Otestovali jsme nový 4K televizor Panasonic s Firefox OS.

Otestovali jsme nový 4K televizor Panasonic s Firefox OS. | foto: Panasonic, koláž Technet.cz

Televizor Panasonic s Firefox OS boduje přehledností i kvalitou

  • 27
Operační systém Firefox OS je letošní televizní novinkou. Funkční nabídky jsou přehledné a graficky povedené a odezva systému velmi rychlá. Televizor nás potěšil i kvalitním obrazem a dobře fungujícím webovým prohlížečem Firefox.

V předchozích recenzích jsme si ukázali WebOS od LG (recenze ZDE), Tizen od Samsungu (recenze ZDE), Android 4.4 od Philipsu (recenze ZDE), Android TV ve vývojářském boxu od NVidie (recenze ZDE) a nyní přichází na řadu Firefox OS, kterým Panasonic nahradil svůj předchozí systém MyHome Screen. I když nahradil je silné slovo. 

Z pohledu uživatele se totiž změnila především úvodní obrazovka, obrazovka s volbou vstupů a připojených zařízení a menu s výběrem aplikací. Většina ostatního je tak nějak postaru. Kupříkladu vestavěný přehrávač multimedií je stejný již mnoho generací, stejně tak v obchodě „Market“ naleznete aplikace, které (dle data uploadu) velmi často pocházejí z doby, kdy u Panasonicu o Firefoxu ještě ani neuvažovali. To však není kritika, ale spíše konstatování. Vysloveně ostudu zde ale dělá stále nabízená aplikace již více než měsíc neexistující služby Topfun.

První krůčky s Firefox OS

Televizor TX-50CX700E po zapnutí zobrazí poslední vybraný vstup, nebo naladěný televizní kanál. Pokud chcete jen koukat na televizi, nemusíte chytré rozhraní televizoru ani potkat. 

Na úvodní obrazovku „My Home Screen II“si připnete nejčastěji používané vstupy a aplikace. Jejich počet je omezený tím, že se řadí jen do jedné linie. Oproti předchozí „geekovské“ generaci se spoustou zobrazených polí a informací působí čistě, elegantně a přehledně.

K němu se dostanete stiskem tlačítka „Home“, které vyvolá obrazovku s výběrem vašich oblíbených aplikací a vstupů (přímý přístup). Složení tohoto výběru je zcela ve vaší kompetenci, vždy najdete vše na svém místě.

Druhou možnost skýtá tlačítko „Apps“, které rozbalí kompletní seznam nainstalovaných aplikací. Ty jsou řazeny v pořadí instalace, můžete si je však ručně přesouvat dle potřeby. Graficky se mi menu Firefox OS líbilo, je přehledné a snadno použitelné, jen mi oproti původní MyHome Screen chyběl náhled TV vysílání nebo vybraného vstupu v rohu menu chytrých funkcí - dokud si uživatel nevybral aplikaci, stále viděl a slyšel předchozí program (tento náhled je nyní pouze v TV průvodci).

Nabídka nainstalovaných aplikací je automaticky řazena podle pořadí instalace, ikony ale můžete i přeskupit.

Aplikace i jednotlivé vstupy lze „přišpendlit“ na úvodní obrazovku. Stejně snadno je z ní i odstraníte.

Mezi vstupy jsou načteny jak připojené USB paměti, tak DLNA zařízení v síti. Potěší i zrcadlení WiDi/Miracast.

Apliace se klasicky instalují z aplikačního obchodu, pro jeho použití je potřeba registrovat svoje „Panasonic ID“, k čemuž je potřeba funkční e-mailová adresa, jméno a datum narození. Aplikace jsou bezplatné, některé obsahují „in-app“ platby. Příkladem může být například aplikace MLB.tv s přenosy basketbalové ligy, nebo aplikace Sledovani.TV pro sledování televizního vysílání přes internetovou síť (potěší zejména lidé s horším příjmem DVB-T). 

Nabídka aplikací není početně nijak bohatá, avšak ty přítomné dávají většinou smysl. Firefox OS je navíc systém otevřený a lze předpokládat, že množství HTML5 aplikací vhodných pro televizory bude narůstat. Stejně jako u většiny letošních modelů konkurence, kvůli licenční politice Microsoftu chybí Skype.

Systém reaguje bezprostředně, svižně a navzdory obyčejnému dálkovému ovladači se s ním pracuje příjemně. Dobře funguje prohlížeč Firefox, Acid3 test zvládnul na plných 100/100. Flash a Silverlight mu však jsou cizí (a ani jej pro to neviníme). Zadávání adres a vyhledávacích frází (vyhledávací okénko v liště spolupracuje s vyhledávači Bing nebo Google) ovladačem je zdlouhavé, naštěstí můžete připojit klávesnici a myš (USB, Bluetooth). 

Perfektní titulky potěší ...

... zejména bohatými možnostmi nastavení.

Panasonic k CX700E dodává jen jeden ovladač tradiční konstrukce. Nemá akcelerometr pro ovládání pohybem ani mikrofon pro obsluhu hlasem (k tomu lze využít aplikaci pro chytrý telefon), chytré funkce i webový prohlížeč s ním uřídíte, pro zadávání textů ale rádi připojíte klávesnici, nejlépe bezdrátovou. Ovladač je však přehledný, základní funkce uřídíte i poslepu. 

Střídmá nabídka portů a nožičky po stranách

Nabídka přípojných míst potěší třemi USB porty, z nichž jeden je podle superrychlého standardu 3.0. Ten je nutný pro přehrávání 4K videa, případně pro nahrávání a současné přehrávání TV pořadů v HD rozlišení. Porty lze nastavit tak, aby byly pod napětím i při vypnutém televizoru. HDMI porty jsou jen tři, dva jsou verze 2.0 (nutné pro 4K rozlišení), jeden 1.4 (stačí na 3D v plném HD). K internetu jej připojíte buďto vestavěnou wi-fi, nebo ethernetovým kabelem (vždy lepší volba). Pro propojení se zvukovým systémem potěší optický digitální výstup, na boku najdete i konektor pro sluchátka. Pro prohlížení fotografií je připravena čtečka SD karet. Starší elektroniku lze připojit analogovým komponentním rozhraním, případně Scartem s RGB i kompozitním vstupem. 

Přípojná místa: 3x HDMI, 3x USB, 1x ethernet, čtečka SD karet, CI slot, digitální zvukový výstup, komponentní a SCART RGB vstup a sluchátkový výstup.

Televizor je designově jednoduchý, obrazovku obepíná tenoučký rámeček, který je rozrušen jen jednou indikační diodou. Červená = zcela vypnuto, oranžová = v režimu rychlého zapnutí, zelená = v provozu. Televizor stojí na dnes moderních bočních nožičkách, což pod televizorem nechává prostor pro tenký soundbar, přehrávač, nebo vyskládané ovladače, ale neumožňuje otáčení televizoru a na menší TV stolky jej nepostavíte. 

Výborné hodnoty jsme naměřili u spotřeby energie. Televizor si běžně řekne o 65 - 75 W, což je u přístroje s 50" úhlopříčkou obrazovky velmi dobré. Horší je to se spotřebou ve stavu bdělosti, při které se televizor zapne téměř okamžitě a bleskově jsou k dispozici i chytré funkce. V tomto režimu spotřebovává kolem 14 W. 

Pro dosažení zcela úsporného režimu stand-by (0,1 W) je potřeba vypnout funkce TV Anywhere a sdílení souborů z připojených disků a pamětí. Tak se může elektronika zcela vypnout. Tím však odstřihnete funkci aplikace TV Remote 2 (vyzkoušeli jsme Android verzi), která nabízí funkci druhého displeje, přehrávání videí z připojených úložišť, ovládání televizoru a používání hlasových funkcí, včetně vyhledávání. Z tohoto úsornho režimu se televizor zapíná zhruba čtyři vteřiny, k chytrým funkcím se dostanete za dalších deset.

Obraz a zvuk

K obrazu nelze mít mnoho negativních výtek. Mírné rezervy jsou v pohybové ostrosti, která je Achillovou patou většiny LCD televizorů. U CX700E se jemné kontury trochu mažou a ztrácí, ale je to patrné především u testovacích obrazců než při reálném sledování filmů. 

Výborná je černá barva, televizor má direct led podsvětlení, ale řízení diod není doslova lokální, a tak jsou přesahy podsvětlení od jasných objektů patrné, ale i tak - černá je velmi dobrá. Gradace jemných jasových odstínů je skvělá, ani ve tmě se neztrácí detaily.  Barvy jsou přirozené a televizor se je nesnaží reprodukovat agresivně či pouťově. Pochválit musíme poměrně dobře odleskům odolnou úpravu displeje.

Systémové menu prošlo faceliftem, povedl se. Potěší zejména malým počtem podskupin, ve kterých tak nezabloudíte.

Při reprodukci 4K videí z vestavěného přehrávače ohromí jemnou kresbou. Podle výrobce je televizor připraven na 4K reprodukci z služby Netflix a Amazon, jakmile budou na našem trhu dostupné. Dobře je připraven i na 4K YouTube, VP9 je podporováno. Jeho DVB-T2 tuner navíc umí HEVC kódování a tak je připraven i na budoucí české 4K vysílání. 

Zvukově se televizor povedl, příjemná je zejména plná a výrazná reprodukce hlasu. Při poslechu filmových efektů a hudby přeci jen chybí hloubky a i dynamika je plošší - připojení soundbaru je určitě dobrý nápad.

Závěr: povedený televizor za rozumnou cenu

Oficiálně se prodává za 32 990 Kč, ale seženete jej i levněji. Za tu cenu dostanete 50" televizor se 4K rozlišením, pasivním 3D v plném HD (brýle nejsou v příslušenství), výborným obrazem, slušným zvukem, bohatou funkční výbavou a přehledným rozhraním Firefox OS. Jak to bude s přibýváním dalších aplikací, se ještě uvidí.

Dalším televizorem v redakčním testu bude novinka s již konečně finálním systémem Android TV. Ten bude pro Firefox OS velkou konkurencí.