Mezi konstrukčně velmi složité hodinky patří i Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Mezi konstrukčně velmi složité hodinky patří i Patek Philippe Sky Moon Tourbillon | foto: Patek Philippe

Některé hodinky si opravu nezaslouží, na jiné si hodináři netroufnou

  • 41
V přímém přenosu na SlowTV jsme po dva dny sledovali opravy historických a velmi kvalitních hodinových strojků. Opravují se takto i „obyčejné hodinky“? Kde se shánějí náhradní díly? A mají z některých strojků hodináři respekt nebo dokonce strach? Zeptali jsme se.

Dva dny (středa 29. a čtvrtek 30.7.) jsme v přímém přenosu sledovali hodináře Luďka Seryna, jak před kamerou rozebírá, čistí a opravuje hodinové strojky. Protože nebylo možné, aby během celodenní soustředěné práce ještě vysvětloval jednotlivé své kroky a postupy, položili jsme několik souvisejících otázek expertovi na hodinářský byznys Janu Lidmaňskému.

Luděk Seryn se jako nezávislý hodinář specializuje především na lepší a dražší modely hodinek. Zajímalo nás, zda tak, jak to vidíme v přímém přenosu, probíhá i oprava „obyčejných hodinek“ v běžném hodinářství.

Práce hodináře

sledujte přímý přenos

na SlowTV.playtvak.cz

Přímý přenos z hodinářského ateliéru Luďka Seryna pokračuje i ve čtvrtek. 

Dívejte se hodináři pod ruce.

V 8:00 začne s historickým chronografem Enicar, na kterém začal pracovat během přenosu ve středu v noci. Sledujte ZDE.

„Záleží na tom, co myslíte pojmem obyčejné hodinky. Pokud jde o hodinky se strojkem na baterii, tam je většinou výhodnější jej neopravovat, ale vyměnit. Chyba totiž bývá v obtížně opravitelné elektronice. U mechanických hodinek záleží na druhu poruchy. Obecně lze říci, že u levnějších modelů jsou rentabilní opravy spíše drobnějších poruch a vážná poškození, jako například vytopení, se opravovat nevyplatí. Samozřejmě u hodinek po dědečkovi nehraje jejich hodnota hlavní roli,“ vysvětluje hodinářský expert. 

Ne každá oprava probíhá tak, jak je tomu u většiny hodinových strojků v našem Slow TV přenosu. Luděk Seryn je totiž zcela rozebírá, čistí a znovu sestavuje. Strojky tak připravuje pro mnohaletý provoz v nových zakázkových hodinkách, jejichž výrobou se také zabývá. Ale u mnoha oprav zejména novějších strojků není tento komplexní postup nutný. Hodinář pozná mnoho problémů pouhým sluchem (například chybnou či nepravidelnou frekvenci setrvačky) nebo pohledem (kupříkladu zmagnetovaný vlásek setrvačky) a pak zvolí kroky k přímému odstranění této poruchy.

Některé náhradní díly musí hodinář vyrobit

Může se stát, že jsou některé díly poškozené natolik, že je nelze pouze vyčistit či opravit, ale musí být nahrazeny. „Pokud se jedná o současnou produkci, není problém objednat náhradní díl a jednoduše jej zaměnit. Pokud se jedná o historické modely, mnohdy dávno zapomenutých značek, je možné si čas od času z jiných starých hodinek některé součástky „vypůjčit“. Nicméně mnohdy nezbývá nic jiného, než je ručně vyrobit,“ objasňuje Lidmaňský. 

Jaeger LeCoultre Gyro Tourbillon 3 patří mezi hodinky, na které si troufne opravdu málokterý hodinář. Závratná je i jejich cena: 11 800 000 Kč.

Ve videopřenosu některé diváky zaujalo, že pan hodinář během oprav nelistuje schématy a výkresy, ale jde takříkajíc najisto. „Vše je otázkou strojku a závažnosti poruchy, takže je to asi jako u spalovacích motorů, kde opravář pozná podle chování a zvuku vozu, co se motoru mohlo přihodit. V mnoha případech to u hodinek funguje velmi podobně. U běžné produkce žádné výkresy potřeba nejsou, kinematika hodinek je daná a každé kolečko a hřídel usazené v základové desce mají své jasné místo,“ vysvětluje hodinářský odborník a dodává: „Úplně jiné je to však u hodinek se složitými komplikacemi. Do oprav některých luxusních hodinek se hodinář nesmí pustit, pokud není držitelem certifikace daného výrobce.“

S komplikacemi jsou komplikace

S tím souvisí i časová náročnost (a tedy i cena) opravy hodinek. Některé elementární opravy mohou zabrat třeba jen hodinu, nicméně i u nich je následně potřeba řešit vodotěsnost a provádět další zkoušky a případně zajistit jejich přetěsnění a zkoušky zopakovat. 

Časově nejnáročnější je pak kompletace hodinek, které mají více takzvaných hodinářských komplikací, jako například minutovou repetici, zvonkohry, věčný kalendář, tourbillon či astronomické funkce, jako je planetárium a další. Jejich skládání mnohdy zabere i několik týdnů, a do jejich nitra si tak dovolí zasáhnout jen hrstka hodinářů. Existují totiž modely, které mají i více než tisíc součástek.

Slow TV na iDNES.cz

Nejzábavnější televize i o zdánlivě úplně nudných věcech

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled.