Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Opravdu našlapané počítače do 20 000 Kč. Poradíme vám jak na to

aktualizováno 
Sháníte výkonný počítač pro celou rodinu? Na námi doporučených sestavách pohodlně sestříháte video z dovolené, rychle zkomprimujete muziku do přehrávače a vystačí vám i v náročných grafických aplikacích.

V předchozích dílech jsme se zaměřili na sestavy do deseti, respektive patnácti tisíc korun. Ty první jsou vhodné pro nenáročnou domácí práci, ty druhé si poradí i se složitějšími úkoly. Při sestavování dbáme na výběr aktuálních komponent a klademe důraz na celkovou vyváženost celé konfigurace. Vybíráme kvalitní a prověřené komponenty, ceny jsou průměrem nabídky velkých internetových obchodů.

Multimediální základy pro náročné

Pokud si ještě pamatujete obsazení minulého článku, jistě uvidíte určitou podobnost s minulým obsazením předchozích kategorií. Co si budeme povídat, mezi konfiguracemi za 13 000 a 20 000 korun dělá největší cenový rozdíl grafická karta. Něco málo udělá i rychlejší procesor, kvalitnější základní deska, či větší pevný disk.

Sestavy kolem 20 000 Kč jsou zajímavé především z hlediska poměru výkon cena, který je velmi výhodný. Tedy - za málo peněz hodně muziky. O ještě dražších sestavách toto s čistým svědomím prohlásit nelze.

Jako vždy tu máme obě platformy, AMD i Intel. V zásadě jsou síly vyrovnány, i když poměr cena výkon je dnes mírně na straně AMD. Ale to už si rozebereme dále u jednotlivých částí našich sestav.

Platforma AMD -  multimediální základ pro náročnější  cena
Procesor 
AMD Athlon 64 X2 5200+ EE (2.6GHz, sAM2, Windsdor, 2x1024kB) 65W 
3 400 Kč
Chladič na CPU 
Artic Cooling Freezer 64 PRO 
   450 Kč

Základní deska 
Gigabyte GA-MA69G-S3H - AMD 690G 

1 900 Kč

Operační paměť 
A-Data 2048MB DDR II 800MHz Extreme Edition (2x1024MB) cl4 

2 100 Kč
Grafická karta 
PowerColor X1950XT, 256MB, GDDR3 / 256bit, 2xDVI / VIVO, PCI-e
4 800 Kč
Pevný disk 
Western Digital WD5000AAKS - 500GB SATA II 
3 000 Kč

Optická mechanika 
ASUS DRW-1814BLT černá SATA (DVR±R 18x, DVD+R9 8x, DVD-R DL 8x,
DVD+RW 8x, DVD-RW 6x, DVD-RAM 14x) LightScribe

 750 Kč
Case 
AplusCase CS-188AF - Middletower 
1 250 Kč

Zdroj 
Seasonic SS-400ET 400W OEM 

1 400 Kč
orientační cena 19 050 Kč

Platforma Intel -  multimediální základ pro náročnější    cena
Procesor 
Intel Core2 Duo E4400 2,00GHz 2MB 800MHz s775 BOX (65W) 
 3 100 Kč

Chladič na CPU 
Arctic Cooling Freezer 7 Pro 

    500 Kč
Základní deska 
Asus P5N-E SLI - nForce 650i 
 2 900 Kč
Operační paměť 
A-Data 2048MB DDR II 800MHz Extreme Edition (2x1024MB) cl4 
 2 100 Kč
Grafická karta 
PowerColor X1950XT, 256MB, GDDR3 / 256bit, 2xDVI / VIVO, PCI-e  
 4 800 Kč
Pevný disk 
Western Digital WD5000AAKS - 500GB SATA II 
 3 000 Kč
Optická mechanika 
ASUS DRW-1814BLT černá SATA (DVR±R 18x, DVD+R9 8x, DVD-R DL 8x,
DVD+RW 8x, DVD-RW 6x, DVD-RAM 14x) LightScribe 
    750 Kč
Case 
AplusCase CS-188AF - Middletower 
  1 250 Kč
Zdroj 
Seasonic SS-400ET 400W OEM 
  1 400 Kč
orientační cena  19 800 Kč

Procesory – solidní výkon za solidní cenu

Doby, kdy výkonný procesor stál mnoho tisíc korun, jsou ty tam. Za cenu lehce nad 3000 korun dnes máme na trhu výkonné dvoujádrové procesory, pro které není nic problém. V případě AMD saháme takřka na vrchol současné nabídky. AMD X2 5600+ je procesor s aktuálně jedním z nejlepších poměrů cena-výkon na trhu. Pokud jde o taktování, tak má ještě slušnou rezervu a takty 3,0Ghz-3,2Ghz nejsou dnes i přes letitý návrh problém. Až ke konci roku dojde k nahrazení stávající dlouho účinkující generace procesorů AMD K8 novými K10 Phenom.

V případě Intelu pak vybíráme model s označením Core2Duo a cenově je zajímavý E4400. Ten už je na trhu také nějakou dobu. Není to sice nejčistokrevnější Core2Duo, ale ty stojí o něco více a na tom výkonu to zase tolika znát není. E4400 má velmi slušný potenciál pro přetaktování, po kterém jeho výkon výrazně převýší možnosti AMD. Ale to ti, kteří taktují, dobře vědí. Dnes už se vyhněte jedno-jádrovým modelům a zastaralým Pentím 4, či Pentiím D, pokud by se ještě někde objevily.

Základní desky – kvalita a stabilita


Výběr základní desky nepodceňujeme. Ta nám všechny komponenty spojuje a pokud není kvalitní, tak nemůžeme čekat kvalitní chod a fungování. V případě platformy AMD samozřejmě volíme socket AM2. Z dostupných čipových řešení nás za dobrou cenu mohou zajímat akorát ATI X3200 (AMD 580X) a nebo Nvidia 570Ultra a dost možná by nebyla špatná AMD690G v provedení firmy Gigabyte. Osobně bych zvolil tu AMD690G.

Testy: Nejnovější základní desky pro Intel i AMD

Na platformě Intel máme také několik možností. Bohužel, kvalitní základní desky stojí pro platformu Intel většinou více než podobné kvalitní kousky pro AMD. Aktuální čipová řešení, ze kterých vybíráme, jsou Intel P35 a nebo Nvidia 650i. P35 najdete v dobrém provedení na základních deskách Gigabyte a to konkrétně modely DS3. Nicméně na trhu je i velmi zajímavý základ v podobě ASUS 650i, který za přijatelnou cenu nabízí velmi mnoho.


Grafické karty – výkon, výkon, výkon

Valnou většinu ceny našich konfigurací dělají grafické karty. Výkonná grafická karta, to je základ herního počítače. Za výkonné herní grafické karty, které by se dnes vyplatily pořizovat, v současné době již nepovažujeme grafickou řadu Nvidia GF7 a ATI X1000 s výjimkou modelů X1950GT/PRO/XT, ale ani ty už dnes nejsou, co bývaly. Do našich sestav by se hodily mainstreamové grafické karty kolem 5000 korun, tedy velmi vysoký výkon za výbornou cenu.

Bohužel, z nových karet tam žádná taková zatím nedorazila. I když to se brzy změní! Začátkem října se na trh postupně dostanou modely HD2900GT, které tohle výrazně změní. Já bych ale osobně počkal až na konec října, kdy se objeví pořádný mainstream v podobě Nvidia G92 alias GF8800GT a o pár dní později přijde další mainstreamová pecka v podobě ATI RV670 alias HD2950PRO. Dnes ale můžeme vzít za vděk tak možná akorát X1950XT, která bez problému porazí vše okolo. Vyhněte se nevýhodným modelům v podobě GF8600GTS, což je past na zákazníky.


Testy: Nejnovější grafické karty v testech.

Operační paměti, pevný disk a mechanika

Operační paměti a místa na disku není nikdy dost. Toto staré rčení je stále v platnosti. Když už si myslíte, že obojího máte dostatek, vždy se objeví aplikace, která vás rychle vyvede z omylu. Ceny pamětí stále klesají a tak pohled do ceníku vykouzlí úsměv na tváři. 2GB rychlých DDR2 800Mhz pamětí dnes lze pořídit už za 1550 korun. V našem případě si můžeme připlatit na paměti s nižším časováním opatřenými chladiči. Pro AMD výrazná pomoc, pro Intel je to celkem jedno.

Velký pevný disk je dnes také trochu diskutabilní pojem. Aktuálně asi nejvýhodnější kapacitou na trhu jsou 500GB modely, těsně následované 320GB a 400GB. Vyberete si, co potřebujete. Samozřejmě ale saháme jedině po SATA2 rozhraní.

To samé platí i o optických mechanikách. Klasické IDE (PATA) necháme již odpočívat a pořizujeme modely se SATA rozhraním. Na trhu jich je dostatek. Já jsem vybral například slušně vybavený model ASUS, ale možností je více.

Zdroj, skříň a chlazení

Mnozí stále i přes všechna varování a upozornění podceňují důležitost kvalitního zdroje. Watty nejsou ani tak důležité, důležitá je účinnost a hlavně kvalita napájení. Určitě tak vynecháme z výběru nekvalitní parodie na zdroj v podobě modelů EC (eurocase), KME, SUN, LCpower či Chill. Nízká cena přesně odpovídá nízké kvalitě. Kromě nízké účinnosti, která automaticky znamená i vysokou spotřebu celého počítače (zbytečně), jsou u těchto zdrojů problémy s přehříváním (hlučné chlazení) a v neposlední řadě díky různému obcházení standardů velmi nebezpečným vlastním komponentám v případě náhlého předpětí apod.

Testy: chladiče a počítačové skříně

Kvalitní počítačová skříň za nízkou cenu dnes již také není fikce. Několik takových lze najít. Já jsem vybral jednu možnost, na trhu ale máte další v podobě CoolerMaster Elite 331, ThermalTake Mambo apod. Vyberte si dle preferencí, opět důrazně varuji před parodiemi na skříně typu EC, KME, Color-it apod.
A poslední, co nám zbývá vyřešit, je chlazení. K procesorům sice dostaneme BOX chladiče, ale ty by dnes používal jedině masochista. Za pár korun můžeme mít výkonné a hlavně tiché chladiče a díky nim nebudeme o běžícím počítači vůbec vědět. Kromě toho samozřejmě je nutné i udělat správný průtok vzduchu ve skříni pomocí 120x120mm ventilátorů – kvalitní skříně je mají již v ceně. Špatný nápad není ani odhlučnění pevného disku pomocí chladících boxů apod. Ale to už jsou nadstandardní věci.

Aby počítačová sestava sestavou byla …

A jsem zase u toho, že představené základy jsou k ničemu bez příslušenství a softwaru. V tabulce máte nějaké ty typy, ovšem LCD monitorů, klávesnic, myší, pořádných zvukových karet apod., toho je nepřeberné množství a nelze prostě obecně říci, že tohle je vhodné všem. Necháme to tedy jen jako možnost.

Jiné alternativy za 20 000 korun?

Nelze dnes již opomenout jiné možnosti, jak utratit 20 000 za počítač. Co takhle notebook? Kolem 20 000 korun je v nabídce obchodů nepřeberné množství značek a produktů. Vyplatí se? Inu desktopová (stolní) sestava bude mít za danou cenu vždy vyšší výkon než mobilní počítač. To je dáno nákladností mobilních komponent a důraz na nízkou spotřebu, což s vysokým výkonem nejde příliš dohromady. Ten, kdo už stolní sestavu za 20 000 pořizuje, tak většinou ví, proč ji pořizuje a to samé je u notebooku. Nelze však říci, že jedna možnost je lepší než ta druhá. Mnoho lidí však chce jak vysoký výkon, tak mobilitu a proto pořizuje obojí.


Autor je šéfredaktorem magazínu DDWorld.cz 

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz