Optické myši

Optické myši mají oproti těm mechanickým mnoho výhod a jejich prakticky jediná nevýhoda - cena - se rychle vytrácí. Pokud vám vadí nepřesnost mechanické myši a nutnost jejího neustálého čištění, pak se vám pokusíme poradit, jak si vybrat tu správnou optickou myš.

Myš coby prostředek k ovládání počítače je tu takříkajíc od pradávna. Používala se již u některých sálových počítačů v šedesátých letech a svět PC provází vlastně již od prvních let. Dlouhou dobu počítačová myš odolávala všem pokusům o inovace a snad jedinou odlišností byl počet tlačítek. Zatímco Apple vystačil s jedním tlačítkem, k PC se dodávaly myši i se třemi tlačítky, ačkoliv to prostřední se prakticky nikdy nepoužívalo. Nakonec jediná novinka, která se uchytila, bylo kolečko sloužící k rolování okna.

Až konec minulého tisíciletí (to zní hezky, prakticky jde ale o dobu tak čtyři roky vzdálenou) přinesl několik inovací. Kromě myší bezdrátových se objevily i pokusy o myši, kde by nespolehlivý mechanický přenos pohybu myši po podložce byl nahrazen spolehlivějším způsobem. Chvíli se experimentovalo s myšmi, které potřebovaly speciální podložku – takové myši ale na trhu neuspěly. Také vznikly hybridní myši, kde sice ještě dotyk se stolem obstarávala kolečka, z nich už ale pohyb odečítaly optické členy.

Až skutečné optické myši ale doznávají vřelejšího přijetí u zákazníků. Důvod je jednoduchý – až ony přinášejí „to pravé pohodlí“ práce s myší.

Před tím, než se podíváme na to, jaké optické myši jsou na našem trhu k dostání, stojí za to zastavit se u výrazu „to pravé pohodlí“ a nabídnout vám k úvaze, zda vám stojí za výdaje na novou myš.

Výhody optických myší

Optické myši se nezanášejí prachem ani zbytkem svačiny, takže je nemusíte čistit. Pokud už se opravdu stane, že se zbytek vašeho sýra přilepí na diodu, stačí nehet nebo vlhký hadřík. To je největší výhoda.  Tím také odpadají všechny průvodní příznaky nedokonalého přenosu pohybu kuličky na špínou obalené válečky, tedy především chybný pojezd kurzoru po obrazovce. Pokud pracujete s grafickými programy, kde potřebujete mít jistou ruku při kreslení, je optická myš ta pravá pro vás – opravdu je pohyb kurzoru po obrazovce téměř naprosto v souladu s pohybem vaší ruky s myší po podložce. S optickou myší lze pracovat na téměř libovolné podložce, u moderních typů i na skle, a snad jedinou výjimkou je barevně naprosto jednolitá podložka. Zkuste na skle používat mechanickou myš.

Spolu s odolností vůči prachu je třeba také zmínit vyšší životnost optické myši. Pravdou je, že teoretická životnost optické i mechanické myši by měla být velmi vysoká, ale podle průzkumu IDC (a známe to i z vlastních zkušeností) mechanické myši umírají výrazně dříve právě proto, že je rozčilení majitelé insultují. U většiny kvalitních optických myší je delší záruka – Logitech i Microsoft dávají pětiletou záruku.

Do třetice – optická myš vypadá reprezentativněji. Je to především proto, že je často dražší než myš mechanická, ale také proto, že svítí. V každé optické myši je vestavěna (zpravidla červená) dioda a snímací dioda. Světla diody se využívá pro podsvícení spodku myši a podložky, mnoho myší toto světlo ale používá i k ozdobným efektům.

Nevýhody optických myší

V úvahu připadají dvě. Tou první je vyšší energetická náročnost. Není to sice podstatný rozdíl, ale uživatele notebooků, kteří potřebují myš, by to možná mohlo pálit.

Druhý problém je pragmatický – optické myši stojí podstatně více než nejlevnější myši klasické. Zatímco klasickou myš seženete i za 100 Kč, za novou optickou myš si v nejlevnějším případě musíte připravit alespoň sedm stovek.

Produkty na trhu

Na českém trhu jsou nejrozšířenější optické myši od těchto firem: Genius, Logitech a Microsoft. Občas jsou ještě k vidění optické myši dalších  výrobců jako Neolec nebo Dexxa. Zatímco Neolec a Dexxa opanují spíše spodní cenové kategorie, Genius představuje střední třídu a výrobky nejvyšší cenové i funkční třídy dodává Logitech spolu s Microsoftem.

Klasické optické myši

Dexxa Optical Wheel Mouse

Nejlevnější optické myši pořídíte v cenách již od cca. 700 Kč  s DPH. Jde o klasické myši vybavené dvěma tlačítky a prostředním kolečkem pro posun v okně. K takové myši ani nemusí být dodáváno CD s ovladači, Windows (i další systémy) s ní bezproblémově pracují. U některých myší si dokonce můžete vybrat, zda je připojíte přes USB, nebo přes PS/2 konektor.

Tak je tomu v případě Dexxa Optical Wheel Mouse - i tu lze dnes pořídit do osmi set korun i s DPH, ovšem pouze v provedení PS/2.

Neolec Spitfire 4D

Klasickým zástupcem této kategorie je Neolec Spitfire 4D (vlevo na obrázku) nebo Genius NetScroll Optical (obrázek vpravo), obě v ceně okolo 700 Kč s DPH, od Logitechu si můžete pořídit Myš Genius NetScroll Optical ( s kolečkem ) třeba Pilot Wheel Mouse Optical za cenu cca. 1000 Kč.

O něco více si musíte připlatit za opticky dokonalejší myši Microsoftu a Logitechu – ve stejné funkční výbavě vás přijdou na cenu mezi 1300-2000 Kč a jejich pohyb může být podstatně jemnější díky lepšímu rozlišení, kterým tyto myši disponují.

Logitech Wheel Mouse Optical Příkladem jsou myši Microsoft Wheel Mouse Optical (1200 Kč) nebo o něco modernější Logitech WheelMouse Optical PS2/USB s cenou do 1800 Kč.

K těmto myším se již také zpravidla dodávají redukce pro použití na PS/2 nebo USB, takže nemusíte přemýšlet nad tím, jaký typ koncovky si koupit. Faktická poznámka - na nic jiného, než na myši, tyto redukce nefungují, je zbytečné pokoušet se připojit přes ně jiné zařízení.

Ergonomické optické myši

Až doposud jsme se bavili o myších s klasickým „myšoidním“ tvarem. Jenže někdo touží po tvaru méně klasickém, po tvaru ergonomickém, který by padl lépe do ruky nebo by alespoň takové zdání budil. Takové myši jsou zpravidla jen pro praváky!

Příkladem může být Logitech MouseMan Wheel Optical v ceně okolo 2000 Kč.

Logitech MouseMan Wheel Optical - ergonomická myš

Funkčně vybavené myši

Microsoft IntelliMouse Explorer Ne každá myš musí mít jen dvě tlačítka a kolečko. Ty lepší optické myši mají například ještě jedno tlačítko, jímž  se může vyvolat menu s nabídkou funkcí nebo samostatná akce. Například Microsoft IntelliMouse Explorer v ceně okolo 2600 Kč nabízí na boku ještě dvě tlačítka ovládaná palcem a sloužící k posunu vpřed a vzad v prohlížeči.  

Podobnou nabídku mohou poskytnout i myši Logitechu, kde speciální tlačítko může vykonat přednastavenou akci a stisk kolečka může vyvolat zvláštní menu, z něhož si můžete vybrat nějakou akci. 

Bezdrátové optické myši

Logitech Cordless MouseMan Optical Bezdrátové optické myši jsou velkou lahůdkou. Pokud nemáte rádi kabely, je optická bezdrátová myš výborný doplněk počítače.

V nabídce ji zatím má pouze Logitech a Neolec. U Logitechu jde o model Logitech Cordless MouseMan Optical a to v ceně okolo 2500 Kč s DPH - v tomto případě jde o kombinaci toho nejlepšího ze všech optických myší Logitechu.

Zatím zřejmě jediným konkurentem na našem trhu je Neolec Neo AirView 405 RF, která nabízí poloviční rozlišení a pracuje na frekvenci 27 MHz, kde máme jisté pochybnosti o homologaci. Neo-AirView 405 RF - bezdrátová optická myš Zajímavá je ale cena, ta se pohybuje okolo 1600 Kč. Kromě rozlišení a pracovní frekvence je zajímavým rozdílem mezi Logitechem a Neolecem v tomto případě skutečnost, že Neolec dodává „dobíjecí stanici“, v níž se myš nabíjí, zatímco Logitech myš krmí z normálních baterií a přisuzuje jí výdrž na tři měsíce práce. Neolecu vydrží myš bez dobíjení tři dny.

Specialita – iFeel Mouse, pocitová myš

Pod přídomkem iFeel nabízí Logitech dvě speciální myši lišící se svojí ergonomičností. iFeel mouse jsou myši, Logitech iFeel MouseMan které reagují na obrazovku počítače, po níž se pohybuje šipečka myši. Pokud například přejíždí šipečka myši z jednoho okna do druhého nebo jede přes ovládací prvek, myš se vám v ruce rozklepe. To, jak mocně sebou třese, definuje zvolený profil. Je to možná dobré proti křečím, nikdo v redakci si ale na tuto funkci dlouhodobě nezvykl, a tak jsme tuto „pocitovou“ vlastnost u myši nakonec odpojili. Pokud ale myš držíte v ruce celý den, třeba by vám to přišlo vhod – ovšem doporučujeme to předem vyzkoušet.

Závěr

Naše stručné představení světa optických myší se pokusilo vám nastínit, jaké vlastnosti a výhody vám optické myši mohou přinést. Obecná zkušenost je taková, že lidé, kteří s myší rutinně pracují, si nemohou přechod z mechanické myši na myš optickou vynachválit. Zejména pro grafická pracoviště, sazbu nebo šéfa budou optické myši vítanou náhradou za dosluhující mechanické myši, a pokud si můžete dovolit zvýšení výdaje na myš o několik stokoroun, vyplatí se vám sáhnout i po té nejlevnější optické myši od některého z renomovaných výrobců.

Některé optické myši si můžete navzájem porovnat v naší databázi

Odkazy na další informace:

  • Microsoft Mouse - česká stránka s informacemi o nabízených myších, včetně odkazů na prodejce.
  • Logitech myši - podrobné informace o myších logitech v češtině
  • Neolec - stránka výrobce
  • Genius myši - anglické stránky výrobce