Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Origami – nový koncept PC od Microsoftu dorazil do ČR. Jak vypadá a co umí?

aktualizováno 
První vzorek nového počítačového systému, který Microsoft představil na začátku tohoto roku, dorazil do ČR. Technet.iDNES.cz vám přináší jeho fotografie a první dojmy.

Origami - tak zní název nového konceptu počítačového systému, který se řadí mezi tzv. Ultra Mobile PC (aneb UMPC). Novinka stojí na pomezí mezi Tablet PC a PDA. Stejně jako Tablet PC je vybaven operačním systémem Windows XP Tablet PC Ed.

Nabízí však dotykový displej s nejvýše 7palcovou (cca 18 centimetrů) úhlopříčkou, což je minimálně o dva až tři palce méně než mají nejmenší Tablet PC. K PDA se blíží tím, že dotykový displej není potřeba ovládat speciálním perem. Velikost má odpovídat větší knize, je tedy mnohem blíže Tablet PC.

Ve výbavě každého systému Origami má být podle Microsoftu, jenž za konceptem stojí, bezdrátová síť Wi-Fi a její rychlejší kolegyně IEEE 802.11g a Bluetooth. Samozřejmostí je pevný disk, USB konektory, výstup na monitor a jiné.

Jak se s touto teorií vypořádává Asus R2H?

Všechny shora uvedené požadavky na Origami model od Asusu splňuje, navíc přidává vestavěný GPS modul, integrovanou webovou kamerku s rozlišením 1,3 Mpix, čtečku karet, čtečku otisku prstů a další. Tolik jen krátce k výbavě.

První dojem z přístroje, který jsme si mohli na chvíli vyzkoušet, se srazil s našimi představami o velikosti a váze Origami. I když je zde 7“ displej, několik dalších centimetrů přidávají poměrně široké okraje s řadou ovládacích prvků. Váha kolem 1 kg také nepatří k nejmenším a tak se rozhodně nejedná o představitele kapesního přístroje - pokud se jako měřítko nebere horní kapsa kalhot s laclem. Poměrně příjemné je decentní provedení v hliníku a šedivé barvě.

Ovládací prvky na čelní straně vycházejí z návrhu konceptu Origami. Pravá strana obsahuje pákový ovladač myši (trackpoint), tlačítka pro rolování stránky a pro vstup do menu pro nastavení některých parametrů. Na spodní pravé straně pak je malý proužek s pěti stavovými ikonami, které indikují například práci s pevným diskem, probíhající bezdrátovou komunikaci a jiné.

Origami Asus R2H

Horní část čelní plochy nabízí prostor pro již zmíněnou webkamerku, vedle které je mikrofon.

Naopak reproduktor se nachází v levém dolním rohu. Hned nad ním je pak tlačítko pro spuštění speciální dotykové klávesnice MS Touch Pack Key na LCD Origami. Ještě o něm bude řeč.

Ještě výše je křížový ovladač, který při stisknutí funguje jako Enter na klávesnici. Nad ním, přibližně na úrovni trackpointu, jsou pak dvě klávesy, které zastupují levé a pravé tlačítko myši. Levý horní roh obsadila čtečka otisku prstů. Funguje stejně jako například na PDA iPAQ, je tedy potřeba přejet štěrbinu se snímačem prstem odshora dolů. Lze tak nahradit například přihlašování do systému pomocí hesla. Tato čtečka funguje také jako rolovací tlačítko v dokumentech.

Celý systém se zapíná posuvníkem na horní hraně. Hned vedle něj jsou dvě stejná tlačítka. První simuluje stisk kláves CTRL + ALT + DEL a druhé vyvolá zobrazení panelu, odkud lze softwarově ovládat zapínání bezdrátové komunikace.

Horní hrana pak ještě obsahuje čtečku paměťových SD karet, posuvík pro uzamčení celého zařízení, první z USB slotů a A/V výstup.

Druhý a poslední veliký USB port je k nalezení na pravé straně přístroje. Vedle něj sem Asus ještě vměstnal vstup pro mikrofon, výstup na sluchátka a zdířku pro připojení zdroje. Pod vyklápěcím krytem se pak skrývá přípojka na LAN síť (RJ45) a rozšiřující port. K tomuto portu je v základní výbavě k dispozici redukce pro analogový VGA (D-SUB) výstup na monitor. Výrobce udává, že rozšiřující port nelze provozovat bez připojení Origami k el. síti a doporučuje samotný port ještě navíc napájet zvlášť.

Origami Asus R2H

Asus R2H dále nabízí jeden miniUSB slot na levé straně a vyklápěcí GPS anténu na spodku, kde je také schováno dotykové pero.

V praxi podle našeho názoru může vadit, že zařízení nemá žádnou vyklápěcí nožičku, či jiný způsob, jak jej uchytit v jiné poloze, než naležato. To může být problém, pokud připojíte externí klávesnici a nemůžete přístroj držet v ruce.

Malé rozšíření Windows XP Tablet PC Ed.

Asus R2H nabízí, tak jako jiné přístroje formátu Origami, mírně upravenou verzi operačního WinXP Tablet PC Ed. Tou nejzásadnější změnou je již jednou zmíněná softwarová dotyková klávesnice MS Touch Pack Key, kde jsou jednotlivé znaky rozděleny do kruhových výsečí u spodních krajů. Rozměry této klávesnice lze měnit ve třech úrovních, ale ani to nepomůže k nějakému komfortnímu psaní. Asi by byla potřeba delší praxe, než by si člověk na takové ovládání zvykl a možná ani potom by se s Touch Pack Key nesžil.

Origami Asus R2H - Touch Pack Key

Vedle toho je Asus vybaven některými specifickými funkcemi, které jsou součástí právě a jen R2H. Patří mezi ně například technologie Splendid Video Enhancement Technology, které umožní rychle nastavit parametry zobrazení displeje pro přehrávání videa. Asus také nabízí vlastní kontrolní centrum pro bezdrátovou komunikaci a to včetně nápovědy při potížích. Nechybí ani bezpečnostní správa v podobě Asus Security Protect Management (ASPM)

Další speciální nabídkou od Asusu je jakési multimediální centrum. Jedná se o speciální grafické rozhraní, které může přiblížit ovládání přístroje i méně počítačově gramotným uživatelům. Centrum se totiž skládá z několika tématických okruhů, které jsou zobrazeny pomocí virtuálních tlačítek pod sebou. Stačí na některé z nich kliknout a prohlédnout si nabídku tlačítku příslušící.

Origami Asus R2H - Centrum

Vzhledem k tomu, že se jednalo svým způsobem o předprodukční vzorek, nebyl plně softwarově vybaven a tak nebyla například možnost vyzkoušet schopnosti GPS navigace.

Celkový první dojem

Přístroj se tvářil poměrně robustním dojmem, rozhodně ne jako model pro každou příležitost. Pokud Microsoft počítal s tím, že Origami bude konkurovat multimediálním PMP přehrávačům, v tomto případě tomu tak díky rozměrům a váze nebude. Přesto model nabízí mnoho užitečných schopností.

Takto malý přístroj s plnohodnotným operačním systémem Windows se zatím však doposud neobjevil. Origami tak má potenciál stát se náhradou subnotebooků u lidí, kteří preferují maximální dostupnou mobilitu a možnosti PDA a chytrých telefonů se jim zdají omezené.

Poněkud nás zklamal displej, který by mohl mít problém při práci na přímém slunci. S jistotou to říci nemůžeme, neboť při našem zkoušení bylo značně pod mrakem. Výrobce by také mohl zapracovat na snížení hluku větráčků při chlazení po dlouhodobém používání.

Sílu Asusu R2H  vidíme ve spojení s některým z vysokorychlostních bezdrátových přístupů k internetu, pak může sloužit jako výkonná komunikační konzole, která zvládne i spoustu úkolů navíc. Díky vestavěné webkamerce umí i videohovory a GPS zase umožní vždy přesně vědět, kde se uživatel nachází.

Origami Asus R2H - GPS

Podle údajů zveřejněných na internetu vydrží Asus R2H fungovat při běžném aktivním provozu na baterie kolem 2 - 3 hodin, což jsme bohužel nemohli ověřit. U takto koncipovaného přístroje by to v případě, že je tento údaj pravdivý, asi mělo být asi o něco více.

Je překvapivé, že doporučovaná přenosná skládací klávesnice je až v nadstandardní výbavě, stejně tak jako replikátor portů. Uživatel si také může objednat USB hub, USB myš, velkou USB klávesnici, paměťovou klíčenku či externí FDD mechaniku. Z dostupných údajů nevplývá, zda je součástí základní výbavy externí optická mechanika, ale zdá, že spíše ne.

Specifikace:

 • Procesor: Intel ULV Celeron M 900 MHz
 • Paměť: 512 MByte
 • Pevný disk:: 40 GByte
 • Grafický karta: Onboard Intel Extreme 2
 • Displej: Dotykový, rozlišení 800 x 480 pixelů
 • Bezdrátová komunikace: W-LAN (802.11 b/g), Bluetooth
 • Další výbava: Webcamera, čtečka otisků prstů, čtečka SD karet, GPS modul
 • Konketory: 3x USB 2.0, 2x Audio (sluchátka, mikrofon), AV-Out
 • Výdrž::cca 2- 3 hodiny
 • Rozměry: 234,2 x 133 x 28 mm
 • Váha: 960 g
 • Cena: odhadovaná v přepočtu cca 23 500 Kč • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

  Majitel firmy Tesla Elon Musk.

  Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Další z rubriky

  Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

  (Ilustrační snímek)

  Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

  Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

  Raspberry Pi 3 Model B+

  Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

  Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

  O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

  Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

  Najdete na iDNES.cz