Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejoblíbenější homeopatikum je „kachna“. Proč lidé platí za 100% cukr?

aktualizováno  1. listopadu 15:46
Nejpopulárnější homeopatický přípravek Oscillococcinum kupují lidé po celém světě. Mají pocit, že jim pomáhá v boji s chřipkou. Přitom obvykle netuší, jak se vyrábí a jakou roli v tom hrají kachní vnitřnosti. Podívejte se, proč jsou lidé ochotni kupovat „cukr s příběhem“.

Jako malý jsem bral homeopatika. Byl jsem velmi spokojený uživatel. Zřejmě bych si je kupoval ze zvyku i jako dospělý, doporučoval bych je známým a podával bych je s čistým svědomím svým dětem. Ale když jsem se  – celkem náhodou, při vyhledávání něčeho jiného – dostal k informacím o tom, jak homeopatie funguje, a...

Funguje homeopatie? Taková otázka vždy přinese pytel neporozumění, emocí a kontroverzí. Jak „fungování“ vlastně definovat? Vědci poukážou na studie, které dokazují, že homeopatie funguje jen jako placebo. Fanouškům homeopatie ale takové slovíčkaření moc nevadí. Někteří homeopaté dokonce odmítají, že by se účinnost homeopatie vůbec dala – či měla – měřit. Navíc je několik různých homeopatických škol, lidé pletou dohromady fakta a dojmy, uzavírají se do svých připravených názorů a brzy je racionální diskuze prakticky nemožná.

Jak z toho ven? Rozhodli jsme se věnovat samostatný článek pouze jednomu konkrétnímu homeopatiku. Znáte jej asi všichni, minimálně z reklam. Blíží se chřipková sezona a Oscillococcinum – lidově Oscilllo – je i v letácích malých i velkých lékáren.

Znáte homeopatický přípravek Oscillococcinum?

celkem hlasů: 15773

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 7. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

znám, ale nemám s ním zkušenost
znám, ale nemám s ním zkušenost 9759
užíval(a) jsem tento přípravek
užíval(a) jsem tento přípravek 3424
neznám
neznám 2590

Možná jej, když vás škrábe v krku, berete i vy. A nejspíš ani nevíte, jak se vyrábí nebo na jakém principu má podle výrobce fungovat.

Oscillococcinum a podzim patří k sobě

Malé oranžovo-bílé plastové ampulky s roztomilým špuntíkem. Během dětství jsem coby ostřílený hypochondr spolykal snad stovku balení Oscilla. Dostal jsem jej od rodičů, kdykoli byl podzim a já si stěžoval na bolení v krku. Později jsem si směl tento pamlsek „ordinovat“ i sám, už jsem se ani nemusel ptát.

Šest dávek homeopatického přípravku Oscillococcinum od firmy Boiron

Z pohledu rodiče je Oscilllo ideální „lék“ pro dítě. Bolí tě v krku? Tři dávky a bude ti lépe, uvidíš, mohou říci dítěti. Protože je to cukr, bude dítěti chutnat. A protože je to jenom cukr, jak dále zjistíme, nehrozí žádné problémy, ani kdyby dítě spolykalo více dávek, než mělo. Jen ten cukr trochu leze do peněz. Za 1 gram zaplatíte přibližně 30 Kč. Za to byste normálně koupili dvě kila cukru. Tady ale nekupujete „jen tak nějaký cukr“. Oscillococcinum má totiž dlouhou historii a krkolomně komplikovanou výrobu.

Teprve na střední škole jsem se náhodou dostal k tomu, jak se tento a další homeopatické přípravky vyrábí. Čím více jsem o tom zjistil, tím méně smyslu to dávalo. Ale na druhou stranu, prodávají to přece v lékárně, berou to lidé po celém světě, mám s Oscilllem vlastní dobré zkušenosti, tak to přece nemůže být celé nesmysl, ne?

Cukr s dlouhým a neuvěřitelným příběhem

Celosvětově je Oscillococcinum zřejmě nejprodávanější homeopatický přípravek. Francouzská firma Boiron jej vyrábí už více než 70 let. Historie léku je ale ještě o trochu starší. Přišel s ním francouzský lékař Joseph Roy v roce 1917, když coby vojenský kurátor hledal, jak zpomalit útok španělské chřipky.

Roy pomocí mikroskopu identifikoval v krvi vojáků cosi, co označil za „rychle rotující bakterii“. Tyto dosud neznámé bakterie pojmenoval oscillococci (oscilující bakterie). Usoudil, že tyto podivné potvůrky jsou nejen příčinou španělské chřipky, ale i dalších onemocnění: revmatu, rakoviny, spalniček nebo tuberkulózy. Dnes víme, že chřipka je virového původu, a viry pod mikroskopem není možné pozorovat. Co Roy viděl – a zda vůbec něco viděl – už nikdy nezjistíme, lékař zemřel v roce 1978 a nikomu jinému se jeho „rotující bakterie“ zachytit nepodařilo.

Ať už v krvi nemocných viděl cokoli, to samé prý uviděl i v rozpitvaných játrech kachny. A tak navrhl vakcinaci přípravkem z kachních jater, který by před nemocemi chránil a stal se tak univerzálním lékem. Tento univerzální lék se sice vůbec neosvědčil, dal ale vzniknout homeopatickému přípravku Oscillococcinum.

Je paradoxní, že právě Oscillococcinum se stalo nejprodávanějším homeopatikem. Celá jeho historie je totiž plná omylů. Z dnešního pohledu je Oscillo učebnicovým příkladem ignorování faktů:

  • Neexistující bakterie –  tvůrce přípravku Oscillococcinum založil svůj nápad na „bakterii“, kterou kromě něj nikdo jiný nikdy neviděl
  • Podivný výběr aktivní látky – jako aktivní látka slouží americká kachna, protože v jejích játrech prý viděl Ray stejnou oscilující bakterii
  • Nesmyslné sliby – původně se měl lék používat na „léčbu“ chřipky, pásového oparu, spalniček, ekzému i rakoviny

Přesto je to právě tento přípravek, který dodnes přežívá a těší se oblibě po celém světě. Ve čtyřicátých letech se jej ujala homeopatická firma Boiron, která jej dodnes vyrábí podle tradičního homeopatického receptu.

  • Homeopatické principy
  • Homeopatické argumenty
  • Problémy homeopatie

Počátky homeopatie se datují do roku 1810, kdy německý lékař Samuel Hahnemann formuloval v knize Organon der rationellen Heilkunde základní principy nové léčby. Inspiroval se některými tradicemi starého Řecka, evropskou alchymií a především vlastními experimenty.

Základním principem je princip podobnosti, tedy léčit podobné podobným. Jinými slovy, pokud nějaká látka nějaký problém způsobuje, pak stejný problém může také léčit.

Další důležitý homeopatický princip je princip potencování. Homeopaté věří, že čím zředěnější je roztok oné látky, tím účinnější je takový homeopatický přípravek.

Kromě toho klade většina homeopatů důraz na osobní přístup k pacientovi. V tom se přípravky firmy Boiron liší, neboť jsou pro všechny stejné a vyráběné masově.

Homeopaté často argumentují tím, že nevadí, že neznají mechanismus, kterým homeopatie funguje. Poukazují třeba na Aspirin, který byl také lékaři předepisován ještě před tím, než bylo jasné, jaký je jeho mechanismus působení.

Dalším častým argumentem homeopatů je absence vedlejších účinků a neagresivita léčby. To bylo obzvláště důležité v počátcích homeopatie. Medicína 19. století byla dost divoká a vznikající homeopatické nemocnice měly často dobré výsledky jen díky tomu, že pacienty nechaly, aby se uzdravili sami.

Nejčastějším argumentem homeopatů nebo lékařů, kteří homeopatikům důvěřují, je pozitivní osobní nebo zprostředkovaná zkušenost.

Odpůrci homeopatie říkají, že jim nevadí, že neznají mechanismus fungování homeopatie. Vadí jim, že se homeopaté aktivně brání tomu, aby byla homeopatika testována.

Absence dvojitě zaslepených studií znamená, že homeopaté sami nemohou vědět, zda pomáhá to, co udělali, nebo pomohl placebo efekt. Odlišení placebo efektu (tedy tendence lidí, dětí i zvířat reagovat pozitivně na samotný akt léčení) od účinku podávaného přípravku je přitom klíčové pro posouzení účinnosti léčby. Bez tohoto posouzení nelze brát homeopatické přípravky jako léky.

Časté je také varování před tím, aby lidé nespoléhali na homeopatika na úkor klasické, na důkazech postavené medicíny. Riskují tak, že ve snaze najít šetrnější léčbu a odmítáním léčby doporučované lékaři zhorší svůj zdravotní stav nebo zdraví svých dětí.

Problém je také ve vyzdvihování osobní zkušenosti. Lidé jsou totiž náchylní k tomu, aby nacházeli informace, které jim potvrzují, co si myslí. Bez systematického nezaujatého posouzení účinnosti jde v homeopatii (i jinde) často pouze o utvrzování vlastních dojmů.

Ředěním k vyšší síle?

Co je skutečně obsahem oněch cukrových tabletek, které polykají děti i dospělí po celém světě? Na krabičce se dočteme poněkud kryptické označení:  Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200 K v množství 0,01 ml na gram. Dále jsou uvedeny „pomocné látky“: sacharóza a monohydrát laktózy, což jsou dva cukry běžně používané v potravinářství.

Informace pro spotřebitele na balení Oscillococcina

To by mohlo (a možná je to záměr) někoho vést k dojmu, že v jednom gramu cukrových tobolek je setina mililitru oné „aktivní látky“. Jenže tak to není.

Co nám latinské označení skutečně říká?

  • Latinský název Anas barbariae doslova přeložený znamená „kachna divoká“ (podle dodatečného vyjádření Boiron se v češtině používá termín barbárie)
  • Hepartis et cordis jsou její játra a srdce, ze kterých je připraven onen extrakt.
  • Číslovka 200 označuje počet ředících cyklů. Tedy nikoli sílu ředění, ale kolikrát je ředění provedeno.
  • Písmeno K, někdy CK, označuje centizimální (stonásobné) ředění podle Korsakova

Vybaveni těmito znalostmi (a detaily přímo od výrobce) tedy můžeme přesně popsat, jak se Oscillococcinum vyrábí. Na začátku je kachna.

Pižmovka velká (Cairina moschata)

Joseph Roy si ve dvacátých letech zřejmě spletl kachny, a tak na obalu dodnes stojí označení latinské označení kachny Anas barbariae, přestože ve skutečnosti se od začátku používala středoamerická pižmovka velká (Cairina moschata). Toto označení opakuje Boiron dodnes na obalu i na webových stránkách. Tato těžko pochopitelná nesrovnalost se ale dá vysvětlit tím, jak důležitá je pro homeopatické přípravky tradice. (Mluvčí firmy Boiron v dodatečném vyjádření uvedla, že Annas barbariae vychází z francouzského výrazu canard de barbariae).

Zpátky ke kachně, konkrétně k pižmovce. Pižmovku zastřelí a její srdce a játra 40 dní louhují. Tak vznikl onen extrakt, který se použije pro ředění podle ruského homeopata Simona Korsakova. Při takovém ředění se vylévá obsah nádoby a poté doplňuje čistou vodou. Mimochodem, ve Francii bylo ředění podle Korsakova až do roku 1992 zakázané. Oscillococcinum mělo z tohoto zákazu výjimku.

Z roztoku „aktivní látky“ vezme Boiron deset mililitrů a kápne je do 990 ml čisté vody. Nádobu důkladně promíchá speciálním rituálním způsobem, v homeopatickém žargonu je to dynamizace. Poté se z roztoku odsaje 99 procent a nádoba se doplní čistou vodou. V tomto případě došlo ke stonásobnému rozředění.

Homeopatické ředění podle Korsakova (ilustrační animace)

To byl jeden cyklus. Takových cyklů ale provede výrobce 200. Při každém takovém ředění se koncentrace snižuje stonásobně.

Po třech cyklech už je koncentrace 1: 1000 000. S každým cyklem pak přibudou dvě nuly. Po 200 ředěních je koncentrace 1:10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.

Proč homeopaté věří, že ředěním zvyšují sílu?

Počátkem devatenáctého století, kdy se myšlenka homeopatie zrodila, by tato metoda mohla působit celkem důvěryhodně. Jenže od druhé poloviny 19. století víme, že voda není donekonečna dělitelná. Skládá se z molekul vody. A těch je v jednom litru omezené množství. Podle Avogadrovy konstanty dokonce můžeme spočítat, kolik molekul je v litru vody (3,34 ×1025).

Homeopatie vznikla v době, kdy ještě lidé nemohli vědět, že při vícenásobném ředění přijde moment, kdy už z původního roztoku nic nezbude. Jeden ze základních principů homeopatie, totiž že každé ředění zvyšuje sílu, tedy evidentně nedává smysl. Homeopaté dnes tvrdí, že ve vodě zůstává jakýsi „otisk“, ale neumí vysvětlit, jak tento otisk funguje, jak zjistit, že tam je, nebo proč se netvoří otisk jiných látek obsažených ve vodě – třeba nečistot a toxinů – ale jen těch, které tam přidali homeopaté.

Když se tedy podíváme na homeopatické ředění znovu, hned vidíme, kde je problém. Již po pátém ředění je roztok tak slabý, jako kdybyste kapku extraktu rozmíchali v bazénu. A to je teprve začátek. Jaká je pravděpodobnost, že nakonec bude ve zředěném „dynamizovaném“ roztoku byť jen molekulární stopa po kachních vnitřnostech?

Po deseti cyklech ředění je šance na jednu původní molekulu menší než šance na hlavní výhru v loterii. Po čtrnácti ředěních už jsou v litru vody jen jednotky molekul původního roztoku. Po dvaceti ředěních je koncentrace taková, jako kdybyste jednu molekulu rozmíchali v Atlantském oceánu. Po třiceti cyklech je koncentrace přibližně taková, jako kdybyste jeden atom zředili ve všech atomech v celé sluneční soustavě. Od šedesátého ředění prakticky docházejí metafory, k čemu roztok přirovnat. Je to čistá voda. Kterou v továrně zamíchají, odsají 99 % z ní a dolijí čistou vodou. A tak dále a tak pořád dokola.

Následně se tato čistá voda rozpráší na cukrové tabletky a nechá se uschnout. Oscillococcinum je tedy čistý cukr. Výrobce to ostatně sám potvrzuje. Spolu s tímto cukrem vám Boiron ale prodává i tradici. Příběh o tajemném alternativním uzdravování. Proto si za pár gramů cukru může říci takové peníze.

Proč Oscillococcinum není „lék“

Stanovisko SÚKL

U homeopatických přípravků nemusí výrobce dokládat účinnost vědeckými studiemi ani klinickými zkouškami. České právní předpisy vycházejí z předpisů EU.

Podle výrobce jde o „tradiční homeopatický přípravek určený k okamžité úlevě od příznaků chřipky“. Všimněte si, že tato formulace neříká „lék na chřipku“. To Boiron napsat nesmí. Nejde totiž o lék, účinnost proti chřipce nebyla prokázána. Přesto jsou ale slova zvolena pečlivě tak, aby to znělo, jako že o lék jde.

Vraťme se k otázce z počátku článku. Funguje homeopatie? Všichni se jistě shodnou na tom, že homeopatie dozajista funguje jako obchodní plán.

Vyjádření firmy Boiron

Výroba Oscillococcina probíhá stejným způsobem jako u ostatních homeopatických léků. Výchozí látka (extrakt rostlinného, živočišného, minerálního nebo chemického původu) je v procesu výroby opakovaně ředěna a dynamizována (protřepávána). Získaný roztok je dále nanášen na neutrální základ (globule, granule, tablety…), případně upraven do jiné lékové formy.

Léčivou látkou léku Oscillococcinum je Anas barbariae, hepatis et cordis extractum 200K, což je extrakt ze srdce a jater kachny pižmovky (Anas barbariae). Tato výchozí látka je 200krát ředěna v centezimálním ředění podle Korsakova. Získaný roztok je následně nanášen na globule tvořené z 85 % sacharózou a 15 % laktózou. Přínos tohoto léku je každodenně potvrzován klinickou praxí lékařů a spokojeností pacientů.

Oscillococcinum je světově nejprodávanějším homeopatickým lékem. V rámci celého farmaceutického trhu však představují homeopatické léky jen naprostý zlomek – tvoří méně než 0,3 % z celkového obratu světového trhu léků. (redakčně kráceno)

Dodatečné vyjádření firmy Boiron k článku:

„Homeopatické léčivé přípravky jsou ze zákona léky (přesněji „léčivé přípravky“, zákon o termínu „lék“ nemluví, pozn. red.) registrované přesně v souladu se zákonem 378/2007 Sb. o léčivech.

Společnost Boiron ctí zákony v každé zemi, ve které je Oscillococcinum k dostání. Pro Vaši informaci - v září byla u tohoto léku v ČR schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv indikace a společnost Boiron ji přesně v souladu se zákonem také komunikuje.

Oscillococcinum dokonce doporučují i někteří lékaři, jejichž vyjádřeními se firma Boiron chlubí. A není se moc čemu divit. Z pohledu lékaře totiž není až takový problém, když váš pacient kupuje neškodný cukr za stovky korun. Někdy to může být naopak prospěšné: „Mám hodně pacientů, kteří mají velké množství různých problémů. Je skvělé, že si mohou vzít na bolest v krku nebo na únavu Oscillococcinum, něco, kde vím, že to nebude nijak nepříznivě interagovat s léky, které jsem jim předepsal,“ popisuje americký doktor Kenneth Redcross v promo videu firmy Boiron. „Oscillococcinum je tu už 65 let. Nemůžu říct, že máme 65 let vědeckých důkazů o účinnosti tohoto přípravku. Ale osobně si myslím, že je to skvělý přípravek pro děti. Je sladké, není to jako normální lék. A navíc je ten přípravek dostupný.“

Chceme se v medicíně řídit fakty, nebo pohádkami?

Jinými slovy, lékařům se občas hodí dát pacientovi placebo. A Oscillo je zavedené placebo, které se dá snadno sehnat. To jsou ale ty hlavní důvody, kvůli kterým Oscillococcinum není lék:

  • Účinnost není podložena klinickými studiemi (nebylo otestováno proti placebu)
  • Jako výhody Boiron uvádí, že Oscillococcinum nemá vedlejší účinky. Jistěže nemá, protože kromě cukru nic neobsahuje.
  • Je dostupný? Ano, ale v porovnání s čím. Oscillo je levnější než některé léky, samozřejmě. Ale také je asi dvatisícekrát dražší než cukr.

A to, že je Oscillo cukr bez jakýchkoli přidaných látek, uznává i firma Boiron. Naopak, když se jim to hodí, vydává to za hlavní přednost: „Samozřejmě, že je Oscillococcinum bezpečné. Vždyť v něm nic není,“ uvedla například Gina Caseyová, mluvčí firmy Boiron.

Tvrzení s hvězdičkou

Firma Boiron se snaží operovat v neurčitě definované zóně. Na jedné straně se chce chlubit vědeckými studiemi, na druhé straně odmítá ty vědecké studie, které ukazují, že Oscillo funguje „jen“ jako placebo. A v minulosti už firma platila velké odškodné za falešná tvrzení v reklamách (PDF). Proto si nyní Boiron dává pozor. Pouze naznačuje, že by Oscillo mohlo pomáhat, ale vždy je to tvrzení s hvězdičkou: toto tvrzení nemáme potvrzené a ověřené.

Proč nevěřit vlastní zkušenosti?

Řada lidí používá homeopatika ze zdánlivě logického důvodu: mají s nimi dobrou zkušenost. Problém je, že vlastní zkušenosti nemůže člověk moc věřit. Zní to paradoxně, ale vlastní zkušenost je pro posouzení účinnosti Oscillococcina (a jiných přípravků) vlastně ten nejhorší způsob. Jsou hned čtyři možnosti, proč dojdeme posouzením vlastní zkušenosti k mylnému závěru.

  • Načasování – většina drobných neduhů, chřipek a nachlazení u jinak zdravých lidí brzy odezní. Pokud jste si vzali Oscillo a druhý den jste se cítili lépe, snadno jste došli k závěru, že vám Oscillo pomohlo. To je ale závěr ukvapený. Nevíte totiž, zda by se vám neudělalo lépe tak jako tak. Proto jsou důležité studie, které přípravek porovnávají s placebem a na více lidech.
  • Špatná diagnóza – jako chřípka se částečně projevuje řada dalších problémů, včetně alergií nebo únavy. Možná jste si vzali Oscillo, aniž jste byli nemocní. Když se vám „ulevilo“, přisoudili jste to homeopatiku.
  • Placebo efekt – i zcela neúčinná látka, o jejíž účinnosti je pacient přesvědčený, může po podání „zabrat“. Vědci vědí, že placebo funguje u dospělých lidí, u malých dětí i u zvířat. U různých chorob funguje placebo různě silně.
  • Skupinové chování – také lékaři mohou podlehnout zajímavému skupinovému efektu. Pokud lékař začne doporučovat lidem homeopatika, obvykle se setká s pozitivní odezvou. Je to dáno společenskými konvencemi i výše zmíněnými efekty. Je větší šance, že uslyší od těch, kteří mají dojem, že jim homeopatika pomohla. Výsledkem je, že může lékař získat dojem, že „změřil“ účinnost. Pokud ale neprovedl kontrolovanou studii, nelze jeho data použít pro objektivní posouzení účinnosti.

Je těžké přiznat si, že své vlastní zkušenosti nemůžeme vždy věřit. Ostatně i klasická medicína s tím měla a má problémy, teprve v posledních sedmdesáti letech se snaží důsledně dbát na systematická měření a léčbě založené na důkazech. Kdykoli totiž začneme příliš věřit vlastním dojmům, vlákáme sami sebe do pasti sebenaplňujících proroctví.

Lze pochopit, proč dát kňourajícímu dítěti cukr a říci mu, že je to lék. Dítě si dá cukr pod jazyk a má dobrý pocit, že může něco udělat pro své zdraví. Příznaky by tak jako tak po pár dnech zmizely. A příště si zase vezme Oscillo, vždyť minule pomohlo.

U nás dospělých je to v podstatě stejné. Líbí se nám, když se o nás někdo stará. A pohádka o tradičním francouzském léku, který objevil vojenský lékař za první světové války, je silná. Oscillococcinum je cukr s příběhem. Kdo tomuto příběhu věří, bude ochotný za něj platit i nadále.

I já jsem té pohádce celé dětství věřil. Už jí nevěřím. Příběh Oscilla je příběhem plným chyb, omylů, nesmyslů a neprokazatelných tvrzení. Zároveň ale velmi dobře demonstruje sílu placeba, což je fenomén, který si rozhodně zaslouží podrobnější studium. A nejprodávanější homeopatikum je také připomínkou toho, jak snadné je přesvědčit sebe sama o tom, že něco funguje, když to ve skutečnosti nefunguje.

Aktualizace a opravy: Do článku jsme doplnili video a ilustrace. Doplnili jsme odkazy na informace o placebo efektu. Doplnili jsme informace o použitém cukru. Provedli jsme několik drobných oprav na základě připomínek od čtenářů. Ve videu jsme upravili formulaci o „homeopatickém přípravku“ a doplnili překlad latinského termínu. Doplnili jsme informace o výrobě a další odkazy na doplňující informace. Doplnili jsme další vyjádření firmy Boiron.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...