Oskary na internetu - podívejte se na nejlepší webové stránky světa

aktualizováno 
Jak byste poděkovali v pěti slovech? Desítky kategorií v oblasti internetových stránek, on-line videí, interaktivní reklamy a mobilních aplikací jsme všechny projít nestihli, ale vy si třeba čas najdete.

Osobností roku se stal Stephen Colbert, internetová celebrita z Comedy Central | foto: webbyawards.com

Také internet má své Oskary - The Webby Awards. Na rozdíl od Oskarů jsou ale vítězové známi již před slavnostním vyhlášením a předáváním cen (9. a 10. června). Můžete se tedy už nyní podívat na vítěze v jednotlivých kategoriích.

Webby Awards 2008


Webby Awards 2008

Hlavní "nad"kategorie

Minulé ročníky naleznete v archivu.


Každá "nad"kategorie ovšem obsahuje desítky kategorií. Třeba webové stránky: aktivistické stránky, umění, bankovnictví, krása a kosmetika, nejlepší úvodní stránka, nejlepší struktura navigace, nejlepší metody (zde nalezneme známé flickr.com a digg.com), nejlepší typografie... Zkrátka kategorie pro všechno možné i nemožné.

Chtěl bych vás proto při procházení vítězů Webby Awards požádat o pomoc: pokud najdete nějaký zajímavý a zmínkyhodný projekt, uveďte jej v komentářích, abychom jej při informování příští měsíc neopomenuli zmínit. Úplnou náhodou jsem třeba zjistil, že loňskou Webby získal i brněnský projekt Samorost2, nápaditá on-line flashová adventurka.

Já jsem už trochu prošel kategorii nejlepší videa, tak samozřejmě, že mě potěšilo vítězství The Onion v kategorii nej scénáře. A také by se vám mohlo líbit toto video o start-upech a nové internetové bublině, které získalo ocenění coby nejlepší video virální.

Osobnost roku

Letos se na stupíncích vítězů umístil také Stephen Colbert, známý ze satirického pořadu The Daily Show (ovšem nyní má už pořad vlastní). Internetovou osobností se stal jistě i díky své (převážně nevážné) kampani kandidáta na prezidenta USA, a také k tomu jistě přispěl fakt, že všechny jeho pořady jsou dostupné na webu.

Stephen Colbert

Colbert je výborný komik a rétor, nicméně na slavnostním ceremoniálu Webby Awards to nebude mít jednoduché - tradičně jsou totiž děkovné řeči omezeny na pět slov. Mezi známé příklady takového poděkování patří třeba TripAdvisor: "Because some hotels really suck." nebo David Bowie (2007), který si to poněkud protáhl: "I only get five words? Shit, that was five. Four more there. That's three. Two."

Otázkou je, jaký smysl má soutěž, která má tolik kategorií, že je nelze ani spočítat. Ale takový prostě internet je. Je na něm spoustu různých těžko zařaditelných a ještě včera nepředstavitelných věcí, které soupeří o naši pozornost. A nejúčinnější zbraní v tomto boji je právě vytváření kategorií, které se dosavadním kategoriím vymykají.

Další zajímavé čtení:

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Google zavře svou sociální síť, zatajil chybu ohrožující uživatele

Svou stránku na Google Plus má pochopitelně i Google

Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na...

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Twitter bojuje proti trollům z Ruska a Iránu. Ukázal jejich tweety

Twitter již několik měsíců čistí svou síť. Při analýze odhalil i několik tisíc účtů, které spolupracovaly na...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - CATIA

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz