Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Osm milionů pro každý den

aktualizováno 
Kompaktní digitální fotoaparát Olympus μ 800 nabízí jako jeden z mála rozlišení 8 miliónů pixelů. Vedle toho se aparát může pochlubit 2,5" LCD a poměrně zdařilým ovládáním. CO dalšího Olympus μ 800 umí a kde kulhá?

Již na první pohled působí novinka společnosti Olympus Mju Digital 800 kompaktně, navíc nápis na přední straně All-weather prozrazuje, že ona kompaktnost je dotažená téměř do dokonalosti, protože všechny důležité části modelu jsou pečlivě zakryté, takže skutečně nějaká kapka deště nebo snad dokonce vločka sněhu přístroji neublíží. Pochopitelně to neznamená, že by se budoucí uživatel měl s modelem potápět…

Olympus μ 800

Proto nepřekvapí, že v klidovém stavu je za plastovou krytkou ukrytý až nečekaně rychle se vysouvající objektiv (především udivuje razance se kterou překoná odklopením i zmíněný kryt). To, že jsou tedy pečlivě schované i konektory USB rozhraní a zdířky pro napájení, je samozřejmostí.

Olympus μ 800 

Jenom velmi lehce vystouplá do prostoru jsou i všechna tlačítka a ovládací kolečka, což je především u některých tlačítek na škodu, protože se lehce nepřesně domačkávají (což platí i u zapínání/vypínání modelu). Naopak při stlačení spouště snadno rozeznáte, kdy jste pouze namáčkli a kdy už exponujete. Tento model je na trhu ve stříbrné nebo tmavě modré variaci.

Olympus μ 800 

Z hlediska ovládání je velice důležitá funkce Guide (tlačítko vlevo od LCD displeje), tedy průvodce, který dosud nezkušeného uživatele informuje o jednotlivých funkcích a způsobech nastavování parametrů, aniž byste museli při každém problému hledat, kde máte založený manuál.

Olympus μ 800

Zcela nepřehlédnutelný je 2,5 palcový barevný Hyper-Crystal displej, který má vysoké rozlišení 215 tisíc pixelů. Informace na něm zobrazované jsou dobře čitelné i na přímém slunci a to díky funkci Bright Capture, kdy při ostrém světle dopadajícím na displej je více automaticky podsvícen. Také jsme si všimli, že z displeje můžete číst data i z relativně velkého úhlu.

Olympus μ 800 - menuOlympus μ 800 - scénické režimyOlympus μ 800 - přehrávání

Vlastnosti

Přestože je Mju 800 malý kapesní kompakt, tak je vybaven osmimegapixelovým snímačem (viz tabulka – velikost, rozlišení…), navíc se skutečně královským rozsahem citlivosti (od 64 až do 1600 ISO, hodnoty 800 a 1600 ISO jsou ovšem dostupně pouze v třímegapixelovém rozlišení).

V praxi to znamená, že například při nočním snímání model použije vysokou hodnotu citlivosti snímače, a proto si může „dovolit“ použít relativně krátký čas pro samotnou expozici (a tedy vznikne méně prostoru k rozmazání fotografie). V praxi se do třetice všeho dobrého ukázalo, že model produkuje velmi málo zašuměné snímky i při použití hodnot jako 800 nebo dokonce 1600 ISO (i když zde jsme již jistou zrnitost a ubývání detailů vypozorovali). To souvisí se softwarovou redukcí šumu, kterou ovšem nemůžete manuálně zapnout/vypnout - funguje automaticky.

Další zajímavou funkcí je tzv. redukce rozmazání snímků, kdy model automaticky vybere co nejkratší expoziční čas a vyšší citlivost, což, jak jsme si ověřili, dobře funguje především v interiéru, takže si nebudete muset neustále vypomáhat bleskem, jako u jiných kapesních fotoaparátů. V některých případech jsou ovšem snímky pořízené v tomto režimu již zrnitější, protože se automaticky nastaví velmi vysoká hodnota citlivosti.

Kromě režimů s prioritou clony nebo času (chybí plný manuál) můžete při fotografování využít celou sadu přednastavených scén, takže jenom stěží vás napadne světelná situace, ke které byste neobjevili v Menu příslušný režim. Trefit expozici vám také usnadní reálný histogram.

Mezi funkce, které alespoň trochu kreativní uživatel určitě využije, patří režim 2v1, kdy velmi jednoduše sešijete dva snímky do jednoho (metodou pravá strana – levá strana) nebo režim panorama, kdy postupně nafotíte několik snímků za sebou, abyste zachytily celý výhled například 180 stupňů (vždy se vám zobrazí ta část, kterou končí předcházející snímek). Tuto druhou funkci však můžete použít jedině v případě, že máte do slotu zasunutou xD kartu.

Kvalita snímků

Fotografie pořízené s tímto modelem nás překvapily pozitivně především velmi nízkým šumem (i například při hodnotě 400 ISO). 

Olympus μ 800 - noční snímek
Odkaz je na originální snímek (1,4 MB)

Přestože je šum redukován automaticky softwarově, tak se snižuje kvalita kresby jenom minimálně (navíc je pozorovatelná až při zvětšeninách především nočních snímků – fotografie o velikosti 10 x 15 cm jsou dostatečně kvalitní i při 1600 ISO).

Olympus μ 800 - makro
Odkaz je na originální snímek (1,54 MB)

Olympus μ 800 - den Olympus μ 800 - 3x zoom
Odkaz vede na originální snímky (3,48 a 3,33 MB)

Soudkovitost při širokoúhlém snímání byla minimální a také chromatickou aberaci vypozorujete až při několikanásobném zvětšení a to ještě pouze na některých fotografiích. Vinětaci jsme nepozorovali vůbec.

Olympus μ 800 - aberace
Zde je originální snímek (1,37 MB)

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,2 s

3,8 s

3,5 fps

1,5 s

 Už vybavení modelu procesorem TruePic TURBO dává tušit, že novinka bude mít velmi rychlý provoz – a praxe to jednoznačně prokázala. Ze všech údajů uvedených v naší tabulce nepřehlédněte především rychlý start, kdy první expozici po zapnutí zvládnete již za přibližně dvě sekundy (2,1 s). Také zpoždění spouště při namáčknutí spouště je minimální (prakticky neměřitelné – do 0,1 s), bez namáčknutí už je to horší ovšem přesto snesitelné (do 0,4 sekundy). Při sekvenčním snímání jsme dosáhli výrobcem uvedené rychlosti 4 snímků za sekundu pouze na začátku „dávky“, při dokončování celé série deseti snímků už se rychlost snižovala. V maximálním rozlišení jsme nedosáhli ani rychlosti dvou snímků za sekundu, což je ovšem k objemu osmimegapixelových snímků stále výborná hodnota.

Závěr

Proč ho koupit?
Velký LCD displej s vysokým rozlišením, manuál Guide přímo v modelu, rozsah citlivosti snímače
Proč ho nekoupit?
Nemá optický hledáček, funkce panorama jen s kartou xD
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
13 990 Kč s DPH
Model Mju Digital 800 představuje zajímavou kombinaci osmimegapixelového snímače a klasického trojnásobného optického zoomu ukrytou do malého designově povedeného kapesního modelu, se kterým navíc při snímání nemusíte zcela rezignovat na ovlivňování expozičních parametrů (režim s prioritou clony nebo času). Fotoaparát je velmi svižný a zároveň má velmi nízkou spotřebu energie. Bonbónkem pro uživatele je obrovský 2,5 palcový LCD, který ke všemu poskytuje kvalitní obraz, přičemž zobrazované informace jsou velmi dobře čitelné za jakýchkoliv světelných podmínek.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografie zvlněných zelených kopců a modrého nebe v kalifornské Sonomě se...
„Blaho“ zná díky Microsoftu celý svět. „Měl jsem si říct víc,“ ví fotograf

Výchozí pozadí systému Windows XP zná každý. Optimistická krajina s modrou oblohou není montáž, jak se může zdát, ale fotografie pořízená na klasický film....  celý článek

Matějská pouť v roce 1989.
ČSSR objektivem matematika. Neznámý fotograf Karel Bucháček

V profesním životě se Karel Bucháček věnoval abstrakci - čisté matematice, ve svém volném čase pak konkrétnu. Vědec z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky...  celý článek

Fotografický kinofilm
Karel Cudlín: Jak se fotilo za komunistů na kinofilm

Focení na film sice není úplně mrtvé, ale je na okraji zájmu, byť s ním někteří fotografové znovu začínají experimentovat. Jak se fotilo ve zlaté éře filmu...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.