Snímky zatčených jsou volně přístupné na internetu na florida.arrests.org

Snímky zatčených jsou volně přístupné na internetu na florida.arrests.org | foto: florida.arrests.org

Ostudné fotky zatčených jsou teď na internetu. Za poplatek zmizí

  • 125
Lidé rádi zaplatí za to, aby jejich černá minulost zmizela z internetu. Netradiční mezery na trhu využil bývalý zločinec. Nahrává fotky zatčených na web, stránky optimalizuje na jméno zatčeného a vybírá poplatek za jejich smazání.

Když si jednatřicetiletý Philip Cabibi googloval svoje jméno, našel mezi výsledky na první straně i stránku florida.arrests.org a na ní fotku ze svého zatčení (řídil pod vlivem alkoholu). Nečekal, že se tento přestupek objeví takto na veřejnosti. Vzápětí našel řešení: stránku, která umožňuje za poplatek 399 dolarů stránku s fotkou ze zatčení odstranit.

"Nabídka firmy RemoveSlander byla perfektní," vzpomíná Philip. "Vypadalo to, jako kdyby mi byla šitá na míru."

Nejenže to tak vypadalo, ono to tak opravdu bylo. S veřejně dostupnými fotkami, které policie po zatčení publikuje na svých stránkách, se rozjelo podnikání, které chytře využívá optimalizaci pro vyhledávače i lidskou touhu reprezentovat se v co nejlepším světle. Příběh Philipa uveřejnil časopis Wired.

Portrét na Arrests.florida.org. Portrét, který nikdo nechce.

Bývalý zločinec vydělává na zločincích a jejich "google image"

Největší stránky tohoto typu, Arrests.florida.org, obsahují čtyři miliony fotek a provozuje je Rob Wiggen (32 let), který si sám odseděl tři roky za finanční podvody. Když se tento počítačový nadšenec po návratu z vězení ohlížel po legálnější obživě, napadlo jej udělat přístupnou a pro vyhledávače optimalizovanou databázi fotek zatčených lidí.

Další informace

Na rozdíl od Česka jsou v USA fotografie zatčených (tzv. mug shots) volně dostupné pod licencí public domain. Obvykle jsou ovšem skryté kdesi v hloubi adresářových struktur lokálních policejních webů. 

Rob je z těchto internetových hlubin vytahuje na světlo. Díky důsledné optimalizaci pro vyhledávače na jméno vyfotografovaného se pak ztrapňující snímky a související stránky ocitnou mezi prvními výsledky při hledání jeho jména. 

Snímky zatčených jsou volně přístupné na internetu

Ďábelská genialita spočívá v druhé části Wiggenova plánu. Provozuje totiž několik služeb, které nabízejí odstranění zahanbujících snímků z jeho databáze. Poplatek v řádu stovek dolarů je pro řadu zatčených jen malá cena v porovnání se skutečnými či domnělými důsledky toho, že si jejich zaměstnavatel najde, jak se tvářili, když byli zatýkání.

Rob tedy poškozeným přes jinou službu (např. RemoveSlander) nabídne odstranění jména a fotografie. Etika takovéhoto modelu může být sporná, ovšem Rob pečlivě dbá na to, aby jednal v mezích zákona. Obchod s hanbou mu zřejmě dostatečně vynáší, a nyní, když upoutal pozornost médií, se zřejmě obchody paradoxně ještě zlepší.

Jednak stoupne pozice jeho domény, jednak si více zatčených lidí zkusí vygooglovat, zda někde nevisí jejich fotky. Při čtyřech milionech fotek v databázi se tak Wiggen může těšit na slušný příjem. Zkazit by mu to mohly snad jen vyhledávače samotné, pokud by z nějakého důvodů usoudily, že jde o podvodnou optimalizaci, případně konkurenti, kteří by jej "přeoptimalizovali".

V době, kdy lidé sdílí na Facebooku i fotky z mateřské školy, je navíc možné, že se uživatelé přestanou za svoji minulost stydět a skrývat ji. Že u obyvatelstva nastane přehlcení nejrůznějšími skandály, a protože každý za sebou potáhne svou minulost veřejně, nikdo už nebude mít chuť se ve všem tom špinavém prádle prohrabávat.