Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otestovali jsme létající myš Logitech. Stačí mávnout rukou

aktualizováno 
Myš, která nepotřebuje podložku a funguje i ve vzduchu. Reaguje na pohyb paže podobně, jako když držíte v ruce ukazovátko. Otestovali jsme myš Logitech MX Air.

Myš Logitech MX Air s podsvětlenými ovládacími prvky | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Myslíte si, že takovou věc, jako je počítačová myš, již nelze příliš inovovat? Omyl. Logitech dokazuje, že  nápadů má v rukávu ještě dost. Nový model počítačové myši MX Air překonává doposud zažité představy o práci s tímto polohovacím zařízením a v podstatě smazává problémy, které mohly dosavadním počítačovým hlodavcům způsobovat různé povrchové úpravy desek stolů. Air myš totiž žádné podložky ke své funkci nepotřebuje.

Bok myši Logitech MX Air

 3-2-1 start

Snímání pohybu ve vzduchu zajišťuje řada mikroelektromechanických setrvačníkových čidel, což je rozdíl od miniaturních gyroskopických snímačů, které používají některé jiné ovladače pracující bez podložky. Tato čidla poskytují pouze hrubý odhad pohybu. Informace z mikroelektromechanických systémů se vyhodnocují a kalibrují a následně se upravují tak, aby byl například eliminován třes ruky. Poté se bezdrátově v pásmu 2,4 GHz pošle informaci do počítače. Nečekejte však dokonalou přesnost srovnatelnou s pohybem myši po stole. Přesto je dostačující, aby po určitém tréninku a nastavení umožnila bez větších problémů počítač ovládat.

Myš Logitech MX Air v ruce

Využít navíc lze i ovládání pomocí tzv. gest. Ty znají například uživatelé některých internetových prohlížečů. Jedná se o způsob ovládání, který po nastavení umožňuje například pomocí do vzduchu nakresleného kolečka spustit určitou aplikaci. Nebo pokud bude uživatel chtít upravit hlasitost, stačí, když stiskne a podrží tlačítko ovládání hlasitosti na myši a provede jednoduché gesto – pohne s myší doprava, když bude chtít hlasitost zvýšit, nebo doleva pro ztišení. U hudebních aplikací malý kruhový pohyb směrem doprava aktivuje příkaz pro přechod na následující skladbu, zatímco kroužek doleva bude znamenat opakování právě přehrávané skladby.

Design pro leváky i praváky

Kdo je zvyklý na moderní počítačové myši, tak bude možná trochu překvapen nízkým profilem MX Air. Je to však dáno tím, že ve vzduchu se má myš držet z boku a palcem ovládat jednotlivá tlačítka.

Celkově je myška designově povedená. Elegantní design je však příliš protáhlý a může způsobovat problémy, pokud chce uživatel využít všech ovládacích prvků, tedy i toho u čela myši. Na těle MX Air se nachází osm různých tlačítek. Možná překvapí, že na ní chybí klasické kolečko.

Zadní část myši Logitech MX Air Myš Logitech MX Air a pětikoruna

To je nahrazeno dotykovým senzorem – jakýmsi minitouchpadem. Ten simuluje rychlý setrvačníkový pohyb kolečka, známý z modelu MX Revolution. Na koncích této dotykové destičky jsou pak tlačítka umožňující pohyb po řádcích. Destička však nefunguje jako pravé tlačítko, proto ji nelze využít například pro otevírání dalšího panelu v prohlížeči. A také naklápění do stran není simulováno. Klasické levé a pravé tlačítko myši je poměrně citlivé, což však ocení uživatel při ovládání ve vzduchu.

Další tlačítka lze využít ve vzduchu pro ovládání multimédií a lze samozřejmě v přiloženém programu upravit jejich vlastnosti.

Myš Logitech MX Air - spodek Myš Logitech MX Air v ruce - spodek

Na spodní části myši je přepínač, který myš zapne či vypne. Rozhodně se vyplatí jej využívat, neboť myš vydrží při běžném používání zhruba deset dnů. Naštěstí ji lze dobít za necelé dvě a půl hodiny v kolébce dodávané v základním balení.

Myš a dobíjecí stojánek Logitech MX Air Myš Logitech MX Air v dobíjecím stojánku

Myš bezdrátově komunikuje v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz s přijímačem v podobě malé USB klíčenky. Dosah je zhruba 13 metrů.

Ve vzduchu se ztrácí přesnost

I přes všechny technologické novinky v myši implantované se bohužel ani zdaleka nemůže ovládání ve vzduchu rovnat tomu klasickému, které je založeno na snímání povrchu. Laserový snímač s rozlišením 800 DPI se vyrovná s drtivou většinou povrchů.

Myš se automaticky přepíná do ovládání ve vzduchu. To však znamená, že když na pracovním stole dojedete na kraj a chcete se přeskočit kousek zpátky, můžete se na obrazovce dostat zcela jinam, než jste původně chtěli.

Myš Logitech MX Air

Na ovládání PC ze vzduchu si musíte chvíli zvykat. A také na držení myši a ovládání tlačítek palcem. Pokud se však myš používá v aplikacích, které jsou určeny pro prezentace a k ovládání multimédií, pak se jedná o velice šikovný nástroj. Využít lze kalibrace pohybu a to včetně nastavení zrychlení.

Proč koupit?
možnost využít nezvyklého ovládání počítače,
design
Proč nekoupit?
cena,
nízká výdrž baterií,
horší ergonomie
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
4 490 Kč
Závěr

Myš Logitech MX Air Rechargeable Cordless Air Mouse je dobrá pro ovládání multimediálních center a prezentací. Otázkou zůstává, jestli se to za tuto cenu vyplatí. Vysoce elegantní design spíše nahrává použití u nadšenců a firemních zákazníků.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz