Otestovali jsme první projektor na prezentace i filmy, který se vejde do kapsy

Exkluzivně aktualizováno 
První miniaturní projektor, který se začal prodávat v Česku, má mnoho much. Ty se týkají především kvality zobrazení. Na druhou stranu nabízí doposud nevídanou mobilitu a tím i možnosti využití. Nabízíme vám první recenzi v Česku.

Projektor MPro110

Malé rozměry 115 x 50 x 22 mm a hmotnost 152 gramů jsou hlavní devizou této novinky od společnosti 3M. Mezi další lze počítat rychlost startu a výdrž svítící LED diody až 30 000 hodin, což je několikanásobek běžných projektorů. Horší už je to s jejím výkonem a také s kvalitou optiky. Vzhledem k předpokládanému způsobu použití především pro rychlé prezentace např. v rámci obchodních jednání to však příliš nevadí. Na promítání filmů třeba na horské chatě také postačí, budete se však muset smířit s horší kvalitou obrazu a jeho zkreslením.

Miniprojektor od 3M
Celé zobrazovací zařízení se vejde na plochu 2 x 2 cm, ostatní prostor v krabičce patří například baterii a dalším podpůrným systémům.

Malý obraz nebo zatemněná místnost

Zobrazovač o velikosti 12 mm využívá technologie LCOS a nabízí poměr stran 4:3. Svítivost diody dosahuje cca sedm lumenů. Pro srovnání, nejlevnější klasické projektory nabízejí svítivost kolem 2 000 lumenů. V praxi to znamená, že větší obraz bude moci zákazník využít pouze v zatemněných prostorech. Uvnitř místnosti za denního světla lze počítat zhruba s šestipalcovým (úhlopříčka cca 15 cm) obrazem, který zvládne projektor vytvořit zhruba ze vzdálenosti 30 cm od zobrazovací plochy. Výrobce hovoří až o 50“ úhlopříčce (127 cm), kterou přístroj dokáže na plátně, stěně, stropu či jiném povrchu vykreslit ze vzdálenosti cca dvou metrů. Níže vidíte výsledek.

Projektor MPro110 obraz při umělém osvětlení za vzálenosti 2 metry Projektor MPro110 - umělé osvětlení 1m
Obraz při umělém osvětlení ze vzdálenosti 2 metry a 1 metr

V jednoduchosti je síla

Že se jedná o zařízení, které dokáže ovládat i začátečník, je patrné už na první pohled. Počet ovládacích prvků se smrskl dva, jeden slouží pro zapínání a vypínání přístroje, druhý - otočné kolečko - pro ostření.

Projektor MPro110 - ostřící kolečko, objektiv a boční vypínání Projektor MPro110 - konektory pro video a VGA a z boku pro napájení

Možná větší problém může způsobit správné zapojení videovstupu a napájení. Obě zdířky jsou totiž poměrně stejně veliké. Stačí si však pamatovat, že napájení je na boku.

Na baterie dokáže přístroj podle našich zkušeností pracovat zhruba hodinu. Nejdéle při testu vydržel 74 minut, nejméně 52 minut. Nabíjet stačí zhruba 1,5 hodiny.

Překvapilo nás, jak je krabička po určité době práce značně horká, když papírový výkon LED diody není zase až tak veliký. Přesto model není vybaven chlazením a vůbec tedy nehlučí.

Připojení k počítači a přístrojům probíhá bez problémů, jen nám trochu vadila poměrně krátká šňůra pro připojení k D-SUB VGA konektoru. Stalo se nám, že jsme při posunování notebooku hýbali i nastaveným projektorem a museli jej pak vracet do původní polohy.

Projektor MPro110 - spodní část se závitem na stativ

Že se jedná spíše o hračku na rychlé použití než o zařízení s vysokými nároky na kvalitu obrazu, vás přesvědčí již první podrobnější pohled na promítanou plochu. Jsou vidět tmavé rohy a boky. Obraz nikdy nedosáhl rovných hran, vždy byly okraje buď vypouklé, nebo prohnuté dovnitř.

Projektor MPro110 - detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm
Boční detail obrazu promítaného zhruba ze 75 cm

Samotný obraz, pokud je promítaný z větší vzdálenosti něž jeden metr, již výrazněji ztrácí barevnost a jas. Výjimkou jsou zcela zatemněné prostory.

Systém ostří od zhruba 40 centimetrů, kdy je také vidět obraz i za denního světla. Takže jej mohou využít například cestující na zadních sedadlech k zábavnému promítání v autě z PMP přehrávače na přední sedadlo. Získají tak úhlopříčku podle aktuálních podmínek mezi 5 - 10 palci (cca 25 cm).

Přístroj MPro110 v režimu video pracuje s klasickými televizními formáty, takže žádné vysoké rozlišení nečekejte. Limit u VGA je u spodní hranice na 640 x 480 pixelech a končí na 1368 x 768 pixelech.

Proč koupit?
nízká hmotnost a malé rozměry,
rychlé spuštění,
výdrž LED diody,
univerzálnost použití
Proč nekoupit?
cena,
nekvalitní obraz,
malý výkon,
výdrž na baterie
(lze ale dokoupit další na výměnu)
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
8 600 Kč

Závěrem

Jedná se o jedinečné zařízení, které na trhu zatím nebylo. Na rychlé nenáročné zobrazení dat omezenému publiku je dostačující. Výhodou je tu rychlost uvedení do provozu a možnost mít tak malé zařízení neustále při sobě.

V temné místnosti, která je nutná pro zobrazení větších úhlopříček, se však již naplno projeví problémy obrazu. To může i mírně náročnějším divákům kazit dojem například z přehrávaného filmu. Jedná se o první vlaštovku v této oblasti a teprve další generace ukáží, zda se jde o slepou uličku, nebo konkurenceschopný produkt.Témata: deviza, hračky, Notebook

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...

LG se chystá na veletrhu IFA uvést největší televizi s MicroLED

MicroLED technologie je (v kostce) velmi zmenšená technologie LED panelů...

Veletrh IFA bude jako v minulosti mimo jiné přehlídkou televizních přístrojů a některé firmy to nevydržely a chlubí se...

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....Najdete na iDNES.cz