Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otestujte si počítač a porovnejte výsledky s přáteli

aktualizováno 
Zvládne váš počítač nejnovější hry? Je lepší než ten sousedův? I na to vám pomohou najít odpověď programy, které vám nyní představíme.

Společnost Futuremark nedávno uvolnila novou verzi testovacího nástroje (benchmarku) 3DMark Vantage (najdete jej na Slunečnici zde, trialware, 440 MB), který slouží k testování souhrnného výkonu počítače (hlavně procesoru a grafické karty) v nejnáročnějších 3D programech a především hrách.

Výsledkem měření je „magické číslo“, které následně určuje, jakou váhu bude mít vaše slovo v internetových diskusích o výkonu a ladění počítačů. Kromě toho, že ve zkušební verzi spustíte 3DMark pouze jedenkrát, má tento testovací nástroj i další nevýhody. 3DMark Vantage totiž pracuje pouze v operačním systému Windows Vista a rovněž i jeho nároky na hardware počítače jsou více než krvavé. Projít s alespoň kouskem cti benchmarkem 3DMark Vantage se podaří jen těm nejvýkonnějším počítačovým sestavám. Pro ty z vás, kteří nevlastní to nejvýkonnější železo dostupné na trhu, jsme připravili přehled testovacích a diagnostických programů, se kterými snadno zjistíte, jak si váš počítač stojí na výkonnostním žebříčku.

3DMark a PCMark

Na otestování méně výkonných grafických karet použijte raději starší verzi benchmarku 3DMark 06 Basic, která je, s jistými omezeními (nastavení testů aj.), použitelná zdarma. 3DMark 06 otestuje grafických výkon vašeho počítače na sérii náročných animací.

Od stejného výrobce pochází také nástroj na komplexní otestování výkonu počítače PCMark 05. Verze Basic Edition je k dispozici zdarma, jejím výsledkem je také vypočtený index, označující výkon počítače. Pouze pro počítače s operačním systémem Windows Vista je určena verze PCMark Vantage. Verzi Basic Trial Edition můžete použít k jednorázovému otestování výkonu počítače.

3DMark 06 Basic 1.1.0 stahujte ze Slunečnice zde. (566 MB, freeware)

PCMark 05 Basic Edition 1.2.0 stahujte zde. (86 MB, freeware)

PCMark Vantage Basic Trial Edition stahujte zde. (664 MB, trialware)

PCMark Vantage

SiSoftware Sandra Lite

Celou řadu funkcí na otestování různých součástí počítače obsahuje nástroj Sandra Lite, který můžete používat zcela zdarma. V programu je připraveno skoro dvacet testů, které prověří například výkon procesoru, pamětí, rychlost síťového připojení i pevných disků. Výstupem z testů jsou různé typy grafů, které srovnávají výkon testovaného počítače s referenčními údaji o standardním hardwaru.

V nabídce testů je i kompletní benchmark, který prověří souhrnný výkon celého počítače po všech stránkách. Výsledkem je speciální graf, ve kterém je zaneseno, jak výkonný je váš počítač z hlediska multimediálního použití, úložné kapacity, výkonu paměti a procesoru a rychlosti síťového připojení. Kromě benchmarků nabízí Sandra také diagnostické nástroje, které kompletně popíšou hardwarové vybavení, verzi operačního systému a další vlastnosti počítače. Po zaplacení registračního poplatku získáte další testovací i diagnostické funkce programu.

SiSoft Sandra Lite 2008.5.14.24 stahujte zde. (15,7 MB, shareware)

SiSoftware Sandra Lite

Fresh Diagnose

Zajímavé funkce pro měření výkonu počítače nabízí také diagnostická aplikace Fresh Diagnose. Pro uživatele je připraven benchmark výpočetního výkonu počítače, test výkonu v multimediálních aplikacích, rychlosti operační paměti, vykreslovacích schopností grafického čipu, rychlosti pevných disků, optických mechanik a síťového připojení.

Naměřené výsledky jsou i zde prezentovány ve srovnání s referenčním hardwarem, je také možné je exportovat do přehledného reportu. Velmi precizní je Fresh Diagnose v diagnostice použitého hardwaru a softwarového vybavení počítače. Fresh Diagnose také sleduje počítač i v reálném čase, umí vypsat seznam běžících služeb a procesů, historii přijatých cookies, otevřených a vyhledávaných souborů atd. Před použitím je třeba program Fresh Diagnose zaregistrovat, pro domácí použití je aplikace dispozici zdarma.

Fresh Diagnose 7.80 stahujte ze Slunečnice zde. (1,6 MB, freeware)

Fresh Diagnose

Lightsmark

Testovací nástroj Lightsmark z dílny českých programátorů je určený pro otestování výkonu moderních grafických karet (benchmark pracuje s grafickými kartami GeForce 6 a Radeon 9500 a novějšími). Benchmark prověří výkon v HDR, stínování, výpočtech osvětlení a dalších úlohách, výsledkem je hodnota průměrného framerate, tedy dosažené snímkové frekvence. Lightsmark je k dispozici nejen zdarma, ale rovněž jako open source, zdatnější uživatelé si jej tedy mohou upravit k obrazu svému.

Lightsmark 1.3 stahujte zde. (29 MB, open source)

Lightsmark

HD Tach

Přístupovou dobu a rychlost čtení pevných disků a různých paměťových médií (USB flash disky, paměťové karty atd.) pro vás otestuje program HD Tach. Výsledkem měření je graf s průběhem čtení dat, průměrná rychlost čtení a srovnání s dříve uloženými výsledky nebo hodnotami příslušejícími některému z desítek uložených referenčních pevných disků. Placená verze programu HD Tach umožňuje navíc testovat rychlost zápisu na pevné disky a další média.

HD Tach 3.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,3 MB, shareware)

HD Tach

Jak testujete svůj počítač vy? Podělte se o svoje zkušenosti s benchmarky a laděním počítače s dalšími čtenáři.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Najdete na iDNES.cz