Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otestujte si životnost kompaktního disku programem Testovač CD (recenze)

aktualizováno 
Pro ukládání dat se čím dál častěji používají optická media. Proč taky ne? Neznačková CD-R seženete za méně než deset korun. Ale jste si jistí jejich bezchybovosti? Pokud ne, zkuste freewerový program k ověření čitelnosti dat na CD.

Černou můrou všech uživatelů počítačů, hlavně těch, kteří si data ukládají na compact disky (CD-R), je jistě nepříjemný pocit ze ztráty dat. Může se to stát každému z nás, přičemž dopady jsou mnohdy nevyčíslitelné. Během několika vteřin tak můžete přijít o celou sbírku rodinného fotoalba či o pracně natočené a nastříhané video z dovolené. Teď si možná říkáte, to se přece nemůže stát, vždyť pořád slyšíte - „CD je nezničitelné médium“. To je ovšem zásadní omyl, i toto optické médium má určitou životnost.

Tomuto nepříjemnému faktu lze částečně předejít koupí kvalitních - značkových - medií. Pravdou je, že za tyto disky si mnohdy, oproti neznačkovým a nepotištěným CD-R mediím, značně připlatíte. Značková CD-R vyjdou leckdy 2 - 3krát dráž, než ta neznačková, ale tomu, kdo chce mít svá data po dlouhá léta bezpečně čitelná, se tato investice mnohonásobně vyplatí.

Obrácená strana
Kdo data vypaluje či vypaloval na nekvalitní media, může se dříve či později setkat s nepříjemným systémovým hlášením „disk je nečitelný, vyčistěte ho nebo vyměňte“. Disk nepřestane fungovat ze dne na den, ale postupně se opotřebovává, a proto jednoho dne tato hláška může překvapit i vás. Jak tomu předejít? Občasnou kontrolou integrity CD-R disku. K tomuto účelu slouží mnoho programů, my jsme si dnes vybrali jednoho českého zástupce, se kterým vás seznámíme blíže.

Testovač CD
Jedná se o program, jenž slouží ke zjištění čitelnosti všech CD disků, tedy jak lisovaných, tak pálených. Prověří celý obsah media a na závěr podá kompletní informaci o čitelnosti jednotlivých souborů. Pokud se mu některé soubory nebudou zdát v pořádku, vypíše jejich seznam a následně doporučí zálohu daného media.

Testovač - tak takhle to vypadá

Program vám samozřejmě nabízíme ke stažení i na našich stránkách: Testovač CD (120 kB). Po downloadu a rozpakování archivu je aplikace okamžitě připravena k použití. Není nutná žádná instalace či restart PC. Celý program je napsán v programovacím jazyku Delphi.

Konfigurace
Program je předem nastaven na optimální testovací výkon, ale i přesto můžete některé jeho parametry upravit. Pod položkou Nastavení se skrývá několik voleb ke konfigurování aplikace. Nachází se zde Buffer, CD-ROM a Výpis. Položka Buffer slouží ke konfiguraci velikosti vyrovnávací paměti (po jak velkých kouscích má mechanika číst data). Doporučujeme ponechat standardní nastavení. Pro výběr zdrojové mechaniky, ve které se budou disky testovat, slouží položka CD-ROM (v případě, že jich máte více). Na konec máte možnost nastavit způsob Výpisu programu. Zde je na vašem uvážení, zda si necháte vypsat všechny otestované přečtené soubory, nebo jen ty nečitelné, popřípadě si můžete nastavit ukládání výpisu do souboru. V menu Info najdete informace o programu a odkaz na stránky autora. Volba Konec je určena k ukončení práce s touto aplikací. A to je vše o nastavení.

Testovač CD - nastavení programu

Testování
Položka s názvem Start slouží k zahájení testu CD. Po jejím výběru dojde k načtení struktury media a vzápětí ke startu testování. V prvním řádku je vždy zobrazeno jméno právě testovaného souboru, druhý řádek informuje o jeho velikosti a v třetím je pak aktuálně zobrazeno, kolik dat bylo ze souboru již prověřeno. Položka ve čtvrtém řádku Celkem informuje o celkové velikosti uložených dat na disku. Poslední řádek podává informace, kolik dat ještě zbývá prověřit. K dispozici je i aktuální přehled o průměrné rychlosti čtení CD a o tom, kolik nečitelných souborů bylo již nalezeno. V neposlední řadě aplikace také odhaduje, kolik minut bude ke své práci potřebovat. Poslední údaje, které vyčtete z menu, jsou informace o celkovém počtu souborů na disku a kolik jich již bylo prověřeno. Tři ukazatele slouží k lepší orientaci pro záznam chybných souborů. Pokud ukazatele dojedou ke značce 100 %, v klidu si můžete oddechnout, vaše medium je bez chyb a připraveno kdykoliv k použití.

Testovač CD - tak a teď jen čekat

Testovač CD není jediná aplikace svého druhu, podobných programů existuje na internetu celá řada, dokonce i lepších, ale pro jednoduchý test disku poslouží bez větších problémů. A pak, je z českých dílen a zdarma.

 

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Najdete na iDNES.cz