Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otevřte okna na internet (K čemu se hodí webové kamery)

aktualizováno 
Díky webové kameře můžete ukázat světu nějaké zajímavé místo, podhalit své soukromí nebo obohatit chat se svými přáteli. Chcete vědět, co je to webová kamera, jaké existují typy a možnosti využití?

Webové kamery jsou zařízení přenášející prostřednictvím internetu obraz z nějakého místa, a to buď v reálném čase nebo s určitým zpožděním. V tomto případě vytváří webová kamera statické obrázky, které se v určeném intervalu obnovují.

Zásadním parametrem pro rozlišení webový kamer je, jestli se jedná o webovou kameru, která ke svému provozu potřebuje počítač s vhodným softwarem, nebo o webovou kameru, která se zapojuje přímo do počítačové sítě. Pro domácí použití je vhodnější spíše první typ.

Rozdělení podle způsobu připojení

Genius VideoCAM NB300Webové kamery určené pro připojení do počítače si můžeme dále rozdělit, podle způsoby jakým je připojujeme k počítači. V současnosti jsou nejrozšířenější webové kamery vybavené USB, zatímco kamery se sériovými a paralelní porty se již téměř nevyskytují. Mezi webové kamery s USB rozhraním je možné zařadit i některé digitální fotoaparáty, které tuto funkci podporují. Ostatně tyto rozhraní nejsou pro svou nízkou přenosovou rychlost pro připojení webových kamer příliš vhodné.

Dalšími možnostmi jsou pro připojení je rozhraní Firewire/IEEE-1394 nebo použití karty pro přímé zachytávání video signálu. Webové kamery s Firewire/IEEE-1394 nejsou příliš rozšířené a jejich většímu rozšíření brání jednak vyšší pořizovací cena a nepříliš kvalitní podpora ze strany operačních systémů.

Pokud máte počítač vybaven kartou pro přímé zachytávání video, dosáhnete mnohem lepších výsledků, když místo webové kamery připojíte normální videokameru. Toto řešení je však mnohem finančně náročnější a navíc vyžaduje pečlivý výběr jak použitého hardwaru, tak i softwaru.

Vivotek PT3123Profesionální využití vyžaduje síťové kamery

Pokud to myslíte s webovými kamerami vážně nejsou pro vás webové kamery, které se připojují k počítačí, tím pravým ořechovým, ale rovnou sáhnete po síťových kamerách. Síťové webové kamery se vyznačují jednak vysokou kvalitou záznamu a jednoduchou obsluhou, ale co je hlavní. Nevyžadují připojení k počítači, proto jsou obzvláště vhodné v případech, kdy vyžadujete nepřetržitý přenos a to jak v interiéru, tak i exteriéru. Všechny tyto výhody jsou vyváženy vyšší pořizovací cenou.

Podívejme se nyní na několik možností využití webových kamer a to bez ohledu na jejich typ nebo způsob připojení.

Podělte se o své soukromí

Jednou z možností využití webové kamery je zveřejnění přenosu ze svého soukromí nebo nějakého zajímavého místa. Na internetu existují tisíce stránek na kterých naleznete nepřeberné množství z celého světa.  Stačí si jen v Googlu zadat vyhledat klíčové slovo "webcam". Jedním z nejznámnějších seznamů webový kamer je server WebCam World, který nabízí tisíce webových kamer z celého světa.

Zásadní otázkou, kterou si musíte položit před zprovozněním podobné kamery, je jestli chcete vysílat jednotlivé obrázky, které se budou v určitém intervalu obnovovat, nebo jestli dáte přednost streamovému videu. Obě řešení mají svá pro a proti.

Logitech QuickCam® Sphere™Řešení s jednotlivými obrázky má několik velkých výhod. Protože se obrázky nahrávají na webové stránky pomocí protokolu FTP, můžete toto řešení využít i v případě, že se k internetu připojujete prostřednictvím modemu a je vám pokaždé přidělená jiná IP adresa. Další výhodou, která je v případě připojení přes modem více než aktuální, je nepříliš vysoké zatížení vašeho připojení. Programy, které umožňují takové vysílání, jsou navíc velice jednoduché a jejich nastavení zvládne prakticky kdokoli. Naopak nevýhodou je, že návštěvník neuvidí přenos v reálném čase, ale pouze statický obrázek, který se v určitém intervalu obnovuje. Nejčastější intervaly jsou v řádech sekund, ale mohou se pohybovat i v minutách, hodinách nebo dokonce dnech.

Druhým řešením je streamové video. V tomto případě se jedná nepřežitý proud (stream) dat, díky němuž uvidí návštěvníci vašich stránek uvidí obraz z vaší webové kamery v reálném čase. Pokud by jste chtěli dát přednost tomuto řešení, čeká vás celá řada úskalí. Předně musíte mít, pokud chcete vysílat ve dobré kvalitě, vysokorychlostní připojení k internetu. Tento způsob má přece jen poněkud vyšší nároky na datovou prostupnost linky. Dalším úskalím je potřeba pevně přiřazené IP adresy, protože se uživatelé připojují přímo na váš počítač. Sice by jste se mohli obejít i bez pevné IP adresy, ale zprovoznění takového vysílání není zrovna jednoduché. Řešením by jistě byla síťová kamera s pevnou IP adresou, ale to celé řešení ještě více prodražuje. Ani nastavení programů pro takové vysílání není zrovna snadné.

Videokonference pro každého

Dalším způsobem jak využít webovou kameru je obohatit chat s vašimi přáteli o obraz a zvuk. Nemusím zdůrazňovat, že v tomto případě je na místě streamové video a to i za cenu nižší kvality přenosu. Pro videochat můžete použít jednak některou ze specializovaných stránek, jako je například Tiscali Webcam, přičemž toto řešení nevyžaduje žádný specializovaný software.

Dalšími možnostmi je využití specializovaného programu pro videochat nebo nebo instant messangeru, který tuto službu podporuje. Webový kamer si začali všímat i tvůrci populárního IM ICQ, když do jeho poslední verze zařadili podporu webových kamer.

Ve výčtu možností využití webových kamer však nemůžeme opomenout ani videopohlednice, kdy si prostřednictvím webové kamery natočíte krátký pozdrav, který následně odešlete emailem.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz