Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ovládněte dotykem hudební fotodatabanku od Sony (recenze prototypu)

aktualizováno 
Hudební harddiskový přehrávač Sony Vaio Pocket VGF-AP1 vám zároveň umožní uložit vaše fotografie přímo z digitálního fotoaparátu. Měli jsme možnost testovat jeden z prototypů tohoto přístroje s originálním dotykovým ovládáním.
Prototyp hudebního přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1, který jsme měli možnost testovat, zaujme především originálním ovládáním. Přístroj je vybaven 20GB pevným diskem a tak podobně jako množství jiných zvládne schraňovat nejen hudbu, ale i data včetně obrazových souborů.

Přístroj navíc zvládne stáhnout fotografie z podporovaných digitálních fotoaparátů, ty ve formátu JPEG si následně můžete prohlédnout na poměrně kvalitním displeji 2,2palcovém LCD. Zapomenout však musíte na možnost nahrávání zvuku, poslouchání rádia neřku-li sledování videa či televize.

Přehrávač Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Chceme se lišit

Trh hudebních přehrávačů s integrovaným malým pevným diskem je značně nahuštěný. Proto se mnoho firem snaží nabídnout určitou přidanou hodnotu a odlišit tak svůj produkt od konkurence nejen designem.

Vedle obyčejného přehrávání hudebních souborů se tak objevují produkty, které umožňují ukládat data, schraňovat fotografie, které si lze následně prohlížet či dokonce upravovat na LCD displeji. Téměř samozřejmostí je pak nahrávání audia z mikrofonu, line-in vstupu případně rádia. Některé modely toto audio přímo komprimují většinou do formátu MP3. Dražší přístroje vám přehrají i video, popřípadě sledovat televizní vysílání.

Dotkni se mně aneb Originální ovládání

V tomto ohledu není systém Sony Vaio VGF-AP1 nijak zvlášť nápaditý. Shrnutí jeho základních funkcí si můžete přečíst výše. Sony tak vsadilo na velice originální systém ovládání s označením senzor G či Grid sense, který souvisí i designem přístroje.

 Přehrávač Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Čelní panel tohoto přehrávače je rozdělen na dvě části, jednu polovinu zabírá displej a druhou pak systém na snímání dotyku. Ten se skládá z 25 konektorů. Nepředstavujte si však, že vše funguje podobně jako dotyková obrazovka na PDA nebo touchpad na notebooku. Systém sejme dotyk či pohyb prstu pouze pokud kůže na ruce spojí alespoň dva konektory. Oproti již zmíněným technologiím má tato výhodu v tom, že se ovládání samostatně nespustí, když se plochy náhodně dotknete nějakým předmětem či součástí oděvu. 

Přehrávač Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Každá část dotykového snímače odpovídá určené části obrazovky, takže ji můžete využít na ovládání vždy jen určité části. Jinými slovy nepohybujete kurzorem, ale pouze aktivujete odpovídající část obrazovky, kde může být případně k dispozici menu. 

Přehrávač Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Vždy tak budete mít přímí přístup k pěti hlavním ovládacím prvkům: zesílení hlasitosti, zeslabení hlasitosti, start/konec přehrávání, posun dopředu a posun dozadu. Ty jsou spojeny s pravou stranou dotykové plochy a vy je můžete poznat podle tohoto, jaká symbol či ikonka se vedle těchto tlačítek nacházejí. Citlivost senzoru G lze nastavit v menu.

Ovládání pomocí této technologie je sice intuitivní, jak firma tvrdí, ale na druhou stranu je potřeba si něj chvíli zvykat a ani poté nemáte jistotu, že se vyvarujete některých přehmatů. Problém budou mít především ti, kdo jsou zvyklí na jiné způsoby dotykového ovládání.

Sem se mi dívej

LCD displej o velikosti 2,2 palce a rozlišením 320 x 256 bodů nabízí poměrně kvalitní obraz, který odolá i při práci na přímém slunci. Prohlížení fotek či sledování názvu skladby tak nebude problém i proto, že barevná škála obsahuje 262 144 odstínů.

Displej, podle toho, kterou část dotykového systému aktivujete, zobrazuje místo dotyku. To probíhá tak, že se slabě modře zabarví jedna z dvaceti buněk, nebo se objeví ovládací menu. To zase zmizí hned, jakmile prst z ovládání odsunete. Dotykový systém navíc umožňuje potvrzení výběru příslušné funkce jednoduše tím, že se na plochu více zatlačíte.

Jak se vám líbí

Celý přístroj navozuje dojem solidnosti, jak použitým materiálem (hliník a černé pokovení niklem) a jeho barvou, tak poměrně velkou hmotností. Odpovídá tomu i vzhled, který se rozhodně nedá označit jako designový výstřelek.

Vedle čelní plochy s dotykovou a zobrazovací plochou je zajímavý ještě horní a dolní bok, kde se nacházejí konektory a ovládací prvky. Spodní část tak disponuje konektorem pro připojení rozšiřující kolébky a malým tlačítek pro resetování systému. Na horní se pak, vedle tlačítka pro zamknutí ovládání a zapínání v jednom, nachází i zásuvkou pro napojení sluchátek s dálkovým ovládáním.

Kolébka přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Kolébka přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Samotná kolébka, je poměrně dobře skladná a stabilní. Je nezbytná pro komunikaci přístroje s digitálními fotoaparáty, počítačem a pro nepájení. USB porty standardu 2.0 (High Speed) a napájecí zdířka se totiž nachází jen na ní. Přehrávač je veliký 63,3mm x 115,2mm s tloušťkou 20,7mm (u 40GB verze) a 17,3 mm (20 GB verze). Přístroj váží přibližně 195g ve 20 GB verzi a 205g v případě 40GB modelu. .

Dálkové ovládání přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Sluchátka a dálkové ovládání

Přístroj nemá vlastní reproduktor a tak lze hudbu poslouchat pouze prostřednictvím sluchátek. Šňůra s nimi je rozdělena na dvě části. Ta první končí u dálkového ovládání s trojřádkovým displejem, množstvím tlačítek a jackem pro připojení samotných sluchátek. Ta druhá již patří samotným sluchátkům.

Dálkové ovládání přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Dálkové ovládání přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Displej dálkového ovládání slouží nejen k zobrazování informací o právě poslouchané skladbě a zbývající kapacitě baterií, ale dovolí i procházet menu a provádět tak výběr hudby: K ovládání přehrávání a pohybu v menu slouží dvě multifunkční tlačítka na čelní straně. Další ovládací prvky se nacházejí na spodní hraně přístroje a dovolují například zvyšovat či snižovat hlasitost, vrátit se v menu o krok zpět nebo zamknout tlačítka. Dálkové ovládání je vybaveno klipsou s jejíž pomocí jej lze připnout k oděvu.

Dálkové ovládání přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Dálkové ovládání přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Jak mě slyšíte?

I když se můžete ve specifikacích tohoto produktu dozvědět, že podporuje hudbu ve formátu MP3, WMA či WAV, je to pouze zprostředkovaná možnost. Přehrávat muziku může tento výrobek Sony pouze ve formátu ATRAC3plus (až 256kbps datový tok), který Sony sama vynalezla.

Porovnávat kvalitu přehrávání jsme tak mohli pouze zprostředkovaně, když jsme MP3 sklady převedli na ATRAC se stejným datovým tokem. K tomu slouží programové vybavení, které je v základní výbavě přístroje. Dodávaný software Sony SonicStage 2.1 dovolí přenášet hudbu do přehrávače jednoduchou cestou a to buď pouhým uchopením a přesunutím v Easy Transfer aplikaci nebo přímým přenosem přes samotný SonicStage 2.1 software. Formáty MP3 či Windows formát WMA se při přenosu rovnou převádějí do formátu ATRAC3plus. Kvalita poslechu byla srovnatelná s kvalitou skladeb ve výchozím MP3 formátu, avšak pro lepší poslech doporučujeme využít jiná sluchátka. Ty které jsou v základní výbavě mají pouze průměrný zvuk.

U přehrávače můžete využít 20 přednstavených ekvalizérů, ale ručně úrovně měnit nemůžete. Sony Vaio VGF-AP1 disponuje funkcí AVLS, která vám umožní nastavit maximální úroveň zvuku, kterou přístroj „pustí“ do sluchátek. Můžete tak předejít případným potížím se sluchem.

Možnosti nastavení

Hlavním úkolem tohoto zařízení je přehrávání hudby. Z tohoto důvodu je největší díl menu věnován různým možnostem výběru skladeb k poslechu. Hudbu tak lze nechat přehrávat podle alba, interpreta, druhu skladby či podle předem připraveného playlistu. Systém vám umožní poslouchat pouze nejoblíbenější skladby, které vybírá podle toho, kolikrát jste si je doposud nechali přehrát. K dispozici máte také možnost přehrát si pouze skladby, které jste poslouchali v nedávné minulosti. Stačí jen zadat datum poslechu.

Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1

Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1 Displej přehrávače Sony Vaio Pocket VGF-AP1  

Sony také chytře využilo možnosti senzoru G. V sekci Jacket si můžete nadefinovat pro každé tlačítko jednu skladbu a pak ji jednoduše vybrat. Těchto Jacket přitom můžete mít několik.

Další položky menu jsou určeny pro přenos fotografií z digitálního fotoaparátu a jejich prohlížení. Vše je velice jednoduché. Stačí aparát připojit k tomuto přehrávači od Sony a vybrat příslušnou funkci pro stažení obrázků v menu. Snímky se pak přesunou do vytvořeného adresáře, který nese podle data jeho vytvoření. Při brouzdání mezi nahranými snímky může být puštěna hudba.

Nový přehrávač Sony můžete využít také jako budík, který ve zvolený čas zapípá a spustí nastavenou skladbu.

Výdrž

Společnost Sony uvádí, že Vaio VGF-AP1 vydrží v provozu až 20 hodin, nám se při intenzivním testu podařilo dosáhnout pouze o něco více než 13 hodin. Na druhou stranu, jsme hojně využívali různé funkce přístroje.

Klady a zápory

Sony Vaio Pocket VGF-AP1 s 20GB pevným diskem nabízí Sony v ČR za necelých 12 500 korun. Model Vaio VGF-AP1L s 40GB HDD získá zájemce za necelých 15 000 korun. Obě částky jsou včetně DPH.

Za tuto cenu získá uživatel poměrně sofistikovaný přístroj s originálním ovládáním. Příjemná je funkce stažení fotografií přímo z digitálního fotoaparátu, která může v dovolenkových zavazadlech ušetřit místo, které by jinak mohl zabírat například přenosný počítač. I když je dálkové ovládání na jednu stranu větší než je obvyklé, zase nabízí poměrně široké možnosti ovládání přístroje. Dobře jsme také hodnotili kvalitní zobrazovací LCD panel.

Poněkud nás zarazila nutnost mít sebou kolébku pro přenos dat a napájení, na druhou stranu, nezabírá tolik místa. Tomuto přehrávači by také více slušelo vybavení možností nahrávání zvuku a příjem rozhlasového vysílání. Na ovládání pomocí senzoru G je potřeba si zvykat a asi ne každému se podaří ovládat jeho pomocí přístroj zcela plynule. Požitek z dobrého zvuku mohou kazit jen průměrná sluchátka.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Najdete na iDNES.cz