Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ovládněte svůj počítač

  5:00aktualizováno  5:00
Klávesnice a myši jsou jednou z mála komponent počítače, nad kterými se příliš nepřemýšlí. Při jejich výběru hraje podstatnou roli cena. Čím chce člověka přesvědčit firma Logitech, aby investoval několik tisíc do klávesnice a myši?
Výrobci klávesnic a myší se neustále zabývají myšlenkami, jak zlepšit současné modely. Zamýšlejí se nad designem, nad ergonomickými parametry a jak zmenšit počet úkonů, které dovedou člověka ke kýženému výsledku. A také přemýšlejí, jak zjednodušit práci s internetem a dalšími programy, které člověk často využívá. Podívejme se, kam až v tomto úsilí dospěli vývojáři společnosti Logitech.

Dvě bezdrátové kombinace (klávesnice a myš) polohovacích zařízení nabízí mnoho zajímavých funkcí a pokouší se přinést do klasického ovládání počítače nějaké změny. Nejde jen o relativní neomezenost pohybu s jednotlivými zařízeními, ale i o snadnější a rychlejší přístup k některým aplikacím a jejich ovládání.

Modrobílá symfonie Logitech iTouch

iTouch První z obou kompletů se skládá ze samotné klávesnice, a klasické dvoutlačítkové myši s kolečkem, které se dá využít jako další tlačítko. V balení je dále velice elegantní přijímač signálu s PS/2 výstupem pro myš a klávesnici, manuál v anglickém jazyce a CD s ovladači, manuálem a softwarem pro přehrávání hudebních souborů a poslechu internetovéých rádií - MusicMatch Jukebox. Komplet se prodává za cenu přibližně 3600 korun.

Klávesnice

Oproti klasickým klávesnicím zaujme tato ihned na první pohled svým zaobleným tvarem a barevným provedením. Pracuje se s ní bez větších problémů a má poměrně dobrou odezvu kláves. Všechny standardní prvky klávesnice mají sice bílou barvu, ale vše co má navíc , včetně opěrky ruky, je pokryto barvou tmavě modrou. Celkem osmnáct kláves, z toho osm věnovaných multimédiím, je to, co firma Logitech nabízí jaksi navíc k základnímu vybavení klávesnice. Vezmeme-li to popořádku zleva doprava, v levém horním koutě je oddíl pěti tlačítek, z nichž je to nejmenší určeno k uspání počítače. Zbylé čtyři , jejichž funkce se dá lehce přenastavit, jsou výrobcem nabízeny na prohlížení určitých internetových stránek. Názvy hovoří za vše: Finance, My Sites, Community, Favorites. Je pravda, že názvy pod tlačítky a loga na nich mohou některé uživatele omezovat ve změně funkcí těchto stránek, ale myslíme si, že ne příliš. Například místo otevření stránky s finančními informacemi pomocí tlačítka Finance, si lze pod toto tlačítko nastavit spuštění účetního programu a pododbně. Přeskočíme nyní prostřední nabídku a podíváme se na pravý okraj s dalšími pěti tlačítky. Názvy jako iTouch, E-Mail, Shopping, Search a My Home asi dávají tušit, že se jedná o další zkratky k internetovým stránkám, které se jednoduše mohou stát ledasčím. Poslední sekce je uprostřed, je celá pokryta tmavě modrou barvou a nabízí 7 prvků pro ovládání multimédií. Tlačítko Media nabízí výběr programů, které na počítači slouží k přehrávání hudby, videa, nebo k příjmu internetového vysílání. Pokud některý z těchto programů, které jsou na určeném počítači nainstalovány automaticky nenabídne, stačí jej několikrát spustit, a tak bez větší námahy zařídit, aby se do menu zařadil. Vedle tohoto “spouštěče“ jsou nad sebou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Při jejich stisku se na obrazovce objeví aktuální stav hlasitosti. Pomyslnou řadu uzavírá funkce Mute, která slouží k vypnutí zvuku. Samotné přehrávání je pak ovládáno čtyřmi tlačítky, která jsou všeobecně známámá. Tak tedy jen pro úplnost: stop, pauza/spuštění, přesun na další skladbu a přesun na předchozí skladbu.

Myš

Kuličková bezdrátová myš byla na náš vkus poněkud úzká a dala se uchopit čtyřmi prsty, přičemž malíček „visel“ ve vzduchu. Dvě tlačítka a jedno ovládací kolečko je dostačující vybavení. Tlačítka mají standardní funkci, ale ovládací kolečko v sobě skrývá mnohem větší potenciál. Lze jej využít nejen pro posun po dokumentech a webových stránkách, ale po jeho stlačení se vám rozevře menu s 10 nabídkami. Pět z nich je určeno pro rychlé načtení nastavených webových stránek (stejný způsob nastavení jako u webových tlačítek klávesnice) a dalších čtyři ovládají prohlížeč a poslední spouští nápovědu. Využít tak lze příkazy Stop, Back, Reload a Favorites známé z internetových browserů.

Práce se zařízením

Nejprve jsme zapojili rádiový přijímač do dvou PS/2 konektorů a vložili do klávesnice čtyři tužkové baterie (AA) a do myši dvě mikrotužkové (AAA). Poté jsme nainstalovali příslušný software. V tom okamžiku jsme mohli se zařízením pracovat. Pomocí nastavovacího menu, jsme pak přiřadili jednotlivým prvkům jejich funkce. Lidé zvyklí na diody, které ukazují nastavení klávesnice - tedy NumLock, CapsLock a ScrollLock musejí svůj zrak přesunout do pravého dolního rohu obrazovky, kde se jim po úspěšné instalaci objeví několik nových ikon hned vedle údaje o aktuál,ním čase. Výrobce se tak patrně snažil o maximální úsporu energie. Mimo klasických funkcí klávesnice a myši jsme patrně nejvíce využili ovládání multimediálních programů.

Černá elegance Logitech Optical

Cordless Freedom OpticalDruhé kombo klávesnice a myši se od předchozího liší především barevným provedením a nahrazením kuličkové myši myší optickou a cenou. Přibyly také čtyři ovládací prvky z toho jeden na myši a dvě tlačítka se transformovala v jeden ovládací prvek. Také přijímač rádiových signálů doznal změny, když byl PS/2 výstup pro myš nahrazen USB.

Černá barva s tmavě stříbrnou metalízou dodává přístrojům nádech tajemnosti a exkluzivity. Jedním slovem by se dal vzhled klávesnice a myši dal popsat jako sexy, cemuž odpovídá i cena, která se pohybuje kolem pěti tisíc šestiset korun . Na fotografii sice vypadá tmavě stříbrná metalíza poněkud světleji než ve skutečnosti, ale i tak si lze udělat obrázek o vzhledu obou zařízení.

Klávesnice

Multimediální sekceVšechny původní funkce zůstaly zachovány a navíc přibyl panýlek po levé straně, na kterém jsou umístěny prvky pro ovládání internetového prohlížeče. Kolečko slouží k posunu stránky nebo pohybu po řádkách textu a dvě tlačítka mohou sloužit jako funkce vpřed a zpět, nebo dle rozhodnutí uživatele naprosto jinak. Tento panel je opravdu šikovné vylepšení, které se nejvíce využije při psaní textu ve webovém rozhraní. Dalšího vylepšení se klávesnice dočkala v multimediální sekci, kde byly tlačítka pro zesílení a tlumení zvuku nahrazeny otočným prvkem.

Myš

"SEXY" myšMyš mírně zvětšila svůj objem a padla nám tak lépe do ruky, na druhou stranu je nyní designově uzpůsobena pro pravou ruku a nepodařilo se nám zjistit zda Logitech nabízí i verzi pro leváky.. Patrně v důsledku přechodu na optické snímání pohybu přibrala také větší tužkové (AA) baterie. Celkový design tohoto polohovacího zařízení se také změnil a velice dobře dotváří image soupravy. Třetí tlačítko bylo umístěno na boční spodní hranu, kde jej lze tisknout palcem. Je nastavitelné a tak s ním lze například roztahovat stránky.

Celkový dojem z obou zařízení je poměrně příjemný, pokud si člověk dá trochu práce s nastavením jednotlivých prvků, určitě v dlouhodobém horizontu dosáhne zajímavé úspory času. Druhý komplet se velice dobře vyjímá na stole a budí zaslouženou pozornost. Otázka zní, zda to stojí za tolik peněz? Pokud potřebujete posílit svůj image, pak určitě.
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vnitřní výbava chytrého reproduktoru Sonos One
Sonos má reproduktor, který vám umožní mluvit nejen s Alexou a Siri

Sonos One je nový chytrý reproduktor, který umožní majiteli komunikovat se všemi rozšířenými chytrými asistenty.  celý článek

Skleněný most na hoře Yuntai
Infarktový žertík vyděsil turisty na skleněném mostě, kilometr nad zemí

Turisty v čínské provincii Hebei vyděsil žertík provozovatelů skleněného mostu na hoře Yuntai. Ve výšce více než 1 000 metrů nad zemí to musí být hrozivý...  celý článek

Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...
Google bez vysvětlení zablokoval Amazonu YouTube pro stolní tablet Echo

Souboj o obsazení trhu s chytrými asistenty integrovanými do reproduktorů, termostatů a aktuálně například stolních tabletů přiostřuje.   celý článek

Jobs Contact
Apache/Tomcat application administrator (35.000 - 50.000 Kč)

Jobs Contact
Kraj Vysočina, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.