Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


P2P na rozcestí: Osud sítí má ve svých rukou federální soudce

aktualizováno 
V pondělí 2. prosince se u soudu opět sešly zástupci zábavního průmyslu a P2P společností Grokster a Morpheus. Federální soudce Stephen Wilson měl ve zkráceném řízení rozhodnout, zda provozovatele P2P sítí pošle za mříže, nebo jednou provždy zprostí obžaloby.

Představitelé hudebního a filmového průmyslu se opět utkali u soudu se zástupci P2P systémů. Federální soudce měl dát jasnou odpověď na to, zda jsou výrobci softwaru pro sdílení dat prostřednictvím internetu přímo odpovědní za pirátství, které v P2P sítích vesele bují. Výsledek udá směr, jakým se budou ubírat všechna další vyšetřování nelegální distribuce multimédií po internetu.

Druhého prosince proto upírali všichni uživatelé P2P oči k americkému federálnímu soudu, kde probíhalo zkrácené řízení před hlavním soudním přelíčením. Na straně jedné RIAA s MPAA (zástupci hudebního a filmového průmyslu), na straně druhé dvě obžalované sítě Morpheus a Grokster. Ačkoliv v případu figurují pouze tyto dva systémy, výsledek jednání buď označí prakticky všechny P2P sítě za ilegální a vystaví je trestnímu stíhání, nebo je jednou provždy osvobodí.

Soudce Stephen Wilson, který se případu ujal, vyslechl právníky zábavního průmyslu i advokátů tvůrců aplikací pro přístup k P2P. Rozhodl se však prozatím nevydat okamžité rozhodnutí. Místo toho si ještě jednou pozval právníky zvlášť, aby měl čas na podrobné prozkoumání argumentů obou stran a neunikla mu sebemenší podrobnost. "Některé zde řečené věci byly provokativní. Musím se k určitým detailům vrátit a popřemýšlet nad nimi," pravil Wilson.

Filmová studia a nahrávací společnosti poukazují na shodu současné kauzy s případem Napsteru. Tato populární služba byla odstavena v létě 2001 poté, co jí soud nařídil zablokovat výměnu veškerého copyrightovaného materiálu. "Je to totéž, co Napster," prohlásil Russell Frackman, hlavní zástupce zábavního průmyslu. "Služby, které žalované firmy poskytují, jsou přesně totéž, co popsal 9. oblastní soud v případu Napsteru."

Právníci společností Grokster a StreamCast Networks se však brání, že jsou jejich systémy Napsteru na míle vzdáleny. Díky odlišné architektuře prakticky nemají možnost zasahovat do dění na síti.

Ačkoliv se soudce Wilson prakticky nevyjádřil, jak bude znít jeho rozsudek, obě strany překypují optimismem. "Mám z toho dobrý pocit," oznámil CEO StreamCast Networks Steve Griffin. "Byl jsem velice nadšen Wilsonovým přístupem k případu."

Předběžného výsledku se můžeme dočkat již v nejbližších dnech. Právníci však soudí, že vynesení konečného rozsudku zabere soudci minimálně měsíc. Do té doby bude celý svět P2P sítí jako na trní. S napětím očekává ortel také Sharman Networks (KaZaa), neboť Wilson rozhoduje o jejím začlenění do případu po boku Morphea a Groksteru.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz