Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


P2P na rozcestí: Osud sítí má ve svých rukou federální soudce

aktualizováno 
V pondělí 2. prosince se u soudu opět sešly zástupci zábavního průmyslu a P2P společností Grokster a Morpheus. Federální soudce Stephen Wilson měl ve zkráceném řízení rozhodnout, zda provozovatele P2P sítí pošle za mříže, nebo jednou provždy zprostí obžaloby.

Představitelé hudebního a filmového průmyslu se opět utkali u soudu se zástupci P2P systémů. Federální soudce měl dát jasnou odpověď na to, zda jsou výrobci softwaru pro sdílení dat prostřednictvím internetu přímo odpovědní za pirátství, které v P2P sítích vesele bují. Výsledek udá směr, jakým se budou ubírat všechna další vyšetřování nelegální distribuce multimédií po internetu.

Druhého prosince proto upírali všichni uživatelé P2P oči k americkému federálnímu soudu, kde probíhalo zkrácené řízení před hlavním soudním přelíčením. Na straně jedné RIAA s MPAA (zástupci hudebního a filmového průmyslu), na straně druhé dvě obžalované sítě Morpheus a Grokster. Ačkoliv v případu figurují pouze tyto dva systémy, výsledek jednání buď označí prakticky všechny P2P sítě za ilegální a vystaví je trestnímu stíhání, nebo je jednou provždy osvobodí.

Soudce Stephen Wilson, který se případu ujal, vyslechl právníky zábavního průmyslu i advokátů tvůrců aplikací pro přístup k P2P. Rozhodl se však prozatím nevydat okamžité rozhodnutí. Místo toho si ještě jednou pozval právníky zvlášť, aby měl čas na podrobné prozkoumání argumentů obou stran a neunikla mu sebemenší podrobnost. "Některé zde řečené věci byly provokativní. Musím se k určitým detailům vrátit a popřemýšlet nad nimi," pravil Wilson.

Filmová studia a nahrávací společnosti poukazují na shodu současné kauzy s případem Napsteru. Tato populární služba byla odstavena v létě 2001 poté, co jí soud nařídil zablokovat výměnu veškerého copyrightovaného materiálu. "Je to totéž, co Napster," prohlásil Russell Frackman, hlavní zástupce zábavního průmyslu. "Služby, které žalované firmy poskytují, jsou přesně totéž, co popsal 9. oblastní soud v případu Napsteru."

Právníci společností Grokster a StreamCast Networks se však brání, že jsou jejich systémy Napsteru na míle vzdáleny. Díky odlišné architektuře prakticky nemají možnost zasahovat do dění na síti.

Ačkoliv se soudce Wilson prakticky nevyjádřil, jak bude znít jeho rozsudek, obě strany překypují optimismem. "Mám z toho dobrý pocit," oznámil CEO StreamCast Networks Steve Griffin. "Byl jsem velice nadšen Wilsonovým přístupem k případu."

Předběžného výsledku se můžeme dočkat již v nejbližších dnech. Právníci však soudí, že vynesení konečného rozsudku zabere soudci minimálně měsíc. Do té doby bude celý svět P2P sítí jako na trní. S napětím očekává ortel také Sharman Networks (KaZaa), neboť Wilson rozhoduje o jejím začlenění do případu po boku Morphea a Groksteru.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Najdete na iDNES.cz