Pacienty na Homolce bude operovat robot

  • 8
Nový robotický operační systém Da Vinci, o jehož nákupu uvažuje Nemocnice Na Homolce, stojí 45 milionů korun. Skládá se z několika částí a měl by ulehčit práci lékařům. Nemocnice doufá, že ho koupí letos.

V České republice dosud žádný robotický operační systém nepracuje. Nemocnice Na Homolce by tak byla vůbec první, která by jej při operacích používala. „V republice je několik pracovišť, která se myšlenkou pořídit si tohoto robota zabývají. Nemocnice Na Homolce je však nejblíže k realizaci této myšlenky. Pokud by si ho v dohledné době pořídila, byla by první,“ řekl specialista na robotické systémy Martin Kaloš.

Dodal, že robotický operační systém je vzácný i ve světovém měřítku. „Po celém světě je jich nainstalováno zhruba tři sta,“ uvedl. Operační systém s názvem Da Vinci by podle vedení nemocnice zvedl kvalitu úrovně v miniinvazivní operativě a péči poskytované pacientům.

„Robot by sloužil oborům obecné chirurgie, urologie, gynekologie, cévní chirurgie a kardiochirurgie. Výhledově také neurochirurgie,“ vysvětlila tisková mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková. Počítačem asistovaná chirurgie s využitím robotů představuje podle nemocnice další stupeň rozvoje miniinvazivních metod. „Robotické operační systémy zvyšují přesnost, kontrolu a zručnost provedení chirurgického zákroku na úroveň, která není dosažitelná pouhým lidským faktorem,“ řekla Kalousková.

Vše o zdraví

 se dozvíte na http://zdravi.idnes.cz/

Zároveň umožňují chirurgovi provádět nové typy operací, které nejsou proveditelné s použitím dosud existujících technologií. „Pro pacienta pak robot představuje dosažení nejvyšší možné bezpečnosti operace. Výrazně zlepší zručnost, protože robot operuje v místech, kam se lidská ruka nedostane. Zvyšuje přesnost a kontrolu provedení chirurgického zákroku a zkracuje dobu léčení a rekonvalescence,“ vyjmenovala tisková mluvčí. Dodala, že se tím také zvýší bezpečnost operací, bude stačit menší anestezie, omezí se nebezpečí infekce a pacienti budou mít mnohem menší jizvy.

Robot usnadní lékařům práci

Robot Da Vinci původně vznikl pro americkou armádu a používal se na letadlových lodích, protože mohl nahradit specialisty, kteří operace řídili ze základny. Jeho civilní verzi používají lékaři od roku 2000.

Robotický systém doplňuje práci chirurga při operacích. „Lékař manipuluje se speciálními ovladači a ty, v poměru, který si sám nastaví, pak vykonávají zákrok s nástroji, které jsou v těle operovaného člověka,“ popsal postup specialista na robotické systémy Martin Kaloš.

Nástroje se do těla zavádějí pomocí několika malých otvorů, které mají v průměru jeden a půl centimetru. „Tím je dosaženo minimální poškození pacienta při této operaci, na rozdíl od normální chirurgie,“ dodal.

Hlavní částí systému jsou ovládací konzole, u kterých sedí lékař. „Chirurg se k ní pohodlně usadí, opře si hlavu a pomocí ovladačů povede jednotlivé nástroje. Odstraní se tím například třesení prstů, kterému se občas lékař při několikahodinové operaci neubrání,“ vysvětlil Martin Kaloš. Další výhodou pak je, že práce s robotem ušetří lékaře mnohahodinového stání a umožní velmi jemné šití v těle pacienta.

Robot stojí miliony

Nemocnice zvolila variantu vícezdrojového financování. Kromě vlastních prostředků z fondu investic požádala nemocnice o dotaci ze státního rozpočtu. Ta v tuto chvíli činí deset milionů korun. „Průběžně také oslovujeme soukromý sektor se žádostí o přispění k jeho zakoupení. Předpokládáme, že bychom získali dalších pět až deset milionů korun,“ řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková. Podmínkou zakoupení robota však je také zajištění úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny, které zohlední nejen provoz nového způsobu již prováděných zákroků, ale i nárůst nových typů operací, které tato technologie umožní provádět. „V současné době jsou vedena jednání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o způsobu úhrady výkonů robotické chirurgie,“ vysvětlila mluvčí.

Centrum vznikne snad letos

Nemocnice by ráda nové Centrum robotické chirurgie otevřela ještě v tomto roce. „Nedokážeme říct, kdy robota koupíme. Provoz centra by však mohl odstartovat půl roku po instalaci přístroje v nemocnici,“ dodala Jitka Kalousková. Jeho instalace a zaučení pracovníků trvá totiž tři měsíce a další tři pak zkušební provoz.