Padají na vás na fotografiích domy? Srovnejte si perspektivu

  • 18
Lichoběžníkové tabule, sbíhající se stěny, padající věže – to na výsledné fotografii může znamenat jen jediné – zkreslenou perspektivu. Poradíme vám, jak se podobným problémům vyhnout i jak je napravit.
Perspektivní zkreslení vzniká vždy pokud není rovina snímače rovnoběžná s rovinou fotografovaného předmětu. Nečastěji jej vnímáme při fotografování architektury a nejrůznějších desek a cedulí, které jsou umístěné vysoko a je potřeba naklopit fotoaparát.

Jak se vyhnout padajícím domům na fotografii

Ne vždy lze stejný fotografický objekt vyfotografovat z ideálního stanoviště, například z protější budovy, žebříku, nebo kopce. Zkreslení perspektivy tak často dochází při špatné práci s přiblížením (transfokátorem). Jedno fotografické pravidlo totiž říká, že zoom se má používat především ke změně perspektivy fotografie a nemělo by se zapomínat ani na další poučku, že nejlepší zoom jsou fotografovy nohy.

Profesionálové se dokáží zkreslení perspektivy vyhnout použitím speciálních přístrojů, nebo objektivů. Při použití digitálního fotoaparátu lze perspektivní zkreslení snadno opravit, podobným způsobem jakým jej opravovali fotografové při vyvolávání klasických fotografií na zvětšovacím přístroji.

Naštěstí se v mnoha případech dá pokažená perspektiva napravit i poté, co již byl snímek vytvořen. Stačí k tomu správný softwarový nástroj.

Jak srovnat perspektivu v Zoner Photo Studiu 7

Jedním z nových nástrojů v Editoru Zoner Photo Studia 7 je nástroj Perspektiva pomocí kterého lze snadno upravit perspektivní zkreslení. Při úpravách perspektivy je ale třeba dát pozor na nepřirozené deformace objektů.

Úprava pravoúhlých objektů

Náprava pravoůhelníků

Na této fotografii je vidět jak probíhá oprava perspektivního zkreslení s použitím nástroje Perspektiva Ikona perspektiva. Na fotografii vyznačte tažením čtyř rohových úchopových bodů hrany, které je potřeba narovnat a klikněte na tlačítko Použít. Volba automatický ořez ořízne vyrovnanou fotografii na maximální plochu.

Náprava pravoůhelníků 

Fotografie je nyní vyrovnána v horizontálním i vertikálním směru. V Zoner Media Eploreru 6 lze toto narovnání také provést opakovaným použitím nástroje Úprava kolinearity s nutností fotografii otočit.

Jak na budovy?

Úprava "padající" budovyÚprava "padající" budovy

Před použitím nástroje Perspektiva na různé objekty je potřeba se zamyslet. Výsledkem nesprávného použití nástroje Perspektiva na tuto fotografii je zcela zdeformovaná věž kostela a z bočního pohledu nepřirozeně zarovnané průčelí. V tomto případě, kdy je fotografie pořizována s přirozenou perspektivou, se pouze vyrovnávají svislé hrany.

Úprava "padající" budovyÚprava "padající" budovy

Stejný záběr na kterém byly pouze vyrovnány svislice s použitím nástroje Úprava kolinearity. Tento záběr by šel takto pořídit také s digitální nebo klasickou zrcadlovkou za použití Shift objektivu.

Úprava "padající" budovy 

Tento záběr stejného kostela byl pořízen z jiného stanoviště. Je zde zachyceno pouze jeho průčelí a tak je možné a správné použít nástroj Perspektiva na úpravu mírné deformace, která je způsobena ne zrovna ideálním stanovištěm fotografa (naprosto ideální stanoviště v tomto případě je vysoký žebřík uprostřed křižovatky).

Úprava "padající" budovy

Zkreslení opravené pomocí nástroje Perspektiva narovnalo horizontální i vertikální linie aniž by došlo k nepřirozené optické deformaci objektu.

Srovnání detailu

Perspektivu lze vyrovnat i podle objektu, který není přímo v centru fotografie, ale jeho zkreslení je nejvíce patrné…

Úprava detailu budovyÚprava detailu budovy

Během úpravy perspektivy dochází k rozsáhlému „přepočítávání“ obrazových bodů – ve finále bude nutné kromě ořezu fotografie též doostřit. Z tohoto důvodu jsou pro úpravu zkreslení nevhodné fotografie s velmi malou hloubkou ostrosti.

 

Poznámka: Před úpravou perspektivy je zapotřebí odstranit další obrazové vady, zejména soudkovité zkreslení. Pokud již během pořizování snímku počítáte s podobnou úpravou je zapotřebí si nechat dostatečný prostor okolo hlavního motivu na vzniklé ořezy.

 

Další rady pro úpravu fotografií:

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.