Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Palivové články do PDA a mobilů?

aktualizováno 
Společnost Toshiba představila minulý týden poměrně revoluční technologii, která má umožnit zmenšit palivové články tak, aby mohly nahradit baterie v MP3 přehrávačích, digitálních fotoaparátech, mobilních telefonech či PDA.
Společnost Toshiba je jednou z prvních společností, která pro vybrané produkty nabízí jako alternativní napájení palivové články. I v České republice by měli mít vážní zájemci o tuto technologii možnost v dostupné době získat notebook s tímto pohonem.

Problémem se však může stát způsob, jakým lze získat spalované médium. Například u našich sousedů v Německu lze náplň do palivových článků získat zatím jen v lékárnách.

Ještě menší než jste čekali

Toshiba však neusíná na vavřínech a nedávno pokročila ve vývoji tohoto druhu napájecího zařízení o další krok. Velkým problémem totiž bylo vytvoření dostatečně malého a zároveň výkonného palivového článku, který by mohl být využit v PDA či ještě menších mobilních telefonech nebo MP3 přehrávačích.

Palivový článek od Toshiby 

Celé zařízení, které využívá technologii direct methanol fuel cell (DMCF) je zatím ve fázi prototypu. Jeho rozměry jsou 22 x 56 x 9 mm a váha včetně plné nádržky 8,5 gramu. Podle společnosti Toshiba je novinka schopna vydávat 100 miliwattů po dobu 20 hodin na jednu náplň. Tento palivový článek je přitom o přibližně polovinu menší než ten, který firma představila před tři čtvrtě rokem. Ten však na druhou stranu zvládne poskytovat 1 Watt energie.

Jak to funguje

Klasická DMCF technologie využívá k vytváření elektrické energie reakci methanolu a kyslíku. Tyto dvě látky jsou každá na jedné straně článku. Při reakci vzniká elektrický proud, oxid uhličitý a voda.

V současnosti využívaná technologie methanolových palivových článků ke spojení obou látek miniaturní pumpu. Avšak novinka se již může chlubit systémem nazvaným „passive fuel supply system“, který využívá nápad ve vytvoření kombinace vody a methanolu, v poměru 9:1. Právě on je jedním z faktorů, který umožnil zmenšit palivový článek.

Dostupnost

Ačkoliv se jedná první prototyp, Toshiba tvrdí, že je schopna začít vyrábět tato zařízení již příští rok. Avšak zatím není schopna určit jeho cenu. Ta by se však neměla pohybovat výrazně výše v poměru k ceně u současných akumulátorů. Možná, že se tak již příští rok dočkáme prvních PDA, digitálních fotoaparátů a dalších zařízení, které místo připojení k elektrické zásuvce budeme krmit methanolem.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Najdete na iDNES.cz