Palm 505 - dokončení

aktualizováno 
Dokončení povídání o zajímavém PDAčku, které pro nás přichystala firmy 3Com.

A v neposlední řadě je tady barevný displej: 16-bit barevný LCD který dokáže zobrazit 64.000 barev. Jako každý displej, má i tento  své výhody i nevýhody; výhodou je skutečnost, že užívá bílé pozadí místo zeleného, což má za důsledek lepší kontrast. Další výhodou je užití matných ikon, které jsou viditelné při užití podsvícení ve tmě. Displej je odrazový, což je velikou výhodou při užití na přímém slunečním světle.

Nevýhodou je nemožnost kontroly nastavení podsvícení, to má pouze jedinou a někdy možná nedostačující intenzitu. Barvy samotné jsou kvalitativně dobré, ovšem displej nedosahují kvalit  své konkurence - ať už u Cassiopeiy nebo u iPAQ od Compaqu.


Spodní část Palmu m505 ukazuje nový univerzální konektor

Co je uvnitř:

Palm m505 používá nejnovější verzi operačního systému Palm; Palm OS verze 4. je o poznání výkonnější, než jeho předchůdce - je "hbitější", i přecházení z jedné aplikace na druhou je rychlejší.

Bezpečnost:

Palm OS 4 se vyznačuje především lepším zabezpečením. Uživatel si zadá své heslo a případně i pomocný údaj na jeho připomenutí si  pro případ náhlého výpadku paměti (tedy lidské, nikoliv paměti Palmu). I když se zdá, že to je jen drobnost navíc, zcela určitě je to drobnost nadmíru užitečná.

 
Nastavení hesla

 
Auto Lock Options

Úkolovník:

Další užitečnou pomůckou je úkolovník, který lze nastavit poklepáním na hvězdičku zobrazenou v levém horním rohu displeje. Jedná se o chytrého pomocníka, který Vám bude neúnavně - prostřednictvím blikající hvězdičky - v průběhu dne připomínat, co jste ještě nestačili zařídit a co je třeba stihnout.

 

 
Co je třeba zařídit:


Memory card: 

Po vložení Memory card se zobrazí nová kategorie. Aplikace lze spustit z memory card, kopírují se do RAM a pak jsou spouštěny. 

Palm Desktop 4.0.1 umožňuje instalovat aplikace buď do zařízení, nebo do paměti karty. Jednou z výhod Palm OS je skutečnost, že podporuje i jiné formáty než PRC nebo PDB. 

Web clipping:

Palmy série m500 mají 4MB Flash RAM. Verze Palm OS 4 zabere  2.3MB (je o 40% obsáhlejší, než předchozí verze). Zbývá tedy ještě 1.7MB využitelné flash paměti i když ty se mohou  v budoucnosti lehce rozplynout, až Palm uvede na trh svá Bluetooth rozšíření.

"Web Clipping 4" je velkým krokem kupředu ve srovnání s původním  "Web Clipping" (Palm VII). Většina změn je k lepšímu a usnadňuje brouzdání na síti internetu. Pokud si uživatel nainstaluje "MyPalm Web Clipping aplikace" (může ze stránky www.palm.net), pak již nic nebrání tomu, aby jakékoli URL šlo otevřít. Pokud web designer použije při vytváření stránek "Web Clipping tagy", stane se dříve problematické, ba nemožné prohlížení velkých obrázků nyní dostupné.

 
Web Clipping Palm.Com v 16-bit barvě

 
Užití WCA HTML Tags

Lze samozřejmě nastavit grafickou kvalitu a tím případně urychlit načítání stránek. Lze i vypnout "Cookies" a dokonce nastavit velikost "History Cache".

Co na závěr? 

Palm vzal svůj oceněný Palm V design a přidal k němu barevný displej a Secure Digital slot - navíc k "Universal Connector expansion" systému. To doplnil vylepšeným operačním systémem, usnadňujícím uživateli manipulaci s tímto přístrojem. K dovršení všeho zachoval cenu původního Palmu Vx. Výrobce si může být jistý, že si tato novinka své zákazníky zcela jistě najde.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...Najdete na iDNES.cz