PALM m500 - tak co nás čeká?

aktualizováno 
To, že nám firma PALM computing pravidelně přináší novinky dobře víme, ale letošním uvedením PALMu m500 poprvé přerušila řadu "nerozšiřitelných" přístrojů, čímž dohnala další z trumfů konkurence.

Tento článek zahájíme tím, čím jindy končíme, tedy cenou přístroje samotného - ta byla stanovena na 399,-USD a my se hned podíváme, co vlastně všechno cena dodávky obsahuje:

 • PALM m500 s 8MB RAM
 • Ochranný kryt displeje
 • Kolébka pro synchronizaci
 • Síťový adaptér
 • PALM desktop SW CD - ROM
 • Mobile connectivity SW CD - ROM
 • Manuál
 • Grafitti nálepky
 • Registrační karta
 • Katalog příslušenství
 • Palm solutions guide

Co je překvapivé, je lehkost PALMu (113g), ten v žádném případě Vaši kapsu nenatrhne. Svou velikostí si tento přístroj mezi konkurencí stojí velmi dobře a potvrzuje staré rčení " Co je malé, to je hezké", ale to nejlépe posoudíte sami z následujících obrázků:

Pro srovnání zleva: HP Jornada, Palm m500, Palm IIIc

Přístroj je velice rychlý, ale i přesto zatím svým výkonem nedohnal VISOR Prism. Kvalita displeje je velmi dobrá, obraz je jasný, čistý a převyšuje kvalitu předchozích modelů. Kontrast se nastavuje aplikací spustitelnou z pravého horního rohu grafitti plošky.

Na obrázcích výše je zadní strana PALMU m500 - jednou bez a podruhé s paměťovou kartou napůl zasunutou ve slotu.

Dalším vylepšením, které oproti svým starším bratříčkům Palm m500 přináší, je vylepšená kvalita reproduktoru. Poprvé je možné tento Palm použít i jako budík. Abychom jen nechválili - je nutno říci, že třeba stylus se mnohem hůře vyndavá ze svého slotu, a ani kvalita zpracování není ideální.

Ovšem tím, co dělá tento přístroj zvláštním, je jeho rozšiřitelnost. Je skoro neuvěřitelné, že se do jeho úzkého těla vešel příslušný slot, ale je to vskutku tak. Z PALMu se tak rázem stává mnohem zajímavější a šikovnější pomocník schopný pracovat a zpracovávat materiály i informace z dalších zařízení např. digitálních fotoaparátů, záznamníků, MP3 přehrávačů apod. Jen pro orientaci několik málo cen: PalmPak Travel Card (39,99 USD), PalmPak Games Card (29,99 USD), 16MB Expansion Park (49,99 USD). všechny tři karty pak vidíte na obrázku níže.

Karty se zakoupí v zajímavém, sobě podobném balení a jejich použití je velice jednoduché. Stačí jen kartu vyjmout z plastového obalu a vložit do volného slotu. Pak již zbývá jen PALM zapnout a nová ikona umožní okamžitý start aplikace, žádná instalace není nutná.

Ještě k tomu, co se vlastně na takovouto kartu může vejít. Jako příklad vezměme výše zmíněnou herní balíček - ten obsahuje následující hry: 9-Ball Pinball, Backgammon, Bubblet, Checkers, Chess, Klondike, Pocket Express Blackjack, SimCity, Vegas Slots, and Zap 2016. Cestovní balíček nabízí CitySync travel guides pro 6 velkých amerických měst: Boston, Chicago, Las Vegas, Los Angeles, New York City, a San Francisco, a zároveň City-Time World Clock a Time Traveler, což je plnohodnotný organizér Vašich cest.

Nezbývá než věřit, že se tento nováček brzy objeví i na pultech našich obchodů a jeho cena nebude přemrštěně vysoká. Bude-li v nabídce i dostatek paměťových karet, umožňujících např. připojení na internet, nebo bluetooth komunikaci s dalšími přístroji, pak se jistě stane kasovním trhákem.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...Najdete na iDNES.cz