Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pam 2.73.1 - výborná náhrada za Windows Media Player

  0:30aktualizováno  0:30
Nevyhovuje vám Windows Media Player? Potom vás určitě potěší Pam - kvalitní přehrávač pro video i audio s podporou skinů, playlistů a ID3/lyrics3 tag editorem. Nová verze zahrnuje i možnost kódování a přejmenovávání MP3 souborů.
Internet je dnes zaplaven obrovským množstvím přehrávačů všech možných druhů. Je milé, když v této kupě narazíte na kvalitní produkt. Jeden z takových programů - Pam bychom vám chtěli představit.

Pam není zcela samostatný program. Je nadstavbou pro přehrávač Microsoftu Windows Media Player, který až do nyní zkoušené verze 7 příliš komfortu nenabízel. Přehrávač využívá Windows Media Player (resp. jím nainstalované kodeky), který má nainstalovaný většina uživatelů Windows s Internet Explorerem nebo přímo se systémem (Windows 2000). Kdo nemá v systému potřebnou verzi WMP 6.4, nemusí ji hledat. Pam se distribuuje ve dvou verzích - plné a lite. Plná verze obsahuje Windows Media Player a potřebné soubory Visual Basicu. S lite verzí by měli vystačit všichni, kteří si WMP 6.4 již dříve nainstalovali.

Počet podporovaných audio a video formátů je vysoký, odpovídá Windows Media Playeru (mp3, mp2, mpa, mpg, mpeg, mpv, m1v, avi, mov, qt, asf, wav, wave, au, snd, aif, aifc, aiff, mid, midi, rmi,...). Pam přehrává pouze starší soubory RealMedia, nikoliv novější ve formátu G2. Program funguje jako klasický přehrávač souborů a neumožňuje jejich streaming.

Pam se ovládá myší (včetně podpory drag'n'drop) nebo klávesovými zkratkami. Všechny rozšiřující funkce jsou přístupné po kliknutí pravého tlačítka myši. Pro uživatele Winampu bude milé, že klávesové zkratky pro ovládání přehrávače v podstatě odpovídají Winampu.

Pěkně je vyřešena podpora skinů, s nimiž je možné změnit vzhled programu podle vlastního vkusu. V instalačním souboru je pouze jedno grafické schéma. Další naleznete v několika zapakovaných souborech na stránce s downloady. Skiny stačí rozpakovat do podadresáře nazvaného Skin a pak vybrat pravým tlačítkem myši. Zájemci o tvorbu vlastních skinů si mohou stáhnou Skin Wizard - editor, ve kterém mohou jednoduše zpracovat bitmapové obrázky na skiny.

Kromě ID3 tagu (včetně verze 1.1) podporuje program i zobrazování textů písní umístěných v MP3 souborech (lyrics3 tag), jež zahrnuje i použití časových značek (timestamps) pro posun textu. ID3 a Lyrics3 tag program nejen zobrazuje. Zabudovaný ID3 tag editor umožňuje informace a texty editovat či vkládat do souborů přímo v přehrávači.

Stejně kvalitně je vyřešeno používání playlistů. Program podporuje běžné formáty playlistu (pls,m3u) a v Playlist Editoru můžete playlisty jednoduše sestavovat a upravovat. Vytvořené sestavy můžete uložit do uvedených formátů nebo exportovat jako textové soubory a soubory HTML

Speciální funkcí je Timer - budíček. Umožňuje v nastavený čas spustit přehrávání určitého multimediálního souboru nebo playlistu a využít počítač jako budík. Kromě času a souboru lze nastavit i hlasitost přehrávání.

V nové verzi s Pamem nezískáte pouze přehrávač. Obsahuje komponenty, které jej přesouvají na pomezí programů komplexně zpracovávajících MP3 soubory. Mezi dalšími nainstalovanými součástmi naleznete Power reNamer+ v.1.20 a ReLame E.F.E. v.0.91. ReNamer slouží, jak napovídá název, k hromadnému a jednotnému přejmenovávání MP3 souborů s využitím informací ID3 tagu. K dispozici jsou čtyři nastavení výsledného nazvu a možnost uživatelského nastavení.

ReLame E.F.E. dovoluje uživatelům vytvářet vlastní MP3 soubory ze souborů v běžném zvukovém formátu WAV. Nejedná se o nový kodér, ale o nadstavbu (frontend program) pro freewarový kodér LAME. LAME se ovládá přes příkazovou řádku, a proto je pro jeho praktické použití podobná nadstavba velmi užitečná. Program nabízí pro zjednodušení práce přednastavení, která odpovídají kvalitě různých médií. LAME není součástí instalačního souboru a musíte se jej stáhnout samostatně.

Program se může vykázat rozsáhlou jazykovou podporou. Soubor s lokalizacemi pro další jazyková prostředí naleznete mezi ostatními soubory ke stažení. Čeština však bohužel mezi podporovanými jazyky chybí.

Pam je velmi hezký program a vhodná náhrada za základní přehrávač, který Microsoft nabízí pro systém Windows, Windows Media Player 6.4.

Autor: Michael Doering
Website: http://pam.au-ja.de/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT4
Download: http://home.nikocity.de/doelf/pam-dwl.html
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Najdete na iDNES.cz