Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Paměťové FLASH karty s kapacitou 448MB jsou skutečností

  0:03aktualizováno  0:03
Firma Delkin Devices jako první na světě uvedla na trh paměťovou kartu CompactFlash Type II s kapacitou stěží uvěřitelných 448MB. Kapacitě odpovídá i poněkud vyšší cena, ale odborníci se shodují, že s rostoucí kapacitou FLASH karet na sebe jejich zlevnění nedá příliš dlouho čekat.
Omezená kapacita dostupných paměťových FLASH karet a rovněž jejich vysoká cena jsou hlavní překážkou masivního rozšíření přenosných přehrávačů digitálních nahrávek, které jako paměťové médium využívají právě tyto karty. Situace není však tak bezvýchodná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Delkin Devices CompactFlash Type II 448MB

Minulý týden firma Delkin Devices oznámila prolomení hranice 400MB svojí novou CompactFlash Type II paměťovou kartou o kapacitě 448MB. Takto vysoké kapacity bylo dosaženo použitím revolučních 512Mbit Double Density Package (DDP) pamětí, které obsahují dva čipy s kapacitou 256Mbit. Firma rovněž oznámila dokončení CompactFlash karty s kapacitou 256MB.

Cena nové paměťové karty nebyla prozatím oznámena, ale bez sebemenších pochybností bude hodně vysoká. Jako příklad pro výpočet předpokládané ceny lze použít v lednu uvolněnou CompactFlash kartu o kapacitě 224MB, kterou firma Delkin Devices nyní nabízí za přibližně $600. Cena za 448MB zcela určitě přesáhne hranici $1,000.

Pro porovnání. MicroDive s kapacitou 1GB firmy IBM stojí okolo $500 a je navržen tak, aby jej bylo možné zasunout do paměťového slotu pro CompactFlash karty. Základní nevýhodou tohoto řešení jsou velké požadavky na napájení a velká spotřeba. Přijatelnější alternativu představují paměťová média Iomega Click!, jejichž kapacita je 40MB při ceně $10 za kus. Za 1GB sice zaplatíte pouhých $250, ale jednotlivé Click! disky je potřeba měnit.

Mezi základní přednosti paměťových FLASH karet patří především malé rozměry, zanedbatelná váha a spotřeba. Přestože cena za 448MB je pro drtivou většinu potenciálních zákazníků zcela nepřijatelná, určitě bude mít uvolnění nových vysoko kapacitních FLASH karet vliv na cenu běžných karet s kapacitou 32/64/128MB. Podle některých odhadů lze v krátké době očekávat pokles jejich ceny až na polovinu stávajících cen.

Výrobce: Delkin Devices
Website: http://www.delkin.com
Cena: není známa
Autor:


Témata: MP3, trh, IBM

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Najdete na iDNES.cz