Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První televizor, na který lze poslat SMS, slouží i jako nástěnka

aktualizováno 
Amsterdam (Od zpravodaje Technet.cz) - Firma Panasonic představila televizor, který umožní sledovat programy přes mobil nebo tablet kdekoliv na světě. Jde na něj posílat zprávy i videa z mobilního telefonu a na dálku programovat nahrávání televizních pořadů.

Info Bar ukáže, předpověď počasí, aktuální nabídku z myStream i případné vzkazy poslané z aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Společnost Panasonic představila v Amsterdamu portfolio výrobků pro tento rok. Předního japonského výrobce plazmových televizorů čeká těžké období. Jak už jistě víte i z našich článků, plazmy končí. Pro mnoho zákazníků jsou přitom právě plazmové televize synonymem toho nejkvalitnějšího obrazu. Jenže jejich výroba je drahá (dražší než LED LCD) a technologie se nehodí pro 4K rozlišení. Panasonic teď tedy musí zákazníky přesvědčit o tom, že co nabízel v plazmách, dokáže nabídnout u televizorů LCD s LED podsvícením (přesnější výraz pro LED LCD).

Fotogalerie

To nejzajímavější od Panasonicu

Firma oficiálně uvádí, že odborníci z vývoje plazem přešli do výroby LED LCD a tam, kde skončily plazmy, naváže LED LCD. Technicky to samozřejmě není možné, protože zatímco u plazmy svítí každý bod, u panelu LCD podsvíceného LED diodami s lokálním stmíváním svítí vždy jeden celý segment. Kontrast obrazu tedy nemůže být a není tak vysoký jako u plazmy.

Na druhou stranu, v testovací místnosti jsme si mohli obě technologie na nejvyšších modelech porovnat vedle sebe. Zatímco na plazmě vidíte při pohledu zblízka jak jednotlivé buňky šumí, u LED LCD nic takového nehrozí, obraz je naprosto klidný. A rozdíl v kontrastu? Je vidět, ale není nijak zásadní. Naprostý purista bude možná zklamán, ale ani velmi náročný divák si rozdílu při sledování filmu nevšimne.

Technologii LED LCD musí každopádně Panasonic ještě doladit tak, aby ani na téměř černé (ale stále svítící) obrazovce nebylo vidět podsvícení jednotlivých segmentů obrazovky.

Nejvyšší řady televizorů s UHD (4K) rozlišením AX800 a AX900.

Nejvyšší řady televizorů s UHD (4K) rozlišením AX800 a AX900.

I základní řada televizorů AS650 už nabízí hlasové ovládání a funkce my Stream...

I základní řada televizorů AS650 už nabízí hlasové ovládání a funkce my Stream a TV Anywhere.

Panasonic předvedl i svoji sestavu OLED televizorů. Ty byly nejen prohnuté, ale i vypouklé (i když jen pro reklamní účely). Firma se však na masovou výrobu OLEDů zatím nechystá. Není to podle ní ekonomické a ani výhodné pro zákazníky. Životnost OLED televizí je v porovnání s ostatními technologiemi stále velmi krátká, náchylnost na vysvícení například log vysoká a cena astronomická. Na druhou stranu, až jednou OLED vstoupí do našich obýváků, pak teprve poznáme, jak vypadá opravdu dokonalý obraz.

Pošlete SMS do televize: Info bar, my Stream, TV anywhere

Technologicky nejzajímavější novinka mezi televizory od Panasonicu je takzvaný Info Bar. Najdete ho zatím pouze v nejvyšší řadě 4K (UHD) TV s označením AX800 a AX900. Díky lokálnímu stmívání (local dimming) lze totiž zapnout pouze určitou část obrazovky, například jen úzký pruh u spodní hrany. Toho využívá Info Bar. Televizor je ve speciálním standby režimu s nízkou spotřebou energie a jakmile vestavěná kamera zaregistruje pohyb, aktivuje Info Bar, tedy rozsvítí dolní pruh obrazovky s nejrůznějšími informacemi podle přání uživatele (počasí, kurzy, TV program, atd.).

Nabídka programů podle zvoleného klíčového slova v aplikaci my Stream.

Nabídka programů podle zvoleného klíčového slova v aplikaci my Stream.

Televizor je natolik inteligentní, že rozpozná hlas i obličej uživatele, a podle toho funkci aktivuje, nebo neaktivuje. Pokud má InfoBar nastaven pouze otec, neobjeví se po příchodu syna atd. Toho využívá i elektronická nástěnka v Info baru, na kterou lze zasílat textové vzkazy (až 20 textovek) nebo krátká videa (3 x 30 sekund) odkudkoliv na světě přes aplikaci v mobilním telefonu nebo tabletu. Příchozí zpráva se zobrazí pouze tomu, pro koho je určena. Lze ji samozřejmě nastavit i tak, aby se zobrazila každému, kdo do místnosti přijde.

Info Bar ukáže, předpověď počasí, aktuální nabídku z myStream i případné vzkazy...

Info Bar ukáže, předpověď počasí, aktuální nabídku z myStream i případné vzkazy poslané z aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu.

Panasonic pro tuto službu využívá zřejmě vlastní cloudové řešení, které je však kapacitně omezené, a proto lze odeslat najednou pouze zmíněný počet zpráv. Ty pak můžete do televizoru (nebo na připojenou USB paměť) uložit a z cloudového úložiště se automaticky smažou. Teprve pak je možné poslat další. Nápad je to zajímavý a když si představíme propojení Panasonicu například se službou typu Flickr, která umožňuje automatický upload fotek z mobilu přímo na cloud a uživatel má k dispozici 1 TB místa, dostaneme řešení, které by se mohlo zákazníkům opravdu líbit. Uvidíme, zda Panasonic službu nějak rozšíří.

Takto vypadá rozhraní TV Anywhere na mobilním telefonu. Vidět je aktuální...

Takto vypadá rozhraní TV Anywhere na mobilním telefonu. Vidět je aktuální seznam programů, které vysílají jednotlivé TV stanice. Stačí si vybrat.

Nahrávání vybraných programů.

Nahrávání vybraných programů.

Další zajímavou a hlavně užitečnou funkcí už i na těch nejlevnějších televizorech řady AS650 je MyStream. Tato aplikace umožňuje vyhledávání a následné automatické sestavování obsahu podle uživatelem zadaného klíčového slova.

Příklad: Chcete se dívat na nějaký film s charakterním hercem Stevenem Seagalem. Zadáte tedy do vyhledávacího políčka nebo přes mikrofon heslo Steven Seagal. Televizor prohledá nejen všechna dostupná TV vysílání (podle EPG a počtu integrovaných tunerů - DVB-T, DVB-S, DVB-C) a připojená zařízení (USB disky, nahrané programy), ale i dostupné internetové služby (u nás především YouTube, ale teoreticky i Netflix, atd.). Výsledky seřadí na obrazovce do nekonečného proudu náhledů. Dálkovým ovladačem si pak stačí vybrat a video pustit. Zároveň je možné označovat oblíbená videa, a systém tak učit, co se nám nejvíc líbí. Při příští aktivaci MyStreamu už televizor ukáže nabídku upravenou podle dříve zadaných preferencí.

Dálkové ovládání s dotykovou ploškou a mikrofonem pro hlasové povely.

Dálkové ovládání s dotykovou ploškou a mikrofonem pro hlasové povely.

Poslední praktickou novinkou je funkce TV Anywhere. Díky ní je možné na tabletu nebo telefonu sledovat kdekoliv na světě i lokální televizní vysílání. Televizor však musí být ve standby režimu a na mobilním zařízení nainstalovaná příslušná aplikace, spárovaná s televizorem. Prakticky tak má uživatel přístup ke všem TV programům, které televizor dokáže přijímat. A nejen to. Všechny si také může na dálku nahrávat.

Ještě doplňme, že nejvyšší televizory řady AX800 a AX900 s UHD rozlišením budou dostupné v úhlopříčkách:

  • AX800: 127 cm (50"), 147 cm (58") a 165 cm (65")
  • AX900: 140 cm (55"), 165 cm (65"), 216 cm (85")

Všechny pak nabídnou pasivní 3D (tj. stereoskopický obraz ve Full HD).

4K i v kamerce na helmu

S obsahem v UHD rozlišení je zatím problém. Filmy se sice ve 4K (i více) natáčejí, ale na žádném nosiči je zatím nekoupíte. Firmy (nejen Panasonic) tak zatím nabízejí alespoň Blu-ray přehrávače s upscalem z FullHD rozlišení na UHD rozlišení. To spočívá v tom, že inteligentní algoritmus přepočítává a dopočítává obraz tak, aby působil ostřeji a detailněji (tedy tak, jak vypadá skutečné 4K). V redakci na tyto finty příliš nevěříme, ale je fakt, že upscaling u Panasonicu vypadal velmi slušně. Skutečné 4K to však rozhodně není. Tam, kde detaily v originále chybí, tam je ani ten nejchytřejší počítač nedopočítá.

Outdoorová kamerka panasonic HX-A500 umí natáčet ve 4K, je vodotěsná a na přání...

Outdoorová kamerka panasonic HX-A500 umí natáčet ve 4K, je vodotěsná a na přání zpomalí až na 200 snímků za sekundu.

Zatím je tedy možné 4K videa získat pouze tak, že si je sami natočíte. K tomu můžete využít buď profesionální kameru, nebo třeba nový Lumix GH4, případně levnější (a zcela novou) kamerku HX-A500. Ta sice nenabízí takovou kvalitu obrazu jako bezzrcadlovka GH4, ale dá se vozit na helmě nebo na čelence a vejde se do kapsy. Záznam se nahrává v rozlišení 3 840 x 2160 bodů s datovým tokem 25 snímků za sekundu. Hmotnost objektivu je 31 g, samotné tělo s displejem pak váží 119 g.

Díky funkci Level Shot a optickému stabilizátoru nejsou na finálním videu vidět ani prudké změny polohy kamery. Video lze při snížení rozlišení (848 x 480) zpomalit až na 200 snímků za sekundu. V základní výbavě najdete i příslušenství pro připevnění kamerky na na tělo nebo na hlavu. Kamera je samozřejmě vodotěsná (do 3 m) a předpokládaná cena je 11 tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

Chcete větší televizor? Novinku od Samsungu si doma zvětšíte sami

MicroLED technologie je (v kostce) velmi zmenšená technologie LED panelů...

Modulární televizor, který si budete moci „poskládat“ do velikosti podle vlastních představ a možností, vévodí stánku...

Najdete na iDNES.cz