Panasonic: Oblečte si SD audio (1)

  5:00aktualizováno  5:00
Společnost Panasonic vstoupila na pole přehrávačů komprimované hudby jako jedna z posledních, ale její výrobky jsou rozhodně lahůdkami. Dnes si představíme první ze dvou přehrávačů řady e.wear využívajících jako médium nové paměťové karty Secure Digital.

Panasonic uvedl na trh první dva výrobky z řady e.wear, tedy elektronického oblečení. Jsou to dva přehrávače komprimované hudby - první je typ SV-SD05 integrovaný do futuristických sluchátek, druhý nese označení SV-SD75 a lze jej nosit jako hodinky či přívěšek na krku. Dnes se budeme zabývat prvním jmenovaným typem.

Dodávka
Přehrávač SV-SD05 V poněkud rozměrné krabici nalezneme zkrácený návod k obsluze přehrávače, cédéčko honosně nazvané Panasonic Media Manager, manuál k práci se softwarem na něm obsaženým, USB čtečku, 64 MB paměťovou Secure Digital (SD) kartu a v prapodivné černé schránce pak samotná modro-stříbrná sluchátka s integrovaným přehrávačem MP3 a AAC souborů.

Instalace
Setup nabízí dvě položky - instalaci driverů pro USB čtečku a monstrózní a všeobecně proklínaný RealJukebox pro správu a přenos komprimovaných souborů, bez nějž se bohužel neobejdete. Obsahuje totiž speciální Panasonic plug-in, který zajišťuje zabezpečení audio souborů při přenosu. Zde si neodpustím jednu výtku. Pokud už RealJukebox vlastníte, či snad dokonce máte nainstalovánu rozšířenou verzi RealJukebox Plus, nelze do něj plug-in dodatečně nainstalovat. Je totiž obsažen přímo v archivu základní verze a ta vám "Plusko" nemilosrdně odstraní. Při instalaci je tedy třeba zvolit pro RealJukebox jinou lokaci na disku.

Jak na to?
RealJukebox je nutným zlem Čtečka se po připojení přihlásí jako externí drive, ale kartu lze v prostředí Windows použít pouze pro přenos dat z počítače na počítač. Chcete-li médium naplnit hudbou na cesty, musí následovat start RealJukeboxu. Zde se pod heslem Devices/Storage nachází zařízení Panasonic Device, které ukrývá obsah SD karty. Do jejího okna lze skladby přidávat buď z již existujícího seznamu ve složce All Tracks, nebo metodou drag'n'drop přímo z Průzkumníka či Commanderu. Přehrávač podporuje kompresní formáty AAC (32-128 kbps) a MP3 (32-320 kbps). V konfiguraci lze nastavit, zda se MP3ky na kartu nahrají v nezměněné formě ve stávající bitrate (pouze se zabezpečením) či se všechny soubory budou kódovat do specifikovaného formátu. Osobně doporučuji AAC na 64kbps, což zcela postačuje na zachování kvality blízké CD. Máte-li seznam skladeb k přenosu připravený, stačí kliknout na tlačítko Begin Transfer... a jděte si zatím uvařit kávu.

Sluchátka
Je-li karta s hudbou vložena do slotu přehrávače, je čas přístroj oživit. K tomu poslouží jedna malá tužková baterie (typ AAA - nejlépe firemní), která poskytne energii na přibližně šest hodin reprodukce. Na pravém sluchátku se nachází malý segmentový displej zobrazující čísla skladeb, stav baterie, hlasitost, funkci bass boosteru a rovněž i chybová hlášení (popsáno v manuálu). Velké čtvercové tlačítko vedle displeje zapne/vypne přehrávání, další ovládací prvky na straně sluchátka pak slouží k pohybu mezi soubory a k posunu uvnitř skladby a volbou uživatelského playlistu. Tlačítka na levém sluchátku ovládají úroveň hlasitosti (0-25) a de/aktivují bass booster S-XBS, tedy obvody pro zvýraznění basových frekvencí.

Zvuk
Zvuk je vynikající. Značka Panasonic by si jakýmkoliv jiným hodnocením uřízla pořádnou ostudu a ani zde nenechala nic náhodě. Zvuk je pochopitelně závislý na šíři datového toku, ale při optimální bitrate dosáhnete jasných výšek a zřetelných basů, jež lze ještě přiživit zmíněnou funkcí S-XBS. Sluchátka sedí perfektně a díky reproduktorům na kloubech se přizpůsobí komukoliv. Hlasitost je dostatečná a nic vám neunikne ani v hlučnějším prostředí.

Hodnocení
Panasonic SV-SD05 je kvalitní přehrávač komprimované hudby. Dodávaná 64MB SD karta pojme díky podpoře formátu AAC až dvě hodiny zvuku ve vysoké kvalitě, což je údaj, jenž je při výběru kartových přehrávačů nejdůležitejším parametrem. Bohužel, cenou není přístroj rozhodně určen každému, ale spíš jen skutečným milovníkům komprimované hudby, kteří si mohou dovolit koupit přehrávač, jímž se rozhodně budou lišit od svého okolí.

Jak již bylo řečeno výše, zvuk je s tím správným kódováním hudby výborný. Přehrávač díky maximální miniaturizaci na rozdíl od svých klasických kapesních kolegů postrádá některé funkce, ale stávající ovládání plně dostačuje.

Kvalita zvuku a funkce: 25 bodů ze 30.

Sluchátka dobře sedí na hlavě, k čemuž přispívají reproduktory na pohybivých kloubech i nastavitelná ramena. Při sklonu však mají velkou tendenci sklouznout. Ovládací prvky jsou snadno dostupné. Přenos i nepřepočítávaných skladeb je v prostředí RealJukeboxu velmi zdlouhavý, což je vzhledem k přenosové rychlosti SD karet 2MB/s poněkud zarážející.

Ergonomie a ovládání: 18 bodů z 25.

Za uvedenou cenu bych čekal alespoň baterii a také v manuálu zmiňovaný užitečný řemínek na krk, jenž jistí sluchátka proti pádu na zem. Žádné bonusové vybavení však neobdržíte.

Vybavení: 12 bodů z 15.

Cena je velmi vysoká. Dekódovací čipsety dnes již nejsou příliš drahé a SD karta stojí méně než 4000 korun. Z převážné části se na ceně podílí design a značka Panasonic.

Cena: 15 bodů ze 30.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Nový „walkman“ od Sony váží 2,5 kg a stojí přes 200 tisíc korun

Sony DMP-Z1

Míří na ty úplně nejnáročnější posluchače a k jejich uspokojení se snaží dojít kombinací klasických audiofilských...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...Najdete na iDNES.cz