Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Panasonic uvedl hybrid mezi kompaktem a zrcadlovkou, Canon představil 29 novinek

  11:01aktualizováno  11:01
Digitální zrcadlovka Lumix DMC-L10 má skutečně živý náhled a flexibilní displej. Firma Canon zase na veletrhu IFA představila dlouho očekávané nástupce "vyšších" zrcadlovek.

Se zrcadlovkou DMC-L10 s výklopným displejem (vpravo) se dá fotit i odspodu | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

V posledním dílu fotografických novinek z veletrhu IFA2007 se podíváme na nedávno ohlášené zrcadlovky Canon, o kterých jsme vám již psali, prolétneme dvě kompaktní novinky od Kodaku a Samsungu a nakonec se podíváme na opravdu nadějně vypadající pokus firmy Panasonic o spojení výhod zrcadlovky a kompaktu.

Canonáda novinek

Firma Canon si ke své prezentaci postavila stan na "náměstí" mezi budovami výstaviště, do kterého návštěvníky uvedla slovy "Vítejte na hřišti, pojďte si hrát."

Stánek firmy Canon (IFA 2007)

Uvnitř bylo ve čtyřech neoddělených částech prezentováno 29 nových produktů. Kromě fotoaparátů a objektivů to byly dalekohledy, projektory a tiskárny PIXMA. Slova o hraní nebyla daleko od pravdy, všude se "válelo" spoustu fotoaparátů, které si většina fotonadšenců vezme do ruky jen málokdy... A třeba i s objektivy, které se skoro nedají zvednout.

 Teleobjektiv Canon 600mm 1:4 L IS USM(IFA 2007)

Teleobjektiv Canon 600mm 1:4 L IS USM (vpředu)

Nové zrcadlovky Canon

Největší nával byl ale kolem pultu, kde asistenti předváděli nejnovější zrcadlovky Canon: EOS 40D, zástupce střední třídy, a EOS 1Ds Mark III, nejvýkonnější zrcadlovku současnosti.

Canon EOS 40D(IFA 2007)Canon EOS 1Ds Mark III (IFA 2007)


Za největší změnu, samozřejmě nepočítaje vylepšené parametry (viz zde) považuji přepracované menu. Zatímco "třicítka déčko" a původní Mark má jedno dlouhé menu, 40D i 1Ds Mark III mají menu rozdělené do více kategorií. Mezi kategoriemi se lze přepínat osmisměrným joystickem nebo horizontálním kolečkem, výběr položek probíhá velkým kolečkem (nebo joystickem nahoru a dolů). Také přibylo detailního nastavení (C.Fn.) a tyto funkce jsou rozděleny tematicky.

Canon EOS 1Ds Mark III (IFA 2007)

Ze začátku to pro mě byl nezvyk, ale na zrcadlovkách této třídy se v menu stejně příliš neohřejete, vše jde nastavit pomocí ovládacích prvků. Ty, které jsou určené pro nastavování během focení, si většinou zachovaly své umístění a fotografové zvyklí na práci s předchozími modely nebudou při focení tápat.

Živý náhled je hitem sezóny

Ještě nedávno šlo snadno odlišit, kdo fotí zrcadlovkou a kdo kompaktem - kdo držel přístroj v napnutých rukách, sledoval obraz na displeji a nebyl tedy majitelem SLR. Ale to se teď změnilo - tohle držení bylo v případě zrcadovek na IFA 2007 zdaleka nejběžnější.

Jak se fotí zrcadlovkou? (IFA 2007)

V praxi nebude tak často používáno, předpokládám, ale zde si každý chtěl vyzkoušet živý náhled. U 40D je to možná největší krok oproti předchozímu modelu a tak jsem byl zvědavý, jak se používá. Je to velmi jednoduché, ale má omezené využití (nelze zaostřovat automaticky, jen manuálně). To kvůli sklopenému zrcátku. Pro repotážní nebo sportovní fotku je tak využití omezené, zato na stativu nebo pro momentky (při vysoké cloně) to vidím jako výbornou funkci. To jsem ale ještě nevěděl, jak vypadá živý náhled u nového Lumixu.

Celkově jsou oba nové modely Canonu podle očekávání povedené. EOS 40D nenabízí takový krok dopředu, jako nový třetí Mark, ale přesto jde o znatelné zlepšení už tak dobrého fotoaparátu.

Další novinky Canonu v řadě kompaktních fotoaparátů a tiskáren jsem nestihl dosud zpracovat, je jich celkem hodně a vesměs se jedná o vylepšení parametrů stávajících modelů.

Canon PowerShot A550 (IFA 2007)

Canon Powershot SX100 IS (IFA 2007)Canon novinky (IFA 2007)Canon novinky (IFA 2007) Další zajímavé kompakty - Kodak, Samsung

Kodak představil kompaktní fotoaparát z dvanáctinásobným zoomem, který je schopný snímat video v HD rozlišení 720p.

Kodak EasyShare Z812 IS (IFA 2007)Kodak EasyShare Z812 IS (IFA 2007)

Samsung zase uvedl nástupce svého kompaktu NV7 - Samsung NV20.

Samsung NV20 (IFA 2007)

Elegantní černý design zapadá do celé produktové řady firmy Samsung. Výjimečné je ovládání: sedm dotykových tlačítek na šířku a šest na výšku umožňuje "pohlazením" nastavovat parametry a zmáčknutím je potvrdit. Po chvíli zvykání to jde skutečně intuitivně a rychle, bez procházení menu nebo opakovaného mačkání. Zvláště efektní je procházení fotek "listováním", tedy rychlým přejížděním prstem po tlačítkách.

Samsung NV20 - ovládání (IFA 2007)


 

Hybridní foťák Lumix DMC-L10

V hale Panasonicu mu byla věnována možná třetina celkového prostoru. Zejména kvůli pódiu, na kterém taneční soubor v rámci multimediální show předváděl, čím se odlišuje od konkurence.

Panasonic - focení (IFA 2007)

Díky výklopnému displeji lze fotit i z jinak obtížných úhlů, což je výhodné pro zachycení akce z nezvyklých pohledů.

Panasonic - vystoupení (IFA 2007)Panasonic - focení odspodu (IFA 2007)Panasonic - vystoupení (IFA 2007) 
Zdálo by se, že se jedná o výkonný kompakt s výklopným displejem, ale kdepak - je to plnohodnotná zrcadlovka. Živý náhled je ale tentokrát schopný zaostřovat (pouze s kompatibilními objektivy) a tak je opravdu na uživateli, zda se rozhodne fotit fotoaparátem jako klasickou zrcadlovkou bez použití displeje, nebo zda naopak zanevře na optický hledáček.

 Panasonic - držení (IFA 2007)

Výkopný displej je poměrně akrobatický, otočný do všech směrů a celkem pevný.

Ve srovnání s podobným foťákem od Olympu, lehkou zrcadlovkou E-510 s živým náhledem, vede Lumix právě výklopným displejem. Schází mu naopak stabilizace v těle fotoaparátu, kterou nahrazuje stabilizovanými objektivy. 

Musím říci, že fotoaparát Lumix DMC-L10 mne opravdu zaujal. Může se stát fotoaparátem pro ty, kteří uvažují o zrcadlovce, ale nemají s ní velké zkušenosti. Desetimegapixelové rozlišení je na větším čipu poměrně opodstatněné a fotky by mohly být kvalitnější, než z čipu v kompaktech.

Panasonic Lumix DMC-L10 (IFA 2007)

Až podrobná recenze ukáže, jak si fotoaparát poradí s kvalitou fotek a ovládáním. Myšlenka je ale zajímavá a určitě si najde své příznivce. Zdá se, že živý náhled vstoupil napevno do světa digitálních zrcadlovek.

Několik reklam na závěr

Pobavily mě tyto reklamy, umístěné u stánku Samsungu a ve stánku Canonu, pěkně vystihují svět lidí nadšených do digitálních zrcadlovek.

Reklama Samsung (IFA 2007)Reklama Samsung (IFA 2007)

Reklama Canon (IFA 2007)

Tím končím zpravodajstí z veletrhu IFA o novinkách v digitálních fotoaparátech. Děkuji za vaši pozornost i za vaše příspěvky a postřehy.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

OBRAZEM: Kutilové přilákali do Holešovic tisíce lidí. Přijďte také

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu...

Na pražském Výstavišti začal první ročník kutilského veletrhu pro celou rodinu Maker Faire Prague 2018. Desítky...

Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, potkáte hrající hovínko

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však...

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však potkáte ve vyhlášeném newyorském obchodě s...

Najdete na iDNES.cz