Panoramatický snímek povrchu Marsu pořízený sondou Opportunity

Panoramatický snímek povrchu Marsu pořízený sondou Opportunity | foto: NASA.gov

Kde odpočívalo Opportunity. NASA zveřejnila panoramatický snímek Marsu

  • 51
Marsovské vozítko Opportunity vytvořilo panoramatický snímek Marsu. Vznikal několik měsíců.

Pokud se na Mars nechystáte v blízké době osobně, nejlepší představu o jeho povrchu získáte prý z této fotografie, tvrdí NASA. Pořídila ji panoramatická kamera (PanCam) vozítka Opportunity a zachycuje místo, kde vozítko strávilo poslední marťanskou zimu.

Výsledek je složený z 817 záběrů. Pancam se pohybuje na jakémsi "periskopu", který se může otáčet o 360 stupňů (a také naklánět nahoru a dolů), takže postupně zvládá pořídit úplný záběr okolí vozítka.

Focení proběhlo mezi 21. prosincem loňského roku a 8. květnem letošního na severním svahu formace "Greeley Haven". Místo bylo zvoleno tak, aby sklon svahu nakláněl sluneční panely vozítka ke Slunci, které se v daném místě pohybovalo nízko nad severní oblohou. Tím se zvýšilo množství vyráběné energie, ale stále jí nebylo dost na to, aby se stroj mohl bezpečně pohybovat po okolí.

Mimochodem, účinnosti panelů by také zřejmě hodně prospělo, kdyby šlo solární panely vozítka po letech provozu pořádně utřít (je na planetě od ledna 2004). Z fotografií je patrné, že zrovna čisté nejsou, i když se o jejich údržbu stará alespoň marťanský "vítr".

Na snímku je patrná stopa, kterou po sobě zanechala kola roveru, včetně jedné plné otočky. Manévry souvisely z velké části s hledáním ideálního místa na přezimování. Je také patrné, že vozidlo během nich odkrylo vrstvu rudého marťanského písku překrývající tmavší vrstvy pod nimi. Jedna ze světlejších oblastí s návějí písku se stala cílem Opportunity po přerušení zimního odpočinku v květnu letošního roku. Leží přímo ve středu obrázku, což je přímo na sever, a proto se jí dostalo přezdívky "Severní pól".

Barvy na snímku jsou falešné, ve skutečnosti jde o rekonstrukci nejpravděpodobnější podoby povrchu. Vznikaly jenom v určité části spektra. Jde o kombinací snímků v oblasti blízkého infračerveného záření (753 nanometrů), zelené (535 nanomentrů) a fialové (432 nanometrů).