Nebydlíte na kontaminované půdě?

Nebydlíte na kontaminované půdě? | foto: Profimedia.cz

Pár kliků a dozvíte se, zda váš dům nestojí na zamořeném území

  • 91
Nákup nemovitostí už nemusí být sázka do loterie. Na internetu z dostupných map vyčtete, zda není pozemek zamořen znečištěním, jestli dům nestojí v zátopové oblasti nebo zda do studny neteče kontaminovaná voda.

Všechny ekologické aspekty vašeho stávajícího i případného budoucího bydliště můžete prozkoumat v interaktivních mapách. Podrobné informace nabízí na svých stránkách CENIA, česká informační agentura životního prostředí, a všechny jsou zdarma přístupné. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

Tvůrci neustále pracují na zlepšení uživatelského rozhraní. Nenechte se tedy odradit některými nedodělky a získáte zajímavé informace, které jinde nenajdete.

Zamoření půdy a vody, nebezpečné objekty a skládky

Na adrese sez.cenia.cz je připravena aplikace, ve které můžete volně prohlížet mapu České republiky, případně vyhledat konkrétní město, obec či území a v jednotlivých vrstvách zobrazovat různé druhy kontaminací.   

Na základní obrazovce je sumarizace všech ekologických zátěží. Volným výběrem či zadáním souřadnic nebo názvu obce se dostanete na mapu konkrétního území.

Na mapě jsou vyznačena riziková území, konkrétní nebezpečné budovy ...

... či pásma kontaminované půdy. Symboliku jednotlivých druhů znečištění vysvětluje legenda.

Výběrem filtrů zobrazujete jednotlivé vrstvy - zde jde o oblast kontaminované vody.

Na adrese geoportal.cenia.cz naleznete "Integrovaný registr znečišťování", což je databáze emisí (i havarijních) do vody, půdy a ovzduší, seznam sanovaných kontaminovaných míst s podrobnými informacemi, mapu sesuvů půd, geologickou mapu ...

Nestavíte v záplavové oblasti? Podívejte, kam dosáhne velká voda

Velké záplavy v minulých letech demonstrovaly sílu velké vody. Na stránkách voda.cenia.cz si můžete prohlédnout podrobné mapy záplavových území v jednotlivých povodích.  

Zátopová území, zdroje pitné vody, množství a jakost vody a další užitečné informace převedené do mapy naleznete pod záložkou Evidence ISVS. Stačí vybrat příslušný kraj a kliknout na mapu ČR. 

Zobrazit můžete rozlití vodních toků při pětileté, dvacetileté a stoleté vodě.

Mapy jsou velmi podrobné, prakticky lze ověřit ohrožení konkrétního stavení či parcely.

Kvalita vody: víte, co pijete a kde se můžete koupat?

V hydrologickém oddělení též zjistíte kde se můžete bez obav koupat, do kterých říček průmyslové podniky vypouští vodu ze svých provozů a ze kterých ji čerpají.

Také se dozvíte, které vody jsou určeny k chovu ryb a umístění zdrojů pitné vody.

Třešnička na konec: 3D mapa České republiky

Zajímavou podívanou je podrobný 3D model povrchu české země. Modelace přesně odpovídá skutečným výškovým měřením, povrch tvoří textury leteckých snímků. Jde o ActiveX aplikaci, takže funguje jen v Internet Exploreru. 

3D model České republiky naleznete zde.

Rozlišovací schopnost je velmi solidní, škoda že textury nejsou stejně podrobné jako kupříkladu u Google Maps.

Díky prostorovému zobrazení si ale můžete udělat představu, jaký výšlap vás čeká z Obřího dolu na vrchol Sněžky. Kamenná cestička je na snímku dobře patrná.