Dělící se toxoplazmy | foto: Ken Hu, John Murray

Nečekaný vedlejší efekt: muži nakažení parazitem raději drsnější sex

  • 29
Parazit Toxoplasma gondii je už dlouho předmětem výzkumu českých vědců. Jeho vliv se více či méně silněji projevuje v řadě aspektů našeho chování - a jedním z nich je podle nového výzkumu zřejmě i sex, popisuje biolog Jaroslav Flegr.

V časopise Evolutionary Psychology vyšel na začátku srpna článek (dostupný zde), ve kterém náš výzkumný tým z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity a z Národního ústavu duševního zdraví ukázal, že muži nakažení parazitem toxoplasmou (česky mimochodem kokcidie kočičí) vykazují častěji masochistické sexuální preference než muži nenakažení. Přesněji řečeno, podle jejich vlastních slov je tento typ sexu přitahuje více než muže, kteří v těle tohoto prvoka nemají.

Výsledků bylo dosaženo analýzou dat od zhruba šest tisíc osob, jež se zúčastnily rozsáhlého projektu týkajícího se sexuálních preferencí a sexuálního chování české populace a věděly, zda jsou či nejsou infikovány toxoplasmou. Příslušný internetový dotazník (dostupný zde) je nejspíš docela zábavný, neboť ho k dnešnímu dni vyplnilo již více než 40 tisíc lidí.

Výzkumníci efekt toxoplazmózy na masochistické preference předem očekávali, a to na základě výsledků získaných na laboratorních zvířatech. Je totiž známo, že toxoplasma dokáže přeprogramovat savčí mozek, konkrétně určité struktury, v takzvané amygdale takovým způsobem, že podněty, které u nenakažených zvířat vyvolávají strach, začnou u zvířat nakažených vyvolávat navíc i sexuální vzrušení. K tomuto závěru dospěli v minulém roce singapurští vědci při svých pokusech na laboratorně nakažených hlodavcích. Již delší dobu však existují silné indicie, že by se tento efekt mohl uplatňovat také u nakažených mužů.

Životní cyklus toxoplazmózy a nákaza člověka

Toxoplasmou nakažené krysy a myši vyhledávají místa, kde cítí kočičí pach a stávají se tak snáze kořistí kočky - tedy definitivního hostitele toxoplasmy. Nakažení muži zase v pokusech hodnotí pach silně naředěné kočičí moči jako příjemnější než muži nenakažení. Toxoplasma v lidském mozku má dnes samozřejmě povětšinou smůlu, z něj se totiž do žaludku kočkovité šelmy obvykle nedostane, ať se snaží, jak se snaží. Jinak tomu ovšem mohlo býti v africké savaně jenom před pár desítkami tisíc let, a to je z evolučního hlediska vlastně skoro včera.

Z dřívějších výzkumů víme, že je toxoplasma zodpovědná za nejednu změnu v lidské psychice a chování. Podivně riskující hlodavci nás upozornili, že ani oblast sexuální přitažlivosti a sexuálního chování nemusí být výjimkou.

Nezvládne všechno

Toxoplasma ovšem ovlivňuje sexuální preference (tedy de facto vnímání sexu a „choutky“), méně už skutečné chování. Podle dotazníků nakažení muži tedy sice více preferují některé exotičtější formy sexu, včetně těch masochistických, v reálu však provozují spíše konvenční sexuální praktiky. Za poměrně rozšířenou zálibu v masochismu parazitický prvok, kterým je nakažena třetina české populace, patrně nemůže.

Masochistický sex v naší populaci preferují daleko častěji ženy. Konkrétně vlastní bolest vzrušuje 27 % žen a pouze 12 % mužů, vlastní ponížení potom 46 % žen a 11 % mužů. Přitom právě u žen se souvislost mezi nákazou toxoplasmou a sklonem k masochismu prokázat nepodařilo. Jako nejsilnější argument se ovšem jeví skutečnost, že to, zda muž je či naopak není nakažen toxoplasmou, vysvětluje jen velmi malé procento rozdílů ve sklonech k masochismu mezi českými muži. Efekt nákazy je tedy spíše slabý.

Zdá se, že parazit, stejně jako třeba tvůrci filmových hororů, pouze dokázal chytře využít toho, že v savčím mozku spolu sousedí nervové okruhy aktivované strachem a sexem a že silnější vzruchy se mohou z těch prvních do těch druhých přelévat. A také toho, že savci vnímají vlastní sexuální vzrušení jako cosi příjemného a to i za situace, kdy nedokážou rozpoznat, co toto vzrušení způsobilo.

Toxoplasma nejspíš za masochismus nemůže, my však už zřejmě začínáme tušit, co by za něj naopak moci mohlo. A právě k ověření našich hypotéz potřebujeme další data. Dotazník najdete na adrese http://1url.cz/NUxd. Jestliže si snad na důkladnou inventuru svých sexuálních preferencí a sexuálního chování netroufáte a přesto byste rádi pomohli naší vědě, můžete si vybrat některý z dalších dotazníků na stránce pokusnikralici.cz. Třeba ten nejnovější, věnovaný pověrám, předsudkům a mystickému myšlení, je také velice zajímavý. A navíc o dost kratší.

Informace: Text byl upraven, aby z něj jasněji vyplýval vztah mezi nákazou, sexuálními preferencemi a chováním. Článek vznikl pro servery Technet.cz a Osel.cz.