Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Patent Applu slibuje solární dobíjení notebooků

aktualizováno 
Americký patentový úřad zveřejnil přihlášku firmy Apple, kterou si v roce 2010 chtěla pojistit nápad na notebook využívající sluneční energii k napájení. Je to jen několik dnů poté, co byl podobný patent Applu přijat pro napájení mobilních telefonů, tabletů a dalších přístrojů s malým displejem.

Asi vůbec první komerčně dostupný notebook se solárním dobíjením vyráběl Samsung. | foto: Samsung

Apple v rámci patentu získal ochranu nápadu na určité využití solárního panelu na elektronickém zařízení. Spis číslo 8,638,549 má 38 stran a firma jej podala půl roku po uvedení prvního iPadu. Popisuje v něm řešení, které má například na každé straně víka displej a dotykové senzory pro vstup. Na patent upozornil server Apple Insider.

Nákresy, které jsou součástí patentové přihlášky Applu, ukazují různé využití...

Nákresy, které jsou součástí patentové přihlášky Applu, ukazují různé využití horního víka notebooku. Na obrázku 24 je fotovoltaický článek. Obrázek 22 ukazuje LCD displej na obou stranách víka se sdíleným podsvícením a schéma 23 pak způsob podsvícení pomocí okolního světla.

Patent však nabízí i řadu dalších variant. Jako například tu, kdy je zadní stěna vytvořena z elektrochromatického skla, které může měnit průhlednost, a skrýt tak zadní displej, nebo variantu se zadním solárním panelem. Poprvé se v tomto patentu také objevil popis svítícího loga Applu, které má získávat světlo z podsvětlení pro displej.

Nás však zaujala právě ta část patentu, který se píše o modulu s fotovoltaickými články pro solární nabíjení. Zde je zajímavé, že to firmě prošlo, přestože již dříve minimálně jeden takto vybavený přístroj vznikl. V roce 2011 jej ukázal Samsung a později ho i začal prodávat za v přepočtu osm tisíc korun. Dá se ale předpokládat, že patentový úřad nezoumá dostupné technologie na trhu, dokud se neozve případně dotčená strana.

Dobíjení ze slunce

Byl to desetipalcový netbook NC215S, který měl panel, jenž zvládl za dvě hodiny nabít šestičlánkovou (40 W) baterii na jednu hodinu provozu, což je poměrně slušný výkon. Samozřejmě k tomu musely být optimální podmínky, tedy přímé sluneční světlo, které na panel dopadalo pod správným úhlem. Řada uživatelů (například na Amazonu) však potvrzovala, že takto systém opravdu funguje.

K netbooku se dodával batoh s průhlednou zadní částí, aby mohlo světlo na panel dopadat, i když je netbook přenášen. Prodejní úspěch se však nedostavil, a tak se od té doby podle našich informací ani žádný jiný přenosný počítač s integrovaným solárním panelem neobjevil.

Solární panel SolarGorilla a externí baterie PowerGorilla

SolarGorilla a PowerGorilla

Ostatně solární dobíjení přenosných přístrojů není žádnou novinkou. Různé externí solární panely dodávala řada firem ještě dříve, než si Apple patent podal. Za necelých pět tisíc korun tak v roce 2009 bylo možné koupit skládací solární panel SolarGorilla, který za ideálních podmínek dával napětí 20 - 24 V a maximální proud 500 mA. To stačilo na provoz nenáročného netbooku.

Dá se předpokládat, že před necelými čtyřmi roky podaný patent Applu nebude hned tak využit. Firma si s ním spíše jistila záda, aby mohla tuto technologii někdy v budoucnu využít, nebo z ní měla alespoň nějaké příjmy, typicky z práv k ní.

Film perovskitu o síle 330 nanometrů na skle. To je základní aktivní prvek...

Film perovskitu o síle 330 nanometrů na skle. To je základní aktivní prvek nových článků s účinností 15 procent.

Mnohem větší naději, že se solární nabíjení znovu v podobných zařízení objeví, má technologie průhledných solárních panelů. Ty jsou vyrobeny z perovskitu, což jsou sloučeniny halogenů (tj. chloru a podobných prvků) s olovem a o jejich nadějné budoucnosti jsme psali v tomto článku.

Otázkou tak není, jestli se ještě někdy solární panely v přenosných systémech objeví, ale spíše kdy dojde k jejich masivnějšímu rozvoji.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Najdete na iDNES.cz