Patent na zahlcování výměnných sítí falešnými soubory

  • 3
Profesor Tulské univerzity a jeho student si nechali patentovat program, který znehodnotí hudební nahrávky nabízené v P2P sítích. Ačkoliv tato metoda není nová, práva na ni doposud nikdo nevlastnil. A to může být pro někoho problém.

Stále rostoucí počet internetových pirátů nedá spát jak organizacím, které se zabývají jejich odhalováním, tak různým koumákům, co by na uživatelích P2P sítí ještě rádi vydělali. Ve Spojených státech byl tak před několika týdny patentován program na rušení kvality hudebních nahrávek.

Program, který by měl stahovačům znepříjemnit život, si nechali patentovat profesor Tulské univerzity John Hale a jeho student Gavin Manes. Ti věří, že o aplikaci projeví zájem nahrávací společnosti, které vinou pirátů přicházejí o tučné zisky.

Jak program funguje

Princip programu je jednoduchý. Jeho uživatel se připojí k P2P síti, kterou aplikace začne prohledávat, a v momentě, kdy nalezne hudební soubory, je stáhne na pevný disk. Tam jsou songy řádně "promíchány" mezi sebou, je záměrně snížena kvalita nahrávky či jsou přidána upozornění typu "příště nezapomeňte zaplatit". Skladby mohou být opatřeny rovněž reklamou na album, ze kterého skladba pochází. Po této úpravě jsou soubory vystaveny ke stažení a program monitoruje, kolik uživatelů si je stáhne.

Spoofing, jak je zahlcování výměnných sítí falešnými soubory rovněž nazýváno, využili v minulosti také někteří umělci. Když se v březnu loňského roku rozhodla Madonna vydat svůj singl dříve na internetu, než přišel do obchodů, byl internet záměrně zahlcen falešnými soubory se skladbou. Singluchtiví posluchači pak mohli po stažení skladby s originálním názvem uslyšet pouze vzkaz umělkyně: "What the fuck do you think you are doing?" Madonna tím dala najevo svůj nesouhlas s internetovým pirátstvím. Jaké však bylo překvapení, když o něco později někdo hacknul její internetové stránky a na ně umístil vzkaz:  "This is what the fuck I think am doing." Dotyčný rovněž na serveru vystavil všechny skladby z alba American Life k volnému stažení. Vzkaz Madonny následně koloval po internetu v mnoha remixech a internetoví uživatelé soutěžili o nejlepší z nich.

Spoofing - nic nového pod sluncem

Metoda záměrného snižování kvality nahrávek není nová, nahrávací společnosti se ji již snažily aplikovat, avšak s nepříliš uspokojivým výsledkem. Doposud však nikdo na spoofing nevlastnil patent.

Zahlcováním P2P sítí se zabývá hned několik firem, mezi ty největší patří Overpeer, kterou v minulosti požádala o pomoc protipirátská organizace RIAA. Bude tedy zajímavé pozorovat, jak se dvojka Hale & Maves s již působícími společnostmi vypořádá. Zástupci Overpeeru a MediaDefenderu prohlásili, že se s podmínkami patentu musí nejdříve seznámit. Podobně reagoval profesor se svým žákem. Ti vyhodnotí, zda ostatní firmy zabývající se zahlcováním falešných souborů používají podobný princip. Pokud dojdou k názoru, že tomu tak je (a nejspíše to tak dopadne), budou zřejmě požadovat buď omezení aktivit, nebo licenční poplatky. Na další soudní při tak je zaděláno...