Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lovci kešek pátrali po pohřešovaném kamarádovi, zmobilizovali internet

  17:50aktualizováno  18:10
Po Ondřeji Švejdovi z Prahy pátrala policie, ale také desítky dobrovolníků, kteří mají s hledáním nemalé zkušenosti. Ke koordinaci pátrání využívají nástroje okamžité spolupráce, zapojit se může každý.

Pátrání po Ondřeji Švejdovi

Pátrání v Praze

Po Ondřeji Švejdovi pátrala i Policie ČR (více zde)

Aktualizace (18:45): Pátrání bohužel nemělo šťastný konec. Policie našla Ondřeje Š. mrtvého uvnitř pilíře viaduktu v pražské Libni. Více informací v tomto článku.

Čeští specialisté na hledání malých krabiček (tzv. cache neboli kešek) podle GPS řešili zcela neobvyklý problém. A narozdíl od kešek nešlo o hru k ukrácení dlouhé chvíle a poznání okolí.

Jeden z aktivních členů geocachingové komunity, Ondřej Švejda (32 let)byl pohřešován. O víkendu se nevrátil domů, v pondělí nepřišel do práce, mobilní telefon je podle informací operátora vypnutý, vybitý nebo rozbitý. Jeho poslední známá poloha byla ze soboty večer (Praha 8 - Libeň, podle Google Latitude). Od pondělí po něm pátrá Policie ČR.

Informace na stránce www.jelca.cz/

Informace na stránce www.jelca.cz

Zdroj: Policie ČR

Zdroj: Policie ČR

Internetové nástroje pomáhají s organizací pátrání

Na případu byla jedinečná především reakce komunity, kteří sdílejí Ondřejův koníček - geocaching, tedy hledání malých schránek (kešek) na základě jejich GPS souřadnic. Během krátké doby se desítky lidí zapojily do rozsáhlé pátrací akce, při které využily on-line prostředky spolupráce.

Vše odstartovalo on-line fórum na Geocaching.cz, kde bratr pohřešovaného poprvé zveřejnil prosbu o hledání: "Ahoj, od včerejšího odpoledne hledáme bráchu. Mobil je nedostupný, nepřišel ani domů, ani do práce. Nevíte o něm někdo něco. Kam chtěl jít lovit, kdo ho viděl naposledy, adt." ¨

Spolupráce on-line pomocí sdíleného dokumentu v reálném čase (v době psaní

Spolupráce on-line pomocí sdíleného dokumentu v reálném čase (v době psaní dokument prohlíželo 50 lidí a aktivně upravovalo asi šest)

Aktivní komunita na Geocaching.cz se brzy postarala o zjištění celé řady údajů - s kým Ondřej naposledy mluvil, jaké vybavení by potřeboval, kde nakupoval, dokonce jakou hudbu poslouchal. Příspěvků se za poslední den sešlo více než pět stovek, proto vznikl souhrnný volně přístupný dokument na Dokumenty Google, který přehledně shrnuje dosud zjištěné informace a pomáhá koordinovat hledání.

Koordinace v reálném čase

Kromě toho dobrovolníci vylepovali plakáty a šířili zprávy po sociálních sítích, blozích, mikroblogovacích sítích apod. Vzhledem k tomu, že pohřešovaný Ondřej Švejda byl evidentně fanouškem do informačních technologií, také jeho přátelé jsou v této oblasti nadprůměrně gramotní a během krátkého času zjistili neobvyklé množství informací. Například ve spolupráci s gc.com i to, jaké kešky si Švejda naposledy prohlížel. Dobrovolníci například prohlíželi fotky z hudebních festivalů v okolí, zda jej na některé z nich nenajdou.

Pátrání po Ondřeji Švejdovi

Pátrání po Ondřeji Švejdovi

V terénu dobrovolníci vylepovali plakáty a prohledávali oblasti, kde by pohřešovaný mohl být. Pátrání koordinovali pomocí vlastní kolaborativní mapy (Google Maps), kde téměř v reálném čase vyznačovali již prohledaná místa nebo místa, kde byly vylepeny plakáty.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Vyhledáte v čínském Googlu „Tibet“? Režim se to dozví a sníží vám skóre

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz