Pavěda zabíjí: statisíce se nakazily HIV. Vláda věřila Rathovým vitaminům

aktualizováno  11:06
Přes tři sta tisíc jihoafrických občanů se zbytečně nakazilo virem HIV, protože jejich vláda odmítla "západní medicínské konspirace". Místo toho zde doktor Matthias Rath úspěšně propagoval své vitaminy. Případ patří k nejděsivějším důkazům toho, jak nebezpečná je pseudověda v rukou ziskuchtivých.
Dobrovolníci bojují za zpřístupnění léků pro Jihoafričany s HIV. Největším...

Dobrovolníci bojují za zpřístupnění léků pro Jihoafričany s HIV. Největším nebezpečím je prý neznalost. | foto: Profimedia.cz

O zřejmě nejděsivější ukázku toho, kam až může pseudověda vést, se postaral Matthias Rath, muž se jménem, které si Češi nejspíše spojí s jinou kontroverzní postavou. Tento Němec hraje jednu z hlavních rolí v neuvěřitelném příběhu z Jižní Afriky. Zní jako špatná filmová zápletka, je ale bohužel skutečný.

Pavěda zabíjí

"Obvykle se zajímám o intelektuální a kulturní důsledky pseudovědy, smyšlenek v novinách nebo přehánění účinků předražených pilulek. Ale Matthias Rath je případ sám o sobě, daleko za hranicí akademické diskuze," popisuje britský lékař a novinář Ben Goldacre v knize Bad Science. "Rathův případ ukazuje, co se stane, když pseudověda dostane slovo (...) někde, kde jde opravdu do tuhého." (Kapitola jeho knihy o působení doktora Ratha v Jižní Africe je dostupná zdarma na internetu.)

Stránka Matthiase Ratha, které vévodí červený štítek s nápisem "Skončete s AIDS! Rozbijte okovy farmaceutického kolonialismu!"

Doktor Matthias Rath našel působiště v Jižní Africe, kde se podíl těhotných žen nakažených virem HIV zvýšil z 0,7 % v roce 1990 až na 30,2 % o osm let později. A zároveň s tím stoupal počet dětí, které se narodily s virem HIV v těle. Teprve od roku 2002 byla v JAR obecně dostupná antiretrovirotika - léky, které riziko takového přenosu výrazně snižují (pro těhotné zdarma).

Zoufalá situace: ideální šance pro konspirace a pavědu

Generická antiretrovirotika (AZV) jsou nyní v Jižní Africe nejlevnější na světě: roční léčba přijde na přibližně 2 200 Kč. Před dvaceti lety byla tato cena (za značkové léky) až stonásobná.

Nemoc AIDS nabyla v mnoha oblastech Afriky charakteru rozsáhlé epidemie a spolu s tím se šířily i iracionální postoje a názory. Například konspirační teorie o spiknutí západních vlád a výrobců léků. V JAR se těmto jinde okrajovým názorům dostalo podpory z nejvyšších míst díky prezidentovi Thabo Mbekimu, který se ujal vlády v červnu 1999. Jeho ministryně zdravotnictví Manto Tshabalala-Msimangová označila nemoc AIDS za "rasistické spiknutí západu proti obyvatelům Jižní Afriky". V té době zaváděné moderní léky, které postupně změnily nemoc z rychlého rozsudku smrti na nemoc, se kterou se žije 30 i více let, označila za "jedy".

V roce 2000 prezident Mbeki zpochybnil, že za smrtelnou nemoc AIDS může virus HIV, a místo toho se zaměřil na boj s chudobou. Na kritiku ze zahraničí odpovídal vyhýbavě a kontroverzně. V dopise světovým vůdcům tehdy vzkázal: "Problém AIDS v Jižní Africe je specifický, odlišný od AIDS na Západě, a proto jsem přesvědčen, že se nesmíme nechat vázat tím, co o AIDS zjistili na Západě." Někteří z diplomatů potvrdili, že byli dopisem tak šokováni, že pochybovali o jeho pravosti. Jižní Afrika se rozhodla odmítnout vědecký konsenzus, ověřenou léčbu a začala místo toho hledat alternativní (levnější) postupy. Ministryně zdravotnictví Tshabalala-Msimangová proslula jako "Doktorka Kořínková", protože navrhovala jako léčbu AIDS česnek, kořenovou zeleninu a citron.

Prezident JAR, Thabo Mbeki, působil v úřadě od roku 1999 do roku 2008.

Ministryně zdravotnictví JAR, Dr. Manto Tshabalala-Msimangov, získala lékařské vzdělání v Sovětském svazu v letech 1962 - 1969.

Za této situace v letech 2004 a 2005 vtrhla na jihoafrický trh Rathova masová kampaň, která kombinovala na pohled vědecké argumenty s něčím, co se nedá označit jinak než jako citové vydírání. "Proč by se měli Jihoafričané nechat trávit jedy z léků proti AIDS?" hlásaly palcové titulky reklam, které si Rath zadal v jihoafrických novinách. "Na AIDS je přirozený lék," ujišťoval Rath čtenáře, odkazoval na studie a doprovodil je snímkem skutečného léku doplněným o lebku se skříženými hnáty.

Ukázka inzerátu Rathovy nadace z jihoafrického tisku s titulkem "Proč by se měli Jihoafričané dále nechat otravovat AZT?" AZT je označení prvního skutečně účinného a široce používaného léku proti viru HIV. Dnes ho vytlačily z velké části účinnější přípravky s mírnějšími vedlejšími účinky.

Hlavním sdělením zaplaceného novinového "článku" byla samozřejmě nebezpečnost oficiálních léků proti přenosu HIV z matky na plod a varování před konspirací západních farmaceutických společností. Alarmistické články se nedočkaly dostatečné kritiky seriózních novin, média namísto toho tyto zavádějící nesmysly dále šířila.

"Jihoafričtí novináři v případě HIV prokázali neschopnost vlastní investigativní práce, neschopnost chápat složité problémy, a tak místo, aby pomáhali společnost vzdělávat, šířili nesmysly a fámy," všiml si už v roce 2001 Malegapuru Makgoba z Lékařské výzkumné rady v Kapském městě. "Během sporů kolem AIDS se média nedokázala stát veřejnosti spolehlivým zdrojem informací. Většina Jihoafričanů tak byla zanechána napospas své neznalosti, vzteku a beznaději, a dostávalo se jim jen informací o kontroverzích."

Rathovy žně

V takovém prostředí měly Rathovy reklamy úspěch a jeho organizaci - Nadaci Dr. Ratha - se podařilo dokonce prosadit "klinické testy", které údajně dokazovaly účinnost multivitaminů, kořenové zeleniny a česneku proti AIDS. Pacientům byla (už před Rathovým příchodem, především díky součinnosti prezidenta a ministra) definitivně odepřena účinná léčba. Místo toho si měli udělat polévku a koupit si Rathovy pilulky.

"Vědecký svět byl v šoku," popisuje situaci Goldacre. Organizace spojených národů odmítla Rathovy reklamy jako chybné a zavádějící. Eric Goemaere, šéf jihoafrické pobočky Lékařů bez hranic, uvedl, že Rath "láká lidi k věděcky nepodložené léčbě bez jakýchkoli důkazů". Rath ho zažaloval. Stejně jako zažaloval organizace, které se zasazovaly o návrat moderních léků do jihoafrického zdravotnictví, či samotného Goldacra (žalobu pak stáhl a musel zaplatit 220 tisíc liber, tedy přes pět milionů korun).

Demonstrace během soudu v Jižní Africe, která Rathovu nadaci donutila zastavit klinické studie využívající k léčbě AIDS pouze vitaminové přípravky.

Poté, co se povedlo v Jihoafrické republice obnovit vědecky ověřenou léčbu antiretrovirotiky, zažaloval Rath zakladatele Tratment Action Campaign, Zackieho Achmata. A to u mezinárodního tribunálu v Haagu, kde ho obvinil z genocidy: prý nahnal občany JAR do náručí farmaceutické konspirace. V reklamách se Rath také odkazoval na podporu organizací OSN a UNICEF, které se od něj ovšem jednoznačně distancovaly a Rathovu kampaň označily za zavádějící a nebezpečnou.

Jinými slovy, Rath používal osvědčené manipulativní postupy: odkazoval se v marketingu na tradiční autority (výrazy jako "léčba našich předků", "přírodní léčba"), využíval nálad ve společnosti (nedůvěry Afričanů k Západu) a strachu z neznámého. V reklamě i svých vyjádřeních rád opakuje "staré známé pravdy", ale nezdržoval se jejich dokazováním, sliboval jednoduchá řešení. Přitom se bránil vědeckému srovnání a útočil na každého, kdo jeho slova zpochybnil.

Ve skutečnosti jeho působení podle statistiků způsobilo zbytečné utrpení a smrt statisíců obyvatel Jižní Afriky. Protože některé provincie se mu vzepřely, lze poměrně přesně spočítat, kolik lidí přišlo o život. V roce 2008 vyšla studie (abstrakt, PDF) odhadující počet lidí zbytečně nakažených nemocí HIV na 330 tisíc lidí. Přibližně 35 tisíc dětí se narodilo s HIV, protože jejich matkám byly odepřeny léky, které by přenosu zabránily. Jiné odhady mluví o 343 tisících úmrtích a 171 tisících zbytečně nakažených.

Jihoafrický soud v roce 2008 seznal praktiky - především některé kontroverzní experimenty, při kterých doktor Rath rekrutoval pokusné osoby z řad nejchudších a nakázal jim, aby přestali brát tradiční HIV/AIDS léčbu - nezákonnými. Doktor Rath dostal také zákaz publikovat další reklamy na své vitamíny až do odvolání. Rathova nadace ovšem i přest to všechno nadále působí, jak v Africe, tak jinde ve světě.

Oběti pseudovědy na celém světě - i v Česku

Pseudovědecká argumentace ničí životy i u nás: nesmyslné detoxy, boj proti očkování nebo pavědecké způsoby léčení.

Můžeme se chlácholit tím, že ve vyspělé zemi, jako je Česká republika, by se nic takového nestalo. Jenže pseudovědecká argumentace ničí životy i v "prvním světě". Ať už jde o různé pseudovědecké rady na zhubnutí, nesmyslné "detoxy", brojení proti očkování či "léčení barevným světlem".

Díky fungujícím institucím, lepšímu vzdělání a dalším vlivům bývají škody menší než v Jižní Africe, ale rozdíl není tak velký, jak bychom si chtěli myslet.

Letos soud potrestal české rodiče, kteří synovi vysadili - prý na radu léčitelů - inzulin. Dítě v bolestech zemřelo, zatímco rodiče uvěřili, že jejich syn nemá cukrovku, pouze "cukr v hlavě".

Homeopatie: jenom cukr, ani molekula účinné látky

Podívejte se na podrobný rozbor toho, jak vznikla homeopatie a proč ji nelze považovat za vědecky ověřený způso léčby.

Není to až tak ojedinělý případ. Někteří lidé se v zoufalé situaci nechají zlákat sebevědomými pseudovědeckými sliby. Stěžují si na to i lékaři. "U třiadvacetileté pacientky jsme zachytili nádor v raném stadiu. Měla velkou šanci se vyléčit a nehrozilo jí ani odnětí prsu," vzpomíná přední český onkolog Pavel Klener. Léčbu však odmítla. Když se k lékařům po roce vrátila, zasažená tkáň už se doslova rozpadala a na léčbu bylo pozdě. "Krátce nato zemřela. Nemám rád silná vyjádření, ale zabila ji šarlatánská iluze, že nádoru se zbaví jen s pomocí víry a homeopatik," dodal Klener.

Mathias Rath je možná nejkřiklavějším případem, ale rozhodně ne ojedinělým. Na pseudovědě se dá vydělat, a tak se vždycky najdou ti, kteří důvěřivosti lidí zkusí využít.

První díl článku: Letiště napadené Talibanem hlídaly předražené virgule

Oprava: pod článkem byla uvedena nesouvisející klíčová slova.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 5 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 8 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...