PCtuning zvedl kotvy od Živě a popluje svojí cestou. Ale kam? (rozhovor)

aktualizováno 
V tichosti nedávno opustil hardwarový server PCtuning svého opatrovatele - Živě. Příčin bylo několik, zástupci Živě odmítají věc komentovat. Zajímá vás, co se vlastně dělo a jakým směrem bude PCtuning, již sám, směrován?

Počínaje pondělkem 11. listopadu byl spuštěn "Průvodce světem počítačů a digitálních technologií" - server PCtuning (PCT) v novém designu, ale především jako samostatný projekt. Ten doposud spadal pod křídla serveru "O počítačích a internetu" - Živě. Protože jeho zástupci jsou ve věci oddělení se PCT od Živě skoupí na slovo, využila prostoru v rozhovoru pouze jedna strana, a to právě server PCtuning, konkrétně jeho zakladatel a vlastník Jiří Kwolek. Proč se jeho server odtrhl od Živě a kam vlastně bude web směřovat?

Kam vlastně sahá historie PCT a kdy se připojil k Živě?

PCT: Nejdříve bychom předeslali, že historie serveru PCtuning.cz dnes čítá již více než čtyři roky. Tedy přesněji řečeno, existence značky PCtuning čítá tuto dobu. Do srpna roku 2000 byl tento server provozován sámostatně na adrese www.pctuning.cz. Poté jsme se se zástupci CPressu a Živě dohodli na tom, že vstoupíme do jejich rodiny webů. Jelikož v této době probíhal internetový boom, který všem lidem pohybujícím se kolem internetu pumpoval andrenalin do žil (a kdy se odhady hodnoty velkých portálů pohybovaly v desítkách až stovkách miliónů), a u Živě se počítalo s tím, že se promění na jakýsi multiportál s četnými specifickými sekcemi, souhlasili jsem s tím, že PCtuning připojíme pod www.zive.cz.

Kdy vzešel první impuls vedoucí PCtuning k odtržení od Živě?

PCT: Když se situace na internetovém nebi začala postupně zhoršovat a také životní prostor PCtuningu nebyl takový, jaký jsme si představovali (osamostatnění serveru jsme v CP iniciovali několikrát). Problém byl i v tom, že redakční skupina PCtuningu je v Ostravě, zatímco ostatní redakce CP jsou v Brně. Po jisté době jsme si v naši nové „rodině“ (neboť k PCtuningu neodmyslitelně patří Honza Dudek a další) museli přiznat, že tak, jak nám dříve Živě pomohlo, tak nás v poslední době začalo brzdit. Důvodem rozchodu tedy bylo to, že jsme se prostě pohybovali trochu jinými směry – našim záměrem je nyní vytvořit kvalitní samostatné HW/PC médium se vším všudy a tuším, že ani Živě nevyhovovalo docela silné přetechnizování. Navíc tuším, že se v CP naši konkurence neobávají.

PCtuning nebyl majetkem Computer Pressu?

PCT: Ne, tak tomu skutečně nikdy nebylo. Tedy - nebyli jsme nikdy koupeni. Jednalo se spíše o symbiózu – my jsme dělali trafiic a dostávali jsme za to honoráře. Proti našemu „hostiteli“ nemáme žádnou zášť a doufám, že to platí i u něj.

Jak dlouho trvala příprava nového PCtuningu?

PCT: Myšlenka samostatného PCtuningu je zde už poměrně dlouho, dalo by se říci tak asi rok. Reálné přípravy se rozjely někdy v září. Celý proces kulminoval v říjnu, kdy již bylo oboustranně evidentní, že to tak dále nejde. A rychlost našeho rozjezdu? Je to o to těžší, že začínáme s minimem prostředků – na druhou stranu nás to nutí k o to vyšším výkonům. Držte nám palce – konec konců jsme tady pro Vás, tedy čtenáře.

Jaká oblast záběru bude hlavním tématem "nového" PCtuningu?

PCT: Tématem bude samozřejmě hardware a počítače, ale nebráníme se ani novým tématům. Budeme se snažit dělat ve velké míře srovnávací testy a snažit se lidem vybrat ty nejlepší komponenty. Také se chceme vrátit ke kořenům původního PCtuningu, kdy bylo věnováno hodně místa také různým tipům, trikům a úpravám PC. Každý den se budeme snažit čtenářům přinášet nejnovější hardwarové zpravodajství. Našim heslem je dávat čtenářům vysokou kvalitu a přidanou hodnotu u každého článku.

Kolik lidí pracuje na plný úvazek pro PCtuning?

PCT: Dalo by se říci, že tři: Jirka Kwolek, Jan Dudek a Petr Orel alias Eagle. Snažíme se však rozšířit náš tým, hledáme nové talentované autory, kteří by chtěli přispět do „mlýna“. Do projektu jsme se pustili především díky Honzovi Dudkovi, který byl s přípravou webu hodně iniciativní. I přes svých 19 let má nečekaný rozhled a nasazení. Když vzpomeneme na jeho první článek a porovnáme to s jeho silnou pozici v našem soukolí dnes, kdy má na starosti chod redakce…

Uživí se podle vás PCtuning? Má předpoklady uzmout kus reklamního trhu?

PCT: Potenciál serveru je velký, čeká jen na využití. Vše záleží na tom, jak si nás firmy a především čtenáři oblíbí (ti jsou zde rozhodující). Nedokážeme říci, jestli bude PCtuning výnosný hned, ale můžeme doufat, že pokud se nám povede všechny utvrdit v tom, že PCtuning je jedničkou mezi hardwarovými servery v ČR a SR, myslíme si, že problémy s uživením nebudou.

Projeví se podle vás odtržení PCT nějak na čtenosti Živě?

PCT: To nedokážeme přesně odhadnout, vše asi také hodně závisí na tom, jak budeme úspěšní my. V minulosti podíl článků PCT činil v „přečtených článcích“ 30 – 40 %. V anketě, která proběhla v dubnu tohoto roku, byl PCtuning označen za nejoblíbenější sekci šedesáti procenty čtenářů. Magazínu Živě však přejeme hodně úspěchů (a ještě více nám :)).

 Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Máte problémy s přihlášením do Facebooku? Nejste sami, je vás 90 milionů

Facebook

Společnost Facebook v pátek oznámila, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo téměř 90 milionů účtů. Hackeři přímo...

Tipy na weby: identifikujte neznámého volajícího, nebo se učte anglicky

Ilustrační foto - smartphone

Na telefonu se objeví cizí číslo a vy nevíte, jestli nejde o podvodníka, telemarketingovou či výzkumnou společnost....Najdete na iDNES.cz