PenReader 2, rozpoznávání ručně psaného písma

Máte notebook, tablet nebo jiné zařízení s dotykovým displejem a chcete mít možnost psát textové poznámky včetně češtiny? S PenReaderem to jde docela dobře.

Firma Paragon Software je známa nejen svými aktivitami v oblasti software pro kapesní počítače, ostatně s lokalizací několika verzí operačního systému Windows CE jste se zřejmě už mnozí z Vás setkali. Nebudeme se teď ale pouštět do debat, která z lokalizací je lepší nebo horší, podíváme se totiž na zoubek úplně jinému programu, o kterém tento článek vlastně je. Ano, jedná se o v prologu proklamované rozpoznávání ručně psaných znaků, které je opět především doménou kapesních počítačů, zvláště pak bezklávesnicových PDA vybavených dotykovým displejem. Zcela záměrně ale nebude řeč o verzi PenReaderu (neboť tak se tento software nazývá) pro PDA s Windows CE, nýbrž o verzi pro klasická Windows.



Divíte se proč pro klasická Windows? Majitelům dotykových tabletů, pentabletů a všeobecně jakéhokoliv jiného zařízení vybaveného dotykovým displejem a pracujícím pod Windows jistě už svítá. S pomocí PenReaderu totiž mohou relativně pohodlně a hlavně rychle psát texty, vkládat textové i číselné údaje do formulářů a provádět další věci ohledně práce s textem v několika světových i "méně" světových jazycích (celkem je jich 28), které PenReader podporuje. Mezi podporované jazyky patří i čeština v klasickém kódování lokalizovaných Windows (CP1250), pracovat ale můžete simultánně i s některým z dalších jazyků.



PenReader běží tiše na pozadí a preference si vyvoláte z trayikonky. Najdete v nich jednak to nejdůležitější, což je výběr jazyka pro zadávání znaků a také další upřesňující volby jako je tloušťka zobrazované čáry při "kreslení" znaků a mimo jiné také citlivost a přesnost rozpoznávacího algoritmu. PenReader bohužel neobsahuje žádné moduly pro učení a tak se namísto programu musíte znaky naučit psát Vy, ale to už je pouze záležitost cviku. Nebojte se, o žádné Graffiti se nejedná, PenReader obsahuje natolik kvalitní rozpoznávací algoritmy, že zvládne (pochopitelně s pomocí dostatečně rychlého procesoru) rozlišit i docela slušné škrábanice psané hůlkovým písmem - to si ostatně můžete prohlédnout na několika ukázkách (ta první je autentická pořízená přímo ve WordPadu na LIFEBOOKu B142).



Psaní kdekoliv na displeji samozřejmě může způsobit problémy s ovládáním samotných Windows, PenReader ale lze kdykoliv vypnout a až ho budete potřebovat, můžete ho zase aktivovat. Cena programu je 30 USD (tolik stojí i jednotlivé verze pro PDA a handheldy s Windows CE), což není zase tak mnoho, zejména když uvážíme výsledné usnadnění práce při vkládání textů. Je sice pravda, že pentablety se u nás prakticky neprodávají, to se ale může časem změnit a teď už alespoň víte, že i bez klávesnice se lze při psaní a úpravách kratších textů v češtině obejít.