Na počítačový útok možná vojáci odpoví zbraněmi

Na počítačový útok možná vojáci odpoví zbraněmi

Pentagon: Počítačový útok na USA může vést až k vyhlášení války

  • 208
Počítačový útok na americké servery může nově vést až k fyzické ozbrojené odvetě, varuje Pentagon. Znamená to například i vyhlášení války.

Deník Wall Street Journal zveřejnil informace z doposud utajovaného návrhu dokumentu s novou doktrínou, který připravuje Pentagon. Podle něj mohou očekávat ozbrojenou odvetu subjekty, které budou provádět kybersabotáže.

Příprava podobné doktríny je zřejmě reakcí na nedávný útok na systémy dodavatele vojenských technologií firmy Lockheed Martin.

Příkladem kybersabotáže může být podle dokumentu například využití závadného programu (viru, malware, apod.), který zaútočí na americkou infrastrukturu a vojenské systémy.

"Odpovědi na kyberincidenty nemusí nutně probíhat pouze na úrovni počítačů. Je třeba zvažovat všechny vhodné varianty," řekl podle BBC mluvčí Pentagonu plukovník Dave Lapan.

Připravovaný a zatím neveřejný dokument je ve fázi rozpracování. Očekává se diskuse o tom, jak velikou škodu musí kybernetický útok vyvolat, aby v reakci na něj mohlo být zváženo i použití síly.

Adekvátní reakcí přitom může být třeba i vyhlášení ekonomických sankcí nebo "pouze" počítačová odveta.

Speciální počítačové jednotky nejsou výjimkou

Američané, stejně jako řada jiných zemí, s kyberútoky bojují prostřednictvím vlastních počítačových jednotek.

Největší rozruch v této oblasti vyvolalo nedávné zveřejnění náboru nových rekrutů pro speciální jednotky počítačových specialistů v Číně. Ta má mít desítky členů, kteří se podle oficiálního vyjádření budou zabývat obranou před kybernetickými útoky.

Také například Severoatlantická aliance (NATO) má v estonském Tallinu specializované centrum pro obranu před internetovými útoky teroristů. Zařízení má na starosti výzkum a trénink expertů na kybernetický boj a také expertní poradenství vrchním velitelům NATO. Personál tvoří 30 specialistů z několika států.