Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pentagon zrušil LifeLog, projekt lidské digitální paměti

aktualizováno 
Pentagon nechal zrušit projekt LifeLog, ambiciózní pokus vytvořit databázi sledující celou existenci jednotlivce. Podlehl tlaku kritiků, kteří za ním viděli nástroj Ministerstva obrany ke špehování lidí. Zastánci však tvrdí, že je klíčový pro vývoj umělé inteligence. Kdo má pravdu?

Pentagon nechal zrušit projekt LifeLog, ambiciózní pokus vytvořit databázi sledující celou existenci jednotlivce a uchovávající jeho vzpomínky. Podlehl tlaku kritiků, podle nichž je to jen nový nástroj útlaku státní moci, určený ke špehování soukromí lidí. Vědci ovšem tvrdí, že je klíčový pro vývoj umělé inteligence.

Biografie v počítači

Účelem projektu, na němž pracovala organizace DARPA, výzkumný ústav amerického ministerstva obrany, bylo schraňovat všechny zaznamenání hodné informace o jednotlivcích: co říká, vidí nebo dělá, s kým telefonuje, jaké televizní pořady sleduje, které čte noviny, kam cestuje, co obsahuje jeho elektronická pošta. Z tohoto nepřeberného množství údajů měli počítačoví vědci sestavit kompletní mapu vztahů, vzpomínek, událostí a zážitků.

Zastánci projektů LifeLog tvrdí, že takový všepojímající diář by se mohl proměnit v téměř dokonalou digitální paměť, která by svému uživateli poskytla počítačového pomocníka s prakticky okamžitým vyvoláním všeho, co kdy v minulosti dělal. Jenže ochránci osobních svobod již od představení LifeLogu loni na jaře projekt zásadně odmítali s tím, že by se mohl stát nástrojem pro vnikání do soukromí a slídění po potenciálních nepřátelích USA.

Podobných osudů bylo více

LifeLog je zatím poslední v řadě kontroverzních programů, které DARPA v minulých měsících zrušila. Americký Kongres nedávno utlumil systém varování před terorismem (Terrorism Information Awareness - TIA), založený na získávání citlivých osobních informací. Pokus s názvem Policy Analysis Market (PAM), což byla virtuální burza, kde mohli zájemci obchodovat s budoucností na Blízkém Východě (akciemi teroristických akcí, únosů, vražd apod.), stáhla vláda v červenci 2003 okamžitě poté, co detaily projektu dostaly na světlo.

Vývojáři si nejsou zcela jisti, z jakých důvodů byl LifeLog zastaven. DARPA tento krok nijak oficiálně nekomentovala. Mluvčí organizace Jan Walker internetovému magazínu Wired sdělil pouze tolik, že došlo ke změně priorit. Nicméně ostatní práce, týkající se vývoje softwarových asistentek a mechanických mozků, údajně pokračují podle plánu.

"DARPA se stáhla do pozadí," komentoval aktuální situaci Lee Tien, člen Electronic Frontier Foundation, která bojuje za svobodu slova a je dlouholetým kritikem vládní organizace. "Po fiasku s TIA zjistili, že nejsou schopni se vypořádat s tak silnou vlnou kritiky." Podle Tiena zrušení projektu LifeLog znamená, že DARPA se již nechce schovávat za tvrzení "my jen vytváříme technologii a neneseme odpovědnost za to, jak je použita".

Klíčová oblast

Vědci, pracující na vývoji umělé inteligence (artificial intelligence - A.I.), však skonu LifeLogu litují. Projekt mohl vyřešit některé klíčové otázky při vývoji skutečně myslících počítačů: jak zpracovat životní chaos a přesně vyvolat určité vzpomínky. "Samozřejmě jsme hluboce zklamáni," řekl Howard Shrobe, vedoucí týmu Laboratoře umělé inteligence při Massachusettském institutu technologie, který přípravou projektu strávil celé týdny. "Velice se zajímáme o výzkumnou stránku programu - jak pomoci člověku zachytit a organizovat jeho nebo její zážitky. Je to téma ohromné důležitosti jako pro vývoj A.I., tak i pro kognitivní vědu."

Nicméně vývoj v této oblasti pokračuje i mimo vládní organizace. Kupříkladu pod křídly Microsoftu vyvíjí průkopník minipočítačů Gordon Bell program MyLifeBits, jehož cílem je právě třídít a uchovávat vzpomínky.

David Karger, kolega profesora Shrobea na M.I.T., si však myslí, že snaha o vytvoření takového systému bude pokračovat i v rámci organizace DARPA. "Jsem si jist, že projekt bude pokračovat pod jiným názvem. Nedovedu si představit, že by někdo opustil tak klíčovou oblast výzkumu," doufá Karger.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz