Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pentagon zrušil LifeLog, projekt lidské digitální paměti

aktualizováno 
Pentagon nechal zrušit projekt LifeLog, ambiciózní pokus vytvořit databázi sledující celou existenci jednotlivce. Podlehl tlaku kritiků, kteří za ním viděli nástroj Ministerstva obrany ke špehování lidí. Zastánci však tvrdí, že je klíčový pro vývoj umělé inteligence. Kdo má pravdu?

Pentagon nechal zrušit projekt LifeLog, ambiciózní pokus vytvořit databázi sledující celou existenci jednotlivce a uchovávající jeho vzpomínky. Podlehl tlaku kritiků, podle nichž je to jen nový nástroj útlaku státní moci, určený ke špehování soukromí lidí. Vědci ovšem tvrdí, že je klíčový pro vývoj umělé inteligence.

Biografie v počítači

Účelem projektu, na němž pracovala organizace DARPA, výzkumný ústav amerického ministerstva obrany, bylo schraňovat všechny zaznamenání hodné informace o jednotlivcích: co říká, vidí nebo dělá, s kým telefonuje, jaké televizní pořady sleduje, které čte noviny, kam cestuje, co obsahuje jeho elektronická pošta. Z tohoto nepřeberného množství údajů měli počítačoví vědci sestavit kompletní mapu vztahů, vzpomínek, událostí a zážitků.

Zastánci projektů LifeLog tvrdí, že takový všepojímající diář by se mohl proměnit v téměř dokonalou digitální paměť, která by svému uživateli poskytla počítačového pomocníka s prakticky okamžitým vyvoláním všeho, co kdy v minulosti dělal. Jenže ochránci osobních svobod již od představení LifeLogu loni na jaře projekt zásadně odmítali s tím, že by se mohl stát nástrojem pro vnikání do soukromí a slídění po potenciálních nepřátelích USA.

Podobných osudů bylo více

LifeLog je zatím poslední v řadě kontroverzních programů, které DARPA v minulých měsících zrušila. Americký Kongres nedávno utlumil systém varování před terorismem (Terrorism Information Awareness - TIA), založený na získávání citlivých osobních informací. Pokus s názvem Policy Analysis Market (PAM), což byla virtuální burza, kde mohli zájemci obchodovat s budoucností na Blízkém Východě (akciemi teroristických akcí, únosů, vražd apod.), stáhla vláda v červenci 2003 okamžitě poté, co detaily projektu dostaly na světlo.

Vývojáři si nejsou zcela jisti, z jakých důvodů byl LifeLog zastaven. DARPA tento krok nijak oficiálně nekomentovala. Mluvčí organizace Jan Walker internetovému magazínu Wired sdělil pouze tolik, že došlo ke změně priorit. Nicméně ostatní práce, týkající se vývoje softwarových asistentek a mechanických mozků, údajně pokračují podle plánu.

"DARPA se stáhla do pozadí," komentoval aktuální situaci Lee Tien, člen Electronic Frontier Foundation, která bojuje za svobodu slova a je dlouholetým kritikem vládní organizace. "Po fiasku s TIA zjistili, že nejsou schopni se vypořádat s tak silnou vlnou kritiky." Podle Tiena zrušení projektu LifeLog znamená, že DARPA se již nechce schovávat za tvrzení "my jen vytváříme technologii a neneseme odpovědnost za to, jak je použita".

Klíčová oblast

Vědci, pracující na vývoji umělé inteligence (artificial intelligence - A.I.), však skonu LifeLogu litují. Projekt mohl vyřešit některé klíčové otázky při vývoji skutečně myslících počítačů: jak zpracovat životní chaos a přesně vyvolat určité vzpomínky. "Samozřejmě jsme hluboce zklamáni," řekl Howard Shrobe, vedoucí týmu Laboratoře umělé inteligence při Massachusettském institutu technologie, který přípravou projektu strávil celé týdny. "Velice se zajímáme o výzkumnou stránku programu - jak pomoci člověku zachytit a organizovat jeho nebo její zážitky. Je to téma ohromné důležitosti jako pro vývoj A.I., tak i pro kognitivní vědu."

Nicméně vývoj v této oblasti pokračuje i mimo vládní organizace. Kupříkladu pod křídly Microsoftu vyvíjí průkopník minipočítačů Gordon Bell program MyLifeBits, jehož cílem je právě třídít a uchovávat vzpomínky.

David Karger, kolega profesora Shrobea na M.I.T., si však myslí, že snaha o vytvoření takového systému bude pokračovat i v rámci organizace DARPA. "Jsem si jist, že projekt bude pokračovat pod jiným názvem. Nedovedu si představit, že by někdo opustil tak klíčovou oblast výzkumu," doufá Karger.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Facebook odhalil další koordinovanou kampaň. Útočník je zatím neznámý

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook pokračuje v boji s cílenými pokusy využít platformu k ovlivňování amerických voličů. Firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz