PentiumIII 1GHz zblízka

aktualizováno 
Rozhodli jsme se, že začneme inovovat naše, dříve velice populární technologické seriály. Začínáme procesory.
Výkon nikoli bez účelu

Intel PentiumIIIMobilní divize společnosti Intel vznikla v roce 1989 se třemi cíli: vyvinout procesory s nízkou spotřebou, jež budou menší než jejich desktopové protějšky, vybudovat obchod v oblasti mobilních PC čipů, který bude na vedoucí pozici na trhu, a pokračovat v hledání nových způsobů přidávání hodnoty mobilních počítačům. V roce 1990 společnost Intel představila svůj první mobilní mikroprocesor Intel 386SL. Tento procesor pracoval na frekvenci 20 MHz se spotřebou 5 V, skládal se z 855 000 tranzistorů a byl založen na 1mikronové technologii. V té době měly mobilní počítače obvykle pevný disk s kapacitou 20MB, dvoubarevné osmipalcové obrazovky, vážily mezi 4 až 6,5 kilogramy a stály až 8 000 dolarů.
Tolik malé ohlédnutí. :)

Od té doby společnost Intel vyvinula dlouhou řadu mobilních procesů s vynikajícím výkonem a novátorskými technologiemi pro mobilní procesory, např. s technologií Intel QuickStart pro okamžité zapnutí nebo vypnutí procesoru na nejnižší úroveň spotřeby energie, s regulací napětí, funkcemi clock gating a deep-sleep a nejmodernějším obalem anebo s technologií Intel SpeedStep pro dynamické přepínání frekvence a napětí procesoru, což umožňuje pracovat ve dvou provozních režimech při nejvyšším výkonu a zároveň při úspoře energie.

Dnešní mobilní procesory Pentium III pracují na frekvencích až 1 000 MHz (tedy 1 GHz), což je padesátkrát více než u prvního mobilního procesoru. Mobilní procesor Pentium III s frekvencí 1 GHz pracuje na 1,35 voltech v optimalizovaném režimu Battery Optimized Mode, skládá se z 28 milionů tranzistorů a je založen na 0,18mikronové technologii, která poskytuje vynikající výkon a provoz při nízké spotřebě energie. Dnešní mobilní počítače mají běžně pevné disky s kapacitou 20GB, 128MB paměti, 15palcové barevné monitory, váží mezi 2 až necelými 3 kilogramy a některé z nich se dají pořídit už za méně než 2 500 dolarů. Společnost Intel neustále dodává nové technologie pro maximalizování výkonu a minimalizování spotřeby energie, čímž přispívá k růstu mobilního trhu.

Notebooky založené na mobilních procesorech Pentium III s taktovací frekvencí 1 GHz poskytují uživatelům skvělý výkon a otevírají jim bránu k těm nejnáročnějším multimediálním internetovým stránkám a vyspělým aplikacím, jako jsou zpracování digitální fotografie, kódování a dekódování videa, digitalizovaná hudba, rozpoznávání hlasu, trojrozměrné hry a nově nastupující bezdrátové technologie, například 802.11 nebo bezdrátová technologie Bluetooth.

Specifikace a ceny

Nový mobilní procesor společnosti Intel Pentium III s frekvencí 1 GHz a technologií Intel SpeedStep nabízí nejlepší výkon a nejnižší spotřebu energie pro běžné i superlehké přenosné počítače. V režimu Maximum Performance procesor pracuje na frekvenci 1 GHz s napětím 1,7 V. V režimu Battery Optimized se taktovací frekvence i napětí sníží a procesor pracuje na frekvenci 700 MHz, s napětím 1,35 V a průměrnou spotřebou méně než 2 W elektrické energie.** Procesor je založen na 0,18mikronové technologii, má 100Mhz systémovou sběrnici, 256kB plně rychlostní paměť Advanced Transfer Cache, Advanced System Buffering a rozšíření Streaming SIMD pro vyšší výkon systému.

Společnost Intel bude rovněž dodávat boxované verze mobilních procesorů Pentium III s frekvencí 1 GHz a technologií Intel SpeedStep pro systémové integrátory, které konfigurují mobilní počítače na zakázku. Mobilní počítače na zakázku založené na mobilních procesorech společnosti Intel Pentium III s frekvencí 1 GHz budou dodávat mj. společnosti Asus, FIC a Mitac.

V množstvích po 1 000 kusech, v balení Ball Grid Array (BGA) a Pin Grid Array (uPGA), se mobilní procesory Pentium III s frekvencemi 1 GHz a 900 Mhz a technologií Intel SpeedStep a mobilní procesor Intel Celeron prodávají za ceny 722, 562 a 170 USD.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Najdete na iDNES.cz