Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Perfektní grafické nástroje, za které nedáte ani kačku

aktualizováno 
Profesionální programy na úpravy obrázků a fotek jsou často velmi drahé, stejně jako editory vektorové grafiky nebo 3D modelovací nástroje. Najde se ovšem i řada velmi kvalitních freeware nebo open source aplikací, které zastanou většinu potřebných funkcí zcela zdarma.
Počítač

Počítač - Počítač | foto: Profimedia.cz

Navíc jeden z nejlepších profesionálních grafických programů – Adobe Photoshop – můžete nyní testovat poměrně dlouhou dobu zcela zdarma.

GIMP

Asi nejznámějším, funkčně velmi bohatým a snadno ovladatelným open source nástrojem na úpravy obrázků a digitálních fotek je aplikace GIMP. Program GIMP měl být linuxovou náhražkou mezi grafiky oblíbeného nástroje Adobe Photoshop, který ovšem neexistuje ve verzi pro operační systémy linuxového typu. Na počátky byla verze určená pro Linux, dnes je GIMP k dispozici pro všechny běžně používané operační systémy (kromě Windows například i pro Mac OS X, FreeBSD, Solaris a další).

GIMP nabízí velmi bohatou paletu nástrojů pro kreslení, práci s vrstvami, filtry a efekty, nástroje na výběr částí obrázku, úpravy barev, jasu či kontrastu a mnoho dalšího. Funkce grafického editoru můžete navíc rozšířit pomocí plug-in modulů. GIMP si poradí se všemi více či méně běžnými grafickými formáty. Na domovském webu programu najdete i mnoho zajímavých návodů a dokumentaci.

Velkou výhodou aplikace GIMP je také jeho dostupnost ve verzi určené pro přenosné USB Flash disky, díky které můžete mít svůj oblíbený grafický editor vždy po ruce, ať už pracujete na jakémkoliv počítači.

 GIMP 2.2.13 pro Windows stahujte ze Slunečnice zde.  
 K jeho spuštění je třeba mít instalovanou knihovnu GTK, kterou si můžete stáhnout ze Slunečnice zde.  
 GIMP Portable 2.2.12 stahujte ze Slunečnice zde.  

Paint.NET

Volně dostupný grafický editor Paint.NET je vyvíjen na Washingtonské státní univerzitě za podpory Microsoftu. Mezi nástroji aplikace Paint.NET si vyberou jak amatérští grafici, tak i majitelé digitálních fotoaparátů, kteří chtějí upravovat svoje snímky.

Paint.NET má přehledné uživatelské rozhraní, které nabízí standardní kreslicí nástroje, palety, nástroje pro výběr částí obrazu, filtry i grafické efekty. Program pracuje také s vrstvami, umožňuje vrátit se o několik kroků zpět a obsahuje i nástroje na práci s texty. Při práci s grafikou a fotkami můžete používat všechny běžné formáty grafických souborů.

 Paint.NET 2.72 stahujte ze Slunečnice zde.  
 K jeho instalaci a používání je třeba mít instalovaný Microsoft .NET Framework, který najdete zde.  
 Český překlad uživatelského rozhraní si stáhněte zde.  

PhotoFiltre

Skvělých výsledků při úpravě digitálních fotografií dosáhnete i s programem PhotoFiltre, který je, jak jinak, k dispozici rovněž zdarma.

PhotoFiltre je původem francouzský program, který je ovšem k dispozici i v češtině. PhotoFiltre nabízí kromě základních nástrojů (úprava jasu, kontrastu a barev, otáčení, převracení či ořezávání) i pokročilejší funkce, jako jsou filtry a efekty, klonovací razítko, výběr částí obrazu pomocí magické hůlky, nastavení průhlednosti atd. Funkce programu je možné dále rozšiřovat pomocí plug-in modulů, k dispozici je například plug-in pro automatické odstranění efektu červených očí, automatické vyvážení bílé nebo rozšíření nabídky podporovaných formátů pro import a export grafiky.

 PhotoFiltre 6.2.7 stahujte zde  ... instalaci češtiny zde  
 Návody a tipy pro využití bohaté nabídky funkcí aplikace PhotoFiltre najdete na domovském webu programu  
 Na českých stránkách o PhotoFiltre  

Adobe Photoshop CS3 Beta

Poprvé v historii poskytla společnost Adobe k veřejnému testování betaverzi svojí vlajkové lodi – bitmapového grafického editoru Photoshop. Díky tomuto kroku si můžete i vy nyní zdarma vyzkoušet chystanou verzi CS3. O Photoshopu jste již určitě někdy slyšeli, proto se zmiňme spíše o novinkách ve verzi CS3.

Kromě inovovaného uživatelského rozhraní na vás ve Photoshopu CS3 čekají například vylepšené nástroje na korekci jasu a kontrastu, pokročilé úpravy barev, výběr částí obrazu, skládání a prolínání fotografií nebo tzv. nedestruktivní filtry. Vylepšena byla také spolupráce s RAW formáty různých výrobců digitálních fotoaparátů a rovněž i spolupráce s dokumenty ve formátu PDF.

Jestliže vlastníte licenci k předchozí verzi Photoshopu, můžete betaverzi CS3 testovat do dubna letošního roku (kdy má být nová verze oficiálně uvedena), v opačném případě máte na testování dva dny. Zapátráte-li trochu na internetu, velmi rychle zjistíte, že dvoudenní omezení lze snadno obejít.

Před stažením betaverze Photoshopu CS3 je třeba se zaregistrovat na tomto webu.

Inkscape

Freeware a open source programy se ovšem nevěnují jen bitmapové grafice. Příkladem může být výborný editor vektorové grafiky Inkscape, který je k dispozici jako open source. Inkscape běžným uživatelům plně nahradí funkce drahých vektorových editorů, jako například Adobe Illustrator nebo CorelDRAW.

Inkscape má přehledné uživatelské rozhraní, kterému dominuje Panel nástrojů, kde najdete běžné nástroje pro práci s vektorovou grafikou (přímky, křivky, geometrické tvary), nechybí ani práce s vrstvami či texty. Inkscape pracuje s běžnými formáty vektorové grafiky, mezi formáty pro export patří SVG a EPS, doplňkovými aplikacemi je možné podporu formátů rozšířit. Do svých grafických projektů můžete samozřejmě přidávat také bitmapové obrázky, konkrétně ve formátech JPG, TIFF, GIF, PNG a dalších. Uživatele jistě potěší, že Inkscape je k dispozici i s uživatelským rozhraním v češtině. Další informace a návody, jak pracovat s vektorovým editorem najdete (česky) například na této (http://inkscape.prosim.org/index.php) stránce.

Inkscape 0.44.1 stahujte zde (http://inkscape.prosim.org/?docs=1&file=13), verze pro jiné operační systémy než Windows najdete na této (http://inkscape.prosim.org/index.php?docs) stránce.

 Inkscape 0.44.1 pro Windows stahujte ze Slunečnice zde.  
 Verzi pro jiné operační systémy než Windows najdete na této stránce.  

Google SketchUp

Od vektorové grafiky je už jen krůček k 3D modelování, než si ale půjdete koupit nějaký drahý software, zvažte nabídku Googlu. Google SketchUp je nástroj na 3D modelování, o kterém Google tvrdí, že se jej kdokoliv naučí používat během 15 minut.

S pochopením funkcí a obsluhy programu vám pomůže velmi názorný průvodce, ovládání je navíc velmi jednoduché a intuitivní. Samotná práce s programem se velmi liší od standardních 3D modelovacích aplikací. Velký důraz je kladen na volnost a kreativitu uživatelů, kterým program svými možnostmi vychází vstříc, namísto toho, aby je omezoval striktními pravidly modelování. Objekty se kreslí velmi snadno, není třeba zadávat žádné rozměry ani úhly, lze je samozřejmě vybarvovat, otexturovat i stínovat.

Opravdu velkou zábavu slibuje kombinace Google SketchUp s oblíbenou aplikací Google Earth (http://earth.google.com/). Spolupráce obou aplikací funguje obousměrně – můžete tedy přidávat nové objekty do map nebo naopak vkládat satelitní snímky do modelovaných scén.

Jak je u Googlu zvykem, je i tento nástroj, stejně jako další software od Googlu, k dispozici zdarma. Můžete si ovšem také pořídit verzi Pro, která přidává například bohatší možnosti pro tisk a export (včetně videa a Flash animací), bude vás to však stát téměř 500 dolarů.

 Google SketchUp 6 pro Windows stahujte ze Slunečnice zde.  
Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz