Pětice minidárků na poslední chvíli - drobnosti do počtu

  1:00aktualizováno  1:00
Také se ještě vydáváte na poslední chvíli na vánoční nákupy? Nebo si říkáte, že už máte dárků dost - ale možná by ještě stálo za to se podívat na nějaké ty hezké minidoplňky? Už nic drahého, jen pro doplnění vašeho santa clausovského košíku. Pojďte s námi na nákup mini-elektroniky za pět minut dvanáct.

Zkusili jsme si totéž a vyrazili po městě, co se ještě nechá zařídit a koupit JIT (Just In Time - aneb za pět minut dvanáct). A kupodivu, i přes většinou problematické namáhání hlavy, co pěkného, zajímavého tenhle rok darovat, něco se našlo. Takže tady máte pár tipů od nás na minidárky na poslední chvíli, na dárky, které se vejdou do 500 Kč a udělají radost nebo (aspoň :-)) uspokojí některé praktičtější potřeby.

 • 1. Podložka pod myš - poněvadž i uživatel notebooku používá myš, krásná podložka na doma není vůbec od věci, cena je do pár desítek korun za ty běžné s obrázky. Anebo se můžete plácnout přes kapsu, a své drahé osobě koupit něco exkluzivnějšího, za což zaplatíte od 150 do 500 Kč: gelovou podložku, která je velice příjemná na opření dlaně ruky a při delší práci s PC vám či vaší drahé osobě ušetří bolesti zápěstí a přispívá k lepšímu pocitu a menší únavě. Zápěstí má kde spočinout a v měkkém, namísto "propadnutí" se na nepříjemně tvrdou desku stolu.

  Při nákupu se vyplatí myslet na pár věcí: pokud vaše oblíbená osoba používá optickou myš, je možné že na různobarevné podložce nebude pracovat a musíte koupit jednobarevnou, pak doporučujeme spíše tu gelovou, která udělá daleko větší dojem - a nebo obě, tu druhou "obyčejnější" třeba na cestu, a alespoň v oblíbené barvě. U gelových podložek je dobré rozmyslet si nákup plastové či látkové podložky, látková je potažena látkou a má tendenci být o stupínek příjemnější (a exkluzivnějšího vzhledu), zatímco plastový potah se méně špiní a nesaje pot, takže bude vypadat stejně dobře i za rok, dva - a vypadá více futuristicky, v různých barvách (za to na ní nemíní spolupracovat některé optické myši - leský povrch odráží paprsek nestandardním způsobem).

 • 2. (Mini) Myš - už jsme vám ji doporučovali na cesty, miniaturní malinkatou, nicméně "obyčejná" domácí je také potřeba a není od věci mít jednu malou, cestovní v aktovce, a jednu velkou, pohodlnější, domácí na stole. Výběr je tu široký, téměř stejně jako u podložky na myši. Z funkčního hlediska se nám nejvíce zamlouvá optická kabelová myš - nestojí tolik (150+ Kč), nemusí se čistit, je lehounká a pohodlně klouže po podložce. Kuličková je sice levná, ale zato se špiní a není tak spolehlivá. Kuličková a bezdrátová je kombinace dražší bezdrátové a zastaralé levné kuličkové technologie, takže se špiní, spotřebovává energii baterek a není spolehlivá (ale aspoň nemá "ocásek"). Nejlepší a vůbec nejdražší je bezdrátová optická (500+ Kč), ta ovšem stojí mnoho a nenabízí zase tolik výhod (potřebuje vysílač přes rozhraní USB, což jí přidává na velikosti - a spotřeba baterek ubírá na mobilitě, pokud nelze dobíjet například též přes rozhraní USB). Nejnovějším hitem jsou dva druhy diametrálně odlišných myší: jedna je laserová, druhá podporuje bezdrátovou technologii Bluetooth - společná jim je především vysoká cena a exkluzivita. Laser má umožnit ještě preciznější a spolehlivější provoz myší, ale zda je výrazně vyšší cena opravdu ospravedlnitelná skutečným přínosem, to lze jen těžko odůvodnit. Z praktického hlediska pro uživatele notebooku s integrovaným rozhraním Bluetooth může být zajímavější myš s Bluetooth (je stejně jako notebook závislá jen na akumulátorech - žádná další obtěžující kabeláž nebo adaptéry) - pro notebooky bez Bluetooth vyjde jakákoliv jiná varianta (včetně bezdrátové s přívěškem-vysílačem na USB) levněji.
 • 3. Ergonomická klávesnice či normální multimediální - pokud vaše milá či milý píše všemi deseti, mohl by ocenit ergonomickou klávesnici, ale je dobré provést nenápadný průzkum (zda se mu u známých líbila, apod.). Microsoft právě uvedl novou řadu těchto klávesnic, s typicky "prohnutým" designem a řadou vylepšení. Ale možná je lepší zůstat u obyčejnější klávesnice pro klasické použití, s multimediálními tlačítky pro ovládání hlasitosti a rychlé spouštění aplikací, také poměrně dostupné, a při stavu některých klávesnic jde o opravdu příjemnou změnu domácího či kancelářského pracoviště. Hezké jsou miniaturní klávesničky, ty však nakonec nesou nevýhody jak stolních, tak i notebookových klávesnic - postrádají často numerickou klávesnici, jsou příliš malé pro větší prsty a rychlé psaní, jsou příliš lehké a po stole tak snadnou kloužou a nejsou stabilní, a oproti té zabudované v notebooku jsou přeci jen externí a zabírají více místa. Hezké jsou opět některé klávesnice s technologií Bluetooth - platí zde ale stejné výhrady jako u myší s "Modrým zubem". U těchto klávesnic je však jedna výhoda navíc: že je lze použít jako luxusní rozhraní například nejen k notebookům, ale i k elektronickým diářům nebo chytrým mobilním telefonům s Bluetooth. Velice hezký dárek pak může být bezdrátový komplet klávesnice a myši (ale dokupte i řádnou zásobu baterek nebo rovnou akumulátorovou nabíječku!).
 • 4. Hadříky na displej či monitor - displeje se špiní rychlostí přímo závratnou, kolega, který vám něco "ukáže" prstem na monitoru, je také častým jevem. Potom hadříky na citlivé utření displeje jako když najde, koupit se dají v optice i v lépe vybavených super a hypermarketech a nepřijdou vás na moc. Navíc je lze použít od brýlí přes displeje a monitory až po čočky levnějších kamer (ne všechny, některé jsou napuštěny roztokem, který by mohl čočky poškodit). Modernější metodou jsou různé spreje, pak je ale třeba dávat pozor - liší se spreje na plastový obal notebooku či PC a na samotnou zobrazovací plochu displeje či monitoru.
 • 5. Spektrum příslušenství je velice široké, když se rozhodneme rozšířit záběr (a zvýšit cenu) - pak záleží pouze na preferencích a tužbách obdarovávaného: bezdrátové sluchátko Bluetooth pro použití s telefonem nebo na Internetovou telefonii přes Skype (1000+ Kč), čtečka paměťových karet pro ušetření si zdlouhavého stahování fotografií z digitálního fotoaparátu (300+ Kč), miniaturní MP3 přehrávač použitelný současně jako náhrada paměťové klíčenky (1500+ Kč), velkokapacitní paměťová klíčenka (1000+ Kč), mobilní DVD přepisovačka v tenkém designu (2800+ Kč), hezká kvalitní (možná rovnou kožená) brašna na notebook (1000+ Kč), mobilní nenapájený hub pro snažší připojení vícero zařízení USB k notebooku - třeba i s osvíceným konektorem pro lepší orientaci ve tmě (300+ Kč), modrá noční lampička připojovaná přes USB (300+ Kč) nebo třeba přídavná numerická klávesnice, taktéž přes USB (400+ Kč). Od věci nemusí být ani různé sady příslušenství pro vlastníky notebooků, sestávající zpravidla ze samonavíjecího telefonního kabelu, kompaktní myši, prodlužovacích USB kabelů, síťového Ethernet kabelu a dalších drobností podle invence toho kterého dodavatele (600+ Kč) - podobnou sadu lze nakonec sestavit i "na koleně" a zabalit do některé z praktických tašek pro příslušenství (a vnést do tohoto technického dárku i trochu vlastního citu).

  Zde již necháváme prostor pro vaše nápady - při procházení Hypernovami, Globusy a podobnými výplody konzumu nás napadla například ještě některá z populárnějších her z minulého roku, které se dají koupit do 500 - 600 Kč. Nebo návštěva Levných Knih a jejich zásoby CéDéček a některých encyklopedií nebo her je též poměrně inspirativní...

  Případně z druhého konce, pokud máte v kapse opravdu hodně peněz, žádný vlastník notebooku se určitě nebude zlobit, když mu koupíte některý z těch krásných širokoúhlých 20ti a vícepalcových displejů... (Vzhledem k cenám - od 12.000 Kč výše - však zatím doporučujeme počkat na příští Vánoce.)

Úspěšné přestání předvánočního shonu a příjemné prožití svátků vánočních Vám přeje Vaše redakce.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Ťuk ťuk, tady Yoga Book. Nový laptop od Lenova se otevře na zaklepání

Nový Yoga Book C930

Lenovo se na německém veletrhu IFA pochlubilo novou generací lehce kritizovaného Yoga Booku. Představený model C930 je...

Najdete na iDNES.cz