Vyzbrojte si tablet jako první majitel prvního iPadu v Česku

aktualizováno 
Pro Petra Máru jsou výrobky Applu doslova denním chlebem. Pro tuto firmu totiž provádí školení týkající se nasazení iPadů do školní výuky takřka po celém světě. Nechte se inspirovat jeho pěti nejoblíbenějšími aplikacemi.

Petr Mára | foto: iDNES.cz

První den po uvedení v USA jsem měl možnost začít používat první verzi iPadu a od té doby jsem platformu nezměnil, jen postupem času upgradoval. Nyní používám iPad s retina displejem a iPad mini. A musím se přiznat, že vzhledem k mobilitě mini verze vede. iPad používám jako doplněk k MacBooku a iPhonu a postupem času jsem se naučil každé zařízení používat na jiné účely.

iPad u mě rozhodně vede jako prezentační nástroj, čtečka a kreativní "placka". Když chci něco vymyslet, zpravidla sáhnu po iPadu, zatímco MacBook je primární pracovní nástroj a iPhone funguje jako mobilní "externí mozek", kde mám veškerá klíčová data a aplikace vždy po ruce.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Dosud vyšlo:

Měsíčně spotřebuji v iPadu přes 3G 600 MB až 1,5 GB. Přes wi-fi je to pochopitelně mnohem víc.

Haiku Deck

Moje práce je hodně o prezentování a školení a přestože je pro mě jasným favoritem Keynote od Applu, předpokládám, že tato aplikace je notoricky známá, tak doporučím jinou perlu. Haiku Deck je jednoduchý prezentační nástroj, který nabízí připravené šablony, do kterých jen napíšete vlastní text a vložíte fotky. O animace a efekty se postará Haiku Deck.

Výhodou je přímočarost při tvorbě a soustředění se na obsah prezentace, nikoliv vzhled. Navíc nabízí přístup k tisícům volně přístupných fotek, takže jádro prezentace tvoří fotka vystihující hlavní myšlenku a text. Nikoliv odrážky a powerpointové grafy. Pokud hledáte nástroj, jak prezentovat jinak, a nebojíte se jít netradiční cestou, určitě Haiku Deck zkuste.

Explain Everything

Petr Mára

Patří mezi největší české odborníky na technologie Apple, je Apple certifikovaným lektorem pro IT, Sales a Education a v poslední době věnuje nejvíce času školením, jež se zabývají problematikou nasazení iPadů do školní výuky, ať už u nás, nebo v rámci Apple Leadership Tour v celém EMEIA regionu.

Zájem o vzdělávání a technologie ho provází od dětství a s tím souvisí i snaha ovládnout svůj čas pro všechny aktivity, které chce stihnout. To je také důvod, proč používá a neustále testuje metodu timemanagementu GTD, kterou také školí. Ve volném čase se vedle rodiny věnuje freedivingu a podcastům (Digit, Bistro Digital či Snídaně s...).

Tuhle aplikaci zmiňuji pořád, ale nemohu si pomoct, je to klenot, který má tisíce použití. Dokáže fungovat jako klasická bílá tabule, kam píšete, kreslíte a přidáváte obrázky. Nebo umí naimportovat powerpointovou prezentaci a do ní kreslit a přidávat popisky. Pokud vám to nestačí, můžete zmáčknout tlačítko record a vše, co říkáte a děláte na displeji, se nahraje jako video, které během chvilky můžete exportovat na YouTube či Dropbox.

Pokud jste v situaci, kdy občas potřebujete něco vysvětlit a nakreslit a eventuálně tento proces uchovat jako video, Explain Everything je jasná volba. A pokud zakládáte vlastní Khan Academy, potom je to povinnost.

Paper by 53

Jsou aplikace, které musíte mít už jen proto, že jsou nádherné. Paper by 53 je program, který demonstruje, jak vypadá design, který se tvůrci snažili udělat co nejjednodušší a přitom zachovat maximální funkčnost. A abych nezapomněl, k čemu Paper slouží: je to program na malování. Vyberte si, zda budete kreslit perem či štětcem a popusťte uzdu své fantazii. Nebo si pište poznámky. Nebo kreslete myšlenkové mapy. Je to kreativní nástroj s ovládáním pomocí gest. A pokud se chcete inspirovat, mrkněte sem.

Pocket

Nebudu se tvářit, že pro mě vedle funkčnosti aplikace není důležitá i forma. A iPad používám hodně i na čtení knih a článků. Ale zpravidla nemám prostor číst článek, když na něj narazím na internetu či na Twitteru, ale chci si jej přečíst později v klidu. Proto používám Pocket, což je de facto skladiště všech článků, které jste si na internetu označili, že je chcete přečíst později. A večer, když mám chvilku, zapnu Pocket, přečtu si vybrané články a přitom vidím jen text a fotky článku bez zbytečného balastu webového prohlížeče.

Day One

Nikdy jsem nebyl na psaní deníku, ale aplikace Day One mě změnila. Opět krásná aplikace, jež vám umožní zaznamenávat si denně poznámky z různých oblastí. Můžete přidávat vlastní fotky a kombinovat se štítky, psát vlastní komentáře a vše kompletně synchronizovat přes iCloud s Macem či iPhonem.

A hlavní využití? Buď jako klasický deník, nebo mě hodně baví jako fotodeník. Každý den se snažím vybrat jednu fotku, která nejlépe vystihuje, jaký ten den pro mě byl. Co si chci zapamatovat a připomenout. Pokud potřebujete pravidelně zaznamenávat jakékoliv události, můžete využít různé štítky a sledovat například, co jste daný den jedli, jak jste se cítili, zda jste sportovali a podobně. Pokud potřebujete na sobě něco změnit a vybudovat třeba nový návyk, je Day One řešení, které vám může pomoci.

Autoři:

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz