Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Philips eXpanium - značkový MP3-CD přehrávač

  0:30aktualizováno  0:30
Noname MP3-CD přehrávače z dálného východu již brzy převálcují kvalitativně lepší značkové MP3-CD produkty. Mezi přední světové výrobce, kteří ohlásili MP3-CD přehrávače se se svým modelem eXpanium zařadila i firma Philips a nutno podotknout, že její přehrávač vypadá velmi slibně.
Po první vlaštovce, jíž byla Aiwa, se hlásí další renomovaní výrobci se svými variacemi na téma MP3-CD přehrávače. Můžeme očekávat zběsilý závod o to, kdo první přinese na trh MP3-CD přehrávač v dostatečném množství, jež by nasytilo poptávku, v dobré kvalitě a za "rozumnou" cenu. Philips vzal celou záležitost velmi vážně. Pro svůj nejnovější výrobek, MP3-CD přehrávač eXpanium, zřídil vlastní server http://www.expanium.com/ s důkladnou prezentací. Zároveň vyhlásil beta testování výrobku, jehož se může zúčastnit padesát zájemců. Bohužel se k testování mohou přihlásit pouze obyvatelé USA. My ostatní si budeme muset počkat na zahájení prodeje, které je ohlášeno na srpen. Zatím se můžeme podívat, co Philips nabízí.

Samozřejmostí je přehrávání běžných zvukových CD. Nás však přirozeně více zajímají MP3 funkce. Podle údajů výrobce by si měl přehrávač poradit se všemi obvyklými CD-ROM (formáty Joliet, ISO 9660) s vypálenými MP3 soubory, ať už se jedná o disky zapisovací CD-R či přepisovací CD-RW. Rovněž způsob uspořádání souborů na disku není rozhodující. eXpanium MP3 soubory přehrává v pořadí, v němž jsou uloženy na CD, pokud nezvolíte náhodné přehrávání (shuffle). Přehrávač nabízí obvyklé módy přehrávání včetně funkce introscan, jež automaticky přehrává prvních osm vteřin každé skladby. Adresáře přehrávač rozeznává jako alba, mezi nimiž se lze rychle pohybovat pomocí vyhledávacích kláves dopředu/dozadu. Velký počet alb může vést k pomalému načítání jednotlivých CD, protože přehrávači trvá načtení jednoho alba asi jednu sekundu. Na CD mohou být i jiné soubory než MP3, přehrávač si jich nevšímá.

Potěšitelný je rozsah MP3 souborů, které je možné přehrát. eXpanium pokrývá prakticky celé spektrum obvykle používaného datového toku MP3 souborů od 32 do 320 kb/s. Rovněž si poradí se soubory s proměnným datovým tokem VBR. Malý display zobrazuje pořadová čísla skladeb (maximálně však 999 souborů), pořadová čísla alb, čas a užité funkce. Bohužel chybí podpora ID3 tagu nebo alespoň názvů souborů, jež by orientaci na CD velmi ulehčily.

Proti přeskakování při otřesech, jimž se u přenosných zařízení nelze ubránit, zabezpečuje přehrávání vlastní protinárazový systém MAGIC ESP, jehož vyrovnávací paměť vystačí na 100 sekund nahrávky (při nejrozšířenější komprimaci 128 kb/s; čím vyšší bitrate, tím méně hudby lze zálohovat). Proti náhodnému spuštění slouží funkce HOLD, jež elektronicky blokuje tlačítka.

Přehrávač je napájen ze dvou článků AA nebo přes síťový adaptér. Alkalické baterie by měly vydržet deset hodin hraní MP3 souborů, u zvukových CD by měly vydržet ještě déle.

Spolu s přístrojem budou dodávána sluchátka a síťový adaptér. Philips eXpanium se bude prodávat ve dvou verzích eXp101 a eXp103, které se liší dalším příslušenstvím. eXp 101 bude mít na kabelu třítlačítkové dálkové ovládání. eXp 103 bude navíc obsahovat adaptér ve tvaru kazety pro připojení přes magnetofon a adaptér pro napájení v autě. S těmito dvěma přídavky je možné výrobek používat jako automobilový přehrávač, aniž byste se museli vzdát výhod přehrávače přenosného.

Na závěr to nejdůležitější - cena. Předběžně byla stanovena na 200 dolarů.

Technické parametry:
Velikost: 130 x 32 x 138 mm
Materiál: plastik odolný vysokým teplotám
Napájení: 2 x 1,5V článek , typ AA, max. 10 hodin hraní
Výkon: 2 x 3 mW
Poměr signál-šum: >100 dB
Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
Výstup: sluchátka 3,5 mm jack
Vstup: DC 4,5 V

Výrobce: Philips
Website: http://www.expanium.philips.com/
Cena: $200

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz