Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Philips sroloval elektronický papír

aktualizováno 
Mnoho firem si dlouho lámalo hlavu nad tím, jak vyrobit elektronický papír, který by byl ohebný, tenký, měl malou spotřebu a dostatečně kvalitní zobrazení. Jako první se to povedlo společnosti Philips. Ta už chystá hromadnou výrobu těchto zařízení.
Jdete si tak jednoho krásného dne po ulici, nastoupíte do autobusu a z kapsy vytáhnete podlouhlou ruličku ne tlustší než velký doutník. Když ji rozbalíte, můžete si na takto vzniklé obrazovce přečíst například nejnovější vydání novin nebo pokračovat v rozečtené knize. Příliš vzdálená budoucnost? Ne tak docela. Alespoň podle společnosti Philips, která slibuje, že již příští rok se s touto technologií běžně setkáme.

Ohebný elektronický papír

Holandská společnost Philips Electronics se v lednu pochlubila, že na příští rok připravuje hromadnou výrobu tenkých displejů, které splňují požadavky, kladené na technologii elektronického papíru. Philipsu se podařilo vytvořit zařízení, které je tenké, nabízí dostatečně kvalitní zobrazení a zároveň je až neuvěřitelně ohebné.

Jedním z nejdůležitějších pokroků, kterých vědci ze společnosti Philips dosáhli, byla možnost nanést organické části na plast. Doposud se totiž dařilo pokládat je pouze na sklo. Použití organických součástí má zároveň příznivý vliv na cenu celého zařízení, což je dáno mimo jiné i jednoduchou výrobní technologií, která umožňuje organické součástky na povrch polymerového filmu doslova tisknout. Právě díky této technice mohla firma dosáhnout tak výrazné ohebnosti displeje.

Představený produkt má úhlopříčku o velikosti 12 cm (cca 4,7 palce) a lze jej srolovat do dvoucentimetrové ruličky. Displej disponuje 80 000 zobrazovacími body a prozatím nabízí černobílé zobrazení s odstíny šedi. O tom, že se hodí pro četní textu, prohlížení jednotlivých obrázků a ne pro přehrávání videa, svědčí, že rychlost přepsání celé stránky odpovídá zhruba jedné sekundě.

Jak to funguje?

Displej firma Philips připravila ve spolupráci se společností E Ink, která vyvíjí, jak je již z názvu patrné, systémy tzv. elektronického inkoustu a také elektronického papíru. Právě její technologie elektronického inkoustu (e-ink) byla využita k tomu, aby displej dokázal zobrazit požadované informace.

Ohebný elektronický papír od firmy Philips 

Displej se skládá z organických elektronických součástí, které jsou naneseny na polymerový film o tloušťce pouhých 25 mikronů. V přední části je pak 200mikronová vrstva s elektronickým inkoustem. Tento inkoust obsahuje tisíce kapslí, v nichž se nacházejí kladně nabité bílé a záporně nabité černé částečky. Elektrický obvod, který vznikl nanesením organické hmoty, pak umožní, aby elektrické pole působilo na přesně určených částech displeje tak, aby se z černých a bílých částeček složil požadovaný obraz.

Vždy po ruce

Ideální elektronický papír by měl být tenký, ohebný, levný a mít malou spotřebu. A právě novinka od Philipsu udělala veliký krok směrem k tomuto ideálu. Philips se rozhodl založit společnost Polymer Vision, která má nyní dostat tento elektronický papír na starosti, výrobou počínaje a všeobecnou podporou konče.

Podle současných plánů se má s hromadnou výrobou a distribucí základního modelu začít v příštím roce. Počítá se přitom s produkcí zhruba jednoho miliónu kusů. Další varianty však na sebe asi nenechají dlouho čekat. Philips nebyl samozřejmě jediný, kdo se o tuto technologii pokoušel, ale jako první ji uvedl v život. Existují tedy plány, jak využít takový jednoduše srolovatelný elektronický papír v oblasti mobilní telefonie a u dalších přenosných zařízení nebo část této technologie použít na palubní desce automobilu.

Pokud se podaří navázat spolupráci s důležitými vydavateli, pak nebude problém si každé ráno například přes mobilní telefon stáhnout do své „elektronické ruličky“ aktuální vydání novin a časopisů a prožít si budoucnost právě teď.Témata: film, Monitory, Philips

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Najdete na iDNES.cz