Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Philips sroloval elektronický papír

aktualizováno 
Mnoho firem si dlouho lámalo hlavu nad tím, jak vyrobit elektronický papír, který by byl ohebný, tenký, měl malou spotřebu a dostatečně kvalitní zobrazení. Jako první se to povedlo společnosti Philips. Ta už chystá hromadnou výrobu těchto zařízení.
Jdete si tak jednoho krásného dne po ulici, nastoupíte do autobusu a z kapsy vytáhnete podlouhlou ruličku ne tlustší než velký doutník. Když ji rozbalíte, můžete si na takto vzniklé obrazovce přečíst například nejnovější vydání novin nebo pokračovat v rozečtené knize. Příliš vzdálená budoucnost? Ne tak docela. Alespoň podle společnosti Philips, která slibuje, že již příští rok se s touto technologií běžně setkáme.

Ohebný elektronický papír

Holandská společnost Philips Electronics se v lednu pochlubila, že na příští rok připravuje hromadnou výrobu tenkých displejů, které splňují požadavky, kladené na technologii elektronického papíru. Philipsu se podařilo vytvořit zařízení, které je tenké, nabízí dostatečně kvalitní zobrazení a zároveň je až neuvěřitelně ohebné.

Jedním z nejdůležitějších pokroků, kterých vědci ze společnosti Philips dosáhli, byla možnost nanést organické části na plast. Doposud se totiž dařilo pokládat je pouze na sklo. Použití organických součástí má zároveň příznivý vliv na cenu celého zařízení, což je dáno mimo jiné i jednoduchou výrobní technologií, která umožňuje organické součástky na povrch polymerového filmu doslova tisknout. Právě díky této technice mohla firma dosáhnout tak výrazné ohebnosti displeje.

Představený produkt má úhlopříčku o velikosti 12 cm (cca 4,7 palce) a lze jej srolovat do dvoucentimetrové ruličky. Displej disponuje 80 000 zobrazovacími body a prozatím nabízí černobílé zobrazení s odstíny šedi. O tom, že se hodí pro četní textu, prohlížení jednotlivých obrázků a ne pro přehrávání videa, svědčí, že rychlost přepsání celé stránky odpovídá zhruba jedné sekundě.

Jak to funguje?

Displej firma Philips připravila ve spolupráci se společností E Ink, která vyvíjí, jak je již z názvu patrné, systémy tzv. elektronického inkoustu a také elektronického papíru. Právě její technologie elektronického inkoustu (e-ink) byla využita k tomu, aby displej dokázal zobrazit požadované informace.

Ohebný elektronický papír od firmy Philips 

Displej se skládá z organických elektronických součástí, které jsou naneseny na polymerový film o tloušťce pouhých 25 mikronů. V přední části je pak 200mikronová vrstva s elektronickým inkoustem. Tento inkoust obsahuje tisíce kapslí, v nichž se nacházejí kladně nabité bílé a záporně nabité černé částečky. Elektrický obvod, který vznikl nanesením organické hmoty, pak umožní, aby elektrické pole působilo na přesně určených částech displeje tak, aby se z černých a bílých částeček složil požadovaný obraz.

Vždy po ruce

Ideální elektronický papír by měl být tenký, ohebný, levný a mít malou spotřebu. A právě novinka od Philipsu udělala veliký krok směrem k tomuto ideálu. Philips se rozhodl založit společnost Polymer Vision, která má nyní dostat tento elektronický papír na starosti, výrobou počínaje a všeobecnou podporou konče.

Podle současných plánů se má s hromadnou výrobou a distribucí základního modelu začít v příštím roce. Počítá se přitom s produkcí zhruba jednoho miliónu kusů. Další varianty však na sebe asi nenechají dlouho čekat. Philips nebyl samozřejmě jediný, kdo se o tuto technologii pokoušel, ale jako první ji uvedl v život. Existují tedy plány, jak využít takový jednoduše srolovatelný elektronický papír v oblasti mobilní telefonie a u dalších přenosných zařízení nebo část této technologie použít na palubní desce automobilu.

Pokud se podaří navázat spolupráci s důležitými vydavateli, pak nebude problém si každé ráno například přes mobilní telefon stáhnout do své „elektronické ruličky“ aktuální vydání novin a časopisů a prožít si budoucnost právě teď.Témata: film, Monitory, Philips

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz