Philips Streamium MC-i200: Internetová věž s tančícími repráčky (recenze)

  • 15
Streamium od Philipsu je nejen vynikající minisystém s podporou formátů MP3 a mp3PRO, ale především internetové centrum domácí zábavy. Dokáže přijímat tisíce online rádií, přehraje celou knihovnu hudby z počítače. Zvuk i futuristický design jsou skutečnými lahůdkami.

I když jsme Streamium viděli již na únorovém PreCEBITu, tváří v tvář futuristickému designu jsme byli opět u vytržení. Věž vzápětí opanovala jeden z redakčních stolů a stala se miláčkem publika. Díky červeno-stříbrnému provedení, originálnímu čelnímu panelu a výtečným reproduktorům s technologií wOOx nešel audiosystém nejen přehlédnout, ale ani přeslechnout. Ale nepředbíhejme...

Copak je v krabici?
Pětikilové Streamium v dodávce doplňuje pár třípásmových beden, každá o výkonu 50 W. Vepředu na nás hledí pouze výškové a středové reproduktory, na vršku jim sekundují zdatné 'basáky'. Mezi příslušenstvím dále nacházíme ovladač s úctyhodným počtem 45 tlačítek, FM a AM antény, napájecí a ethernetový kabel, manuál a instalační CD - o jeho obsahu se zmíníme později. Z konektorů najdeme na zadní stěně pouze zdířky pro připojení všech dodávaných součástí, dva páry cinchů pro linkový vstup a výstup. Místo pro digitální výstup je sice vyznačeno, ovšem konektor chybí.

Streamium MC-i200

Ovládání
Přístup k jednotlivým komponentám internetové věže od Philipsu můžeme jednoduše volit tlačítky na čelním panelu nebo dálkovém ovládání. Jednoznačně doporučujeme 'dálku', otočný jog-dial volič s křidélky je sice atraktivní, ale nepraktický. Pro pohodlné zadávání alfanumerických znaků je ovladač naprosto nezbytný, nehledě na to, že i procházení menu je mnohem snazší.

Streamium MC-i200

CD mechanika kromě klasických kompaktů přehraje také datová CD se soubory ve formátech MP3 a (neuvěřitelné) také mp3PRO. Na displeji se rozeběhnou informace z ID3 Tagů či alespoň jméno souboru. Je-li vložen hudební disk bez CD Textu, máme možnost si vyžádat informace z internetové databáze CDDB. Rozhlasové vysílání lze přijímat na dvoupásmovém AM/FM tuneru, který dokáže beze zbytku zužitkovat signál RDS a nabízí paměť na 40 stanic. Tlačítka Connect a PC Link slouží k aktivaci internetových služeb. Stiskem symbolu AUX můžeme přes wOOx prohnat signál s dalšího zvukového zařízení, Options slouží k nastavování veškerých parametrů věže. Přístroj můžeme nechat po určitém intervalu nečinnosti uspat, či si z něj naopak udělat rádio s budíkem.

Streamium MC-i200

Jdeme na Síť
Streamium Streamiem dělá ethernetový konektor. Připojením k internetu získáme přístup k online rozhlasovým stanicím a rovněž i souborům na lokální počítačové síti. Celým procesem nás provedlo přehledné menu. Připojit se lze dynamicky přes DHCP, nakonfigurovat ale můžeme také pevnou IP adresu, DNS servery a případně i proxy. Klíčem k registraci je e-mailová adresa, kterou je třeba zadat při registraci. Po úspěšném spojení s domácím serverem na ni přijde potvrzující zpráva a uživatel může od té chvíle využívat všech služeb se Streamiem spojených. Sympatické je, že na přístroji může být zaregistrováno více uživatelů, a tak si například každý člen domácnosti může nadefinovat stanice podle oblíbeného hudebního žánru.

Streamium MC-i200 Streamium MC-i200

Věž jsme se pokoušeli rozběhat na redakční síti. Ani několikahodinová úporná snaha o nakonfigurování přístroje nevedla k uspokojivému výsledku. Když už jsme se pomalu modlili k nebesům, zjistili jsme pravou příčinu problému. Vina nebyla na straně Philipsu ani internetové přípojky, problém způsobil lidský faktor - špatně zadaná IP adresa. Po bleskové opravě jsme s napětím očekávali výsledek - a leknutím odskočili. Streamium na nás začalo mluvit, nabízelo informace o správě účtu a dostupných službách. Současně se z internetu začal automaticky stahovat update firmware. V mailové schránce jsme po chvíli opravdu objevili uvítací dopis a mohli se nalogovat na službu my.philips.com.

Streamium MC-i200

Z celého světa i domácího počítače
Na Streamiu si můžeme "naladit" programy několika poskytovatelů, mezi nimiž najdeme komerční Radio Free Virgin, nezávislé MP3.com, obří Live365.com s více jak 4000 kanály nebo rádio Andante orientované na klasickou hudbu. Kýžené stanice si nejdřív musíme vybrat v přehledném webovém rozhraní, jehož prostřednictví si lze sestavit dokonce vlastní internetový playlist. Poměrně velkou nevýhodu ale spatřujeme v tom, že nelze manuálně naladit třeba vysílání v protokolu ShoutCast nebo tuzemské stanice. V budoucnu bychom se však mohli dočkat i těchto vymožeností.

Streamium MC-i200 Streamium MC-i200

S věží je dodávána speciální edice přehrávače MusicMatch Jukebox, v jehož instalaci je obsažen souborový server. Streamium v režimu PC Link prohledá lokální síť a z počítače se spuštěným serverem načte knihovnu médií Jukeboxu. Soubory pak lze procházet podle interpreta, názvu songu, alba či stylu, nebo pracovat s vytvořenými playlisty.

Streamium MC-i200

wOOx vede
Zvukově je Streamium prostě skvělé. Ať už posloucháte internetové rádio, terestrický rozhlas nebo cédéčko, reprodukci si vyladíte podle své nálady čtyřmi stupni korekce výškových a hloubkových frekvencí. Pokud by to nestačilo, můžeme přikročit ke komplexnímu oživení dynamiky zvuku systémem wOOx. Zvolit můžeme jeden ze tří stupňů - na nejvyšší se výškové frekvence doslova rozcinkají a reproduktory se roztančí v rytmu basů. Jak to vypadá v praxi, si můžete prohlédnout na tomto videu (DivX - 0,5 MB). Na Streamiu znějí velice solidně i stanice s nízkým datovým tokem.

Streamium MC-i200 Streamium MC-i200

Prosadí se i u nás?
Streamium MC-i200 je bezesporu vynikající výrobek, avšak jeden aspekt jeho nástup na český trh může zpomalit - nedostatek internetu. Kabelovka není všude, v domácnostech zatím převládá pomalý dial-up a ADSL se teprve komplikovaně rodí (nebude-li nakonec třeba císařského řezu). Streamium je tedy spíše investicí do budoucnosti, a to investicí ne právě levnou. Bezmála patnáct tisíc je daní za inovaci, zpracování a koneckonců i zvukovou kvalitu výrobku.

K testu zapůjčila společnost Philips ČR.


Témata: Knihovny, MP3