Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pine D'Music SM320V - MP3 přehrávač za 6000 Kč (recenze)

  0:30aktualizováno  0:30
Nabídka přenosných MP3 přehrávačů je stále bohatší i na českém trhu. Většina modelů však stále odrazuje zájemce o jejich koupi vysokou cenou. Proto jsme otestovali jeden z cenově nejdostupnějších hardwarových přehrávačů od firmy Pine, který stojí necelých 6000Kč s DPH .
Díky laskavosti domácího prodejce MP3 přehrávačů firmy Scarab jsme pro vás mohli otestovat jeden z finančně nejdostupnějších přehrávačů na našem trhu. Výrobek, jak je dnes běžné, pochází z východní Asie a vděčíme za něj korejské společnosti Pine.

Milou vlastností přehrávače je, že si můžete vybrat z několika barevných variací podle svého vkusu. Přístroj, který jsme obdrželi byl v barvě modré. V poměrně velké krabici naleznete kromě samotného přehrávače kabel pro spojení s počítačem, sluchátka, pouzdro na přehrávač, anglický manuál s českým překladem a CD se softwarem. Volitelný doplněk - výměnná paměťová karta - součástí balení nebyl.

Přehrávač je vybaven zabudovanou pamětí o velikosti 32 MB. To je zřejmě nejmenší prakticky použitelný rozsah paměti. Pokud však chcete alespoň hodinu záznamu v přijatelné kvalitě MP3 souborů 128 kbit/s, musíte využít možnosti rozšířit kapacitu přehrávače o dokoupenou paměťovou kartu flash Smart Media. Tím ovšem cena přehrávače přestane být tak zajímavá, protože paměť a paměťové karty dnes tvoří podstatnou část ceny MP3 přehrávačů. Karta o velikosti 32 MB stojí tři a půl tisíce korun.

U přenosného přehrávače je důležitý způsob, jak jej "přenášet". Protože je výrobek menší než magnetofonová kazeta (rozměry 85*65*20 mm, hmotnost 62g), můžete jej klidně nosit v kapse. Pro pohodlné nošení a ochranu výrobce přístroj vybavil pouzdrem (ve stříbřité barvě), který lze jednoduše pomocí suchého zipu připevnit k opasku.

Napájení tvoří dva články AAA, které vydrží deset hodin nepřetržitého provozu. Výrobce zcela opominul doplnění výrobku o nabíječku pro případné použití akumulátorů.

D'Music je vybaven dobrým displejem LCD, na němž se zobrazují užité funkce. Velmi je třeba ocenit, že kromě pořadí a času přehrávaných skladeb se zobrazuje jejich název z ID3 tagu. Nezobrazuje se jméno interpreta.

Zrada číhá na uživatele při propojení s počítačem. Pine používá pro přenos dat paralelní rozhraní, které je pomalejší než novější standardní rozhraní USB. To u levnějších přehrávačů bývá pravidlem. Rozhraní musí být v BIOSu nastaveno na ECP, jinak spolu přehrávač a počítač nemohou komunikovat. Toto upozornění naleznete pouze na přiloženém papírku, který tvoří dodatek k anglickému manuálu. V českém překladu byste je marně hledali. Druhá nepříjemnost spočívá v nutnosti přehazovat neustále konektory, pokud máte k počítači přes paralelní port připojenou tiskárnu či jiné zařízení.

Programy pro přenos souborů a doprovodný software naleznete na doprovodném CD. Manager plní své funkce, ale nenabízí nic světoborného. Kromě základního programu zde naleznete sharewarové verze programů AudioCatalyst, MusicMatch Jukebox, Winamp (vesměs ve starých verzích) a nějaké ukázky MP3 souborů.

Pokud se budete snažit na počítači provádět při přenosu souborů nějakou činnost může dojít k přerušení toku dat a soubor musíte načíst do paměti znovu. A nejen to, při přenosu zřejmě může dojít k k narušení souboru, které se projevuje výpadky (drop-out) při přehrávání. Jak vypadá takový soubor po downloadu do přehrávače a zpětném uploadu do počítače ukazuje následující obrázek, který zachycuje průběh zvukového signálu.

Přehrávání bylo v podstatě dobré, ale u některých souborů se projevovaly při reprodukci výše zmíněné chyby, které u originálních souborů v počítači neexistovaly. DMusic dokáže přehrávat MP3 soubory v rozmezí 24-256 kb/s. Poradí si i s proměnným datovým tokem (VBR), ale nezobrazuje u něj správně probíhající čas. Jak je zvykem u tohoto typu přehrávačů, byl výrobek vybaven sluchátky typu "špunt", od nichž nelze čekat zázraky. Pro vylepšení zvukových vlastností přehrávaných souborů je přístroj vybaven ekvalizérem s pěti přednastaveními podle charakteru hudby. Přehrávač nabízí obvyklé módy přehrávání - náhodné, opakované a umožňuje přehrávat pouze určenou část skladby. Nepříjemné je, že si přehrávač nepamatuje po vypnutí úroveň hlasitosti, kterou uživatel naposledy nastavil.

Funkcí, která znásobuje možnosti využití přístroje je hlasový záznamník. Při použití diktafonu se zvuk nahrává přes zabudovaný mikrofon jako komprimovaný záznam mono s rychlostí datového toku 32 kb/s, jež je pro záznam tohoto typu zcela postačující. Do diktafonu se vejde několik hodin záznamu v závislosti na množství volné paměti (na 32 MB maximálně 2 hodiny 15 minut)

Nesmíme zapomenout ještě na jednu žádanou vlastnost. Při panujícím nedostatku levných, jednoduchých a univerzálních řešení pro přenášení dat o větším objemu než stále přežívající disketa, může být přehrávač vhodnou náhražkou. Umožňuje do své paměti uložit a kopírovat z ní nejen soubory MP3, ale i jakékoliv jiné druhy souborů. Jedinou potíží při takovém využití výrobku je poměrně pomalý přenos dat přes paralelní port.

Přehrávač D'Music SM320V nenabízí žádné zázraky, ale může být velmi zajímavý vzhledem ke své příznivé ceně. Z dalších kladů připomeňme zejména možnost použití jako záznamníku, možnost rozšíření paměti pomocí paměťové karty i možnost použít přehrávač jako paměťové médium pro všechny druhy souborů. U firmy Scarab, jenž nám přehrávač zapůjčila, jej nyní můžete získat za necelých šest tisíc korun.

Výrobce: Pine
Website: http://www.pine-dmusic.com/
Cena: 5986 Kč (včetně DPH)

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Najdete na iDNES.cz