Zpracování videa

Zpracování videa | foto: Profimedia.cz

Pinnacle Studio 12 pro zpracování nejen domácího videa

  • 38
Jednoduchá grafika, uživatelská přívětivost, vše v češtině včetně nápovědy, řada efektů, větší kreativita, podpora videa ve vysokém rozlišení či ukládání na Blu-ray. Tak to jsou hlavní zbraně nového Pinnacle Studio 12. Nehledáte takovýto střihový program?

Digitální kamery již plně nahradily ty analogové. Dnes už je na pultech prodejen nenalezneme, a tak jdeme-li si koupit novou, prodejce nám dá vybrat z několika modelů, které se liší nejen cenou, ale i způsobem záznamu. Trendem se stalo ukládat na HDD či paměťové karty. Z těchto paměťových médií převedete zachycené okamžiky do PC velmi lehce, ale co s nimi poté?

Většina výrobců videokamer nabízí nějaký software pro zpracování záznamů. Ať už jde o vlastní řešení či omezený program nějaké světové značky, dává uživateli možnost si pořízené nahrávky editovat, upravit, doladit a uložit například na DVD či Blu-ray disk. Nejste-li však s přiloženým softwarem spokojeni, zkuste jiný. Alternativ existuje mnoho. Ať už jde o Sony Vegas Studio, Nero Recorde, Adobe Premiere (případně Elements) či Pinnacle Studio. A právě s posledně jmenovaným vás nyní seznámíme.

Pinnacle Studio 12
Poslední verze tohoto softwaru se objevila začátkem června, a to s pořadovým číslem 12. Na svědomí ho má společnost Avid Technology, respektive její divize Pinnacle Systems. Již minulá verze, která se naučila pracovat s formátem AVCHD, toho uměla hodně. Nechyběla tak možnost nativního střihu nejen klasického videa, ale i video v HD (vysokém rozlišení). Novinka jde ještě dále. Přichází tak například s nástrojem Pinnacle Koláž, který umožní dodat vašim filmům profesionální vzhled. Studio nyní také nabízí širší podporu formátů pro export a import souborů. Přibyla i možnost publikování na web. Jediným kliknutím tak můžete svá díla exportovat na video servery, jako je např. YouTube. Nechybí ani export pro přenosná zařízení jako Sony PSP iPod, a to třeba i do formátu 3GP či do formátu Flash video.

Aktuální zkušební verzi nečekejte
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Pinnacle Studio je komerční software a bohužel na rozdíl od některých konkurenčních produktů nenabízí aktuální verzi k vyzkoušení. Poslední verzí, kterou je možné zdarma pouze testovat (je v licenci 30denní trial), je desítka. Stáhnout si ji můžete ze Slunečnice.cz – Pinnacle Studio 10 (243 MB). Je však značně omezená, a tak má cenu jen pro ty z vás, kteří by si chtěli tento software alespoň osahat. Ostatním nabízíme alespoň seznámení prostřednictvím následujícího textu a obrázků s aktuální verzí.

Pinnacle Studio 12
Uživatel má na výběr mezi třemi verzemi Pinnacle Studia, které jsou kompletně v češtině včetně nápovědy. Ty se od sebe liší svými funkcemi. Kdo nepotřebuje zpracovávat video ve vysokém rozlišení, tomu bude stačit nejnižší verze Pinnacle Studio 12 za 800 Kč. Pro editaci videa v HD a s některými funkcemi navíc (obraz v obraze, chromatické klíčování) tu je pak Pinnacle Studio Plus 12 za 1 400 Kč a pro ty nejnáročnější je připraveno balení s plátnem pro klíčování, pokročilými efekty (animované a 3D titulky, filmové filtry, dynamická světla, přechody a další) a možností pracovat s Dolby 5.1 zvukem, a to za 1 800 Kč. Detailní porovnání jednotlivých verzí naleznete zde.

Hlavní okno
Po instalaci softwaru a jeho aktivování po internetu se zobrazí hlavní okno. Ovládání je jednoduché a uživatelsky přívětivé. Díky záložkám Nahrávání, Editace a Export videa můžete dělat přesně to, co chcete. První záložka slouží k zachycení videa z videokamer, které používají jako záznamové médium pásky. Díky ní však také můžete prostřednictvím speciální karty v PC nahrát i jiný zdroj videa, například z TV či videorekordéru. Druhá záložka je určena k tvorbě a střihu videa a dalšímu editování celého projektu. Poslední záložka slouží k finalizaci či, chcete-li, exportu videa do zvoleného formátu.

Pinnacle Studio 12

Klíčové vlastnosti
Jestliže video nezachycujete a máte ho uložené v PC ve formě souborů, pak jako vstupní lze využít videosoubory typu AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, 3GP, WMV a nechráněné filmy na DVD-Video. Jako zvukové soubory například pro hudební podkres lze použít WAV, MP3, MPA a AC3. V případě potřeby pracovat i s obrázky vám Pinnacle neodmítne soubory typu BMP, JPG, PCX, TGA, TIF, WMF, GIF a PSD. Nyní stačí naimportovat vybranou složku s vašimi videi. Pak už je jen na vás, jak budete chtít, aby domácí video vypadalo. Nechcete-li se dlouho zabývat editací, stačí využít funkci SmartMovie, vybrat klipy, které chcete ve filmu použít, oblíbené téma a hudbu a ostatní již udělá Studio za vás.

Pinnacle Studio 12

Využít lze i titulky, přechody, filtry a další efekty, kterých Studio nabízí několik set. Hudba může dodat video emoce. Proto je tu například i generátor hudby Scorefitter. Automaticky dokáže vygenerovat skladby přesně střižené na míru délce vašeho projektu. Součástí programu je více než 40 skladeb. K domácímu videu můžete přidat i fotogalerii. Na klasické fotografie můžete použít funkci zvětšení a posun, která vdechne obyčejným statickým fotografiím život. U fotografií můžete i využít funkce pro otáčení, odstranění červených očí či ořez. U méně kvalitních nahrávek lze upravovat a čistit zvuk, obraz, odstraňovat šum nebo vylepšovat špatné osvětlení či vyvážení barev. Mnoho nástrojů navíc pracuje automaticky.

Pinnacle Studio 12

DVD menu nechybí
Až si svůj projekt poskládáte dohromady a budete-li ho chtít uložit na DVD-Video disk, pak přijde čas na tvorbu DVD menu. Vybrat si můžete jednu z předpřipravených šablon (k dispozici jich je téměř 30) a následně vytvořit kapitoly, pojmenovat je, vybrat jim video ukázku a nastavit možnosti vracení do hlavního menu.

Pinnacle Studio 12

Export domácího videa
Pomocí programu Instant DVD Recorder, který se ukrývá pod záložkou Export videa, můžete jednoduše nahrát své záznamy přímo na disk DVD-Video či jako soubory na pevný disk. Exportovat video lze do mnoha formátů – Video CD, Super Video CD, DVD-Video, DV, AVI, RV, WMV, MPEG1, MPEG2, MPEG-4, 3GP a Flash. A právě Flash zaručí, že vaše video bude dobře připraveno pro nahrání na video servery typu YouTube či jemu podobné. U exportu si tak stačí vybrat, zda budete video exportovat na optický disk (včetně Blu-ray), jako soubor, na pásku či na web.

Pinnacle Studio 12

Shrnutí
Pro jednoduchou editaci videa stačí zdarma dostupný program. Chcete-li však nástroj, který vám umožní kompletní projekt – přidávat hudbu, komentáře, vkládat fotogalerii, vytvářet složitá menu, a aby také dělal řadu úkonů za vás, budete muset sáhnout po komerčním softwaru. Těch, které nejen toto dokážou, je na trhu hodně. Liší se od sebe především některými "vychytanými funkcemi", cenou a především uživatelským rozhraním. Pinnacle Studio 12 nevybočuje nijak zvlášť z řady. Avšak má vše, co potřebuje amatérský kameraman pro import, editaci a střih domácího videa, včetně toho ve vysokém rozlišení. Díky propracované nápovědě v češtině (s někdy ne příliš dobře přeloženými výrazy) s ilustračními obrázky střih domácího videa zvládne i uživatel, který nemá velké zkušenosti se zpracováním videa. Škoda jen absence aktuální zkušební verze pro uživatele, kteří nechtějí kupovat zajíce v pytli. Budeme však věřit, že v Pinnalce vědí, co dělají, a že jim tento minus nijak zvlášť neubere zákazníky.