Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pirát ukradl hesla uživatelů Seznam.cz, ale Nova lhala

  8:35aktualizováno  14:37
Televize Nova zveřejnila informaci, že se stal portál Seznam.cz terčem úspěšného hackerského útoku. Nyní ji možná čeká žaloba. Aktuální dění sledujte na konci článku.
počítač, hacker, it

počítač, hacker, it | foto: Profimedia.cz

Podle informací zveřejněných v pátek v televizi Nova se portál Seznam.cz stal terčem útoku počítačového piráta. Pachateli se prý podařilo vykrást část jeho databáze a na internetu zveřejnil uživatelská jména a hesla několika desítek lidí, kteří mají na Seznam. cz emailovou schránku.

Ten, kdo se na síť napojil, podle Novy zkoušel tato hesla například na internetových bankovních účtech těchto uživatelů. Počítačovému pirátovi se mohlo podařit získat přístup do schránek až několika tisíc lidí. Přesný počet se nedá zjistit.

Podle předsedy představenstva internetové firmy Ivo Lukačoviče však Nova lhala a firma ji hodlá zažalovat. K úniku citlivých údajů mělo prý dojít mimo působnost portálu.

Reakci zástupců portálu Seznam.cz a další informace si můžete na iDNES přečíst zde.

Jeden z našich čtenářů nám poslal na celou aféru zajímavý názor. Přetiskujeme jej ve zkrácené podobě:

Názor čtenáře

Seznam.cz hacknut nebyl. Hesla nebývají v databázi uložena jako text. Pokud by se někdo k databázi opravdu dostal, tak by tím získal bezpečnostní hashe těchto hesel. Pokud by jste měli tedy například heslo „Eliška“ a Seznam.cz používá hash MD5, dostal by útočník místo hesla řetězec „867652a96826840c93e239fa6bac11eb“. Z tohoto řetězce ovšem není možné sestavit původní heslo.

V žádném případě tak nehrozí, že by se hacker mohl dostat například k bankovnímu účtu, kde používáte stejný login a heslo jako na Seznam.cz Docela by mě zajímalo, kde Nova nabrala tyhle odborníky, kteří takový nesmysl řekli na kameru.

Druhou poměrně zarážející zprávou bylo, že hacker ukradl několik desítek hesel. Jenže jak se ukázalo, bylo to pouze 8 hesel. Kde Nova k tomuto číslu přišla netuším.

Myslím si, že ve skutečnosti to bylo nějak takhle: Jeden studentík se vsadil se spolužačkou, že jí hackne mailovou schránku. A tak přinesl do školy LiveCD Linuxu, nabootoval z něj a spustil skenování sítě. A protože nikdo ze studentů nepoužíval zabezpečené SSL přenosové rozhraní, získal náš studentík přístupová jména a hesla k mailům svých spolužáků.

Odborníci oslovení Novou si také nevšimli jedné zajímavé věci. Na stránkách, které měla Nova k dispozici a na kterých bylo uživatelské jméno a heslo, byla zároveň i IP adresa počítače, ze kterého byl packet s heslem zachycen. A IP adresu 192.168.x.x mají pouze počítače v místní síti. Že by okurková sezóna již začala....

Michal Šuráň
(pouze kráceno)

Tvrzení uvedená v rámečku potvrzuje i Ivo Lukačovič na svém blogu, kde si můžete prohlédnout screenshot obrazovky s IP adresou - více zde....

Aktulizováno 10.4.2006 - 14:37: Portál Seznam.cz na dnešní TK znovu vyvrátil tvrzení TV Nova o průniku hackera do svého systému a vykradení uživatelských hesel. Firma nyní vyčísluje škody, které jí reportáž způsobila, první odhady hovoří o desítkách miliónů. Seznam.cz zároveň s okamžitou platností přestává využívat TV Nova pro své reklamní kampaně.

Uživatelům, kteří nechtějí dopadnout podobně jako postižení uživatelé v reportáži, doporučuje využít šifrovanou komunikaci prostřednictvím formátu SSL. Nově Seznam nastaví pro všechny uživatele SSL při zasílání hesla. 

Jaký je váš názor na aféru "hacknutý" Seznam.cz? Zapojte se do diskuze.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Najdete na iDNES.cz