Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Piráti nově nabízí ke stažení i výrobky. Můžete si je vytisknout zdarma

aktualizováno 
Proslulé stránky PirateBay (Pirátská zátoka) přidaly do svého "portfolia" novou kategorii: skutečné předměty. Přesněji výkresy pro tisk předmětů na 3D tiskárnách. Stahování autorským právem chráněného obsahu tak dostává doslova nový rozměr.

Model pirátské lodi z loga stránek Pirate Bay byl jedním z prvních sdílených 3D "výkresů" v nové kategorii "Physibles".

Švédští piráti jdou s dobou. Slavná stránka The Pirate Bay spjatá se švédskou Pirátskou stranou rozšířila svou nabídku o zcela novou kategorii "produktů". Začátkem února založila novou kategorii, tzv. "fyzikálie" (Physibles). Do ní spadají softwarové návody na vytváření skutečných předmětů na tzv. 3D tiskárnách.

Pokud máte takové zařízení doma, a počet jejich majitelů stoupá, stačí příslušný soubor stáhnout, otevřít v daném programu a zadat tisk. Za chvíli vám tak může ležet na stole předmět, který byste vlastními rukama vytvořili jen stěží.

V budoucnu si budeme tisknout i boty

V kategorii bylo zprvu jen několik předmětů, například model pirátské lodi, která je v logu stránek Pirate Bay. Rychle ovšem přibývají další a ne všechny budou z pohledu autorského práva tak bezkonfliktní. Na stránkách se například objevil i model tanku ze stolní hry, který jeho výrobce jinak prodává za necelých tisíc korun.

Zatím jde spíše o okrajovou záležitost, ale plány provozovatelů Pirate Bay do budoucna jsou velkolepé. Na svém blogu, oznamujícím spuštění nové kategorie, tvrdí, že "sdílení" 3D výkresů je budoucnost: "Do 20 let si budete stahovat i svoje nové boty", píší. Jaké škody si v takovém případě vyčíslí výrobci obuvi, to si lze dnes jen těžko představit.

Nezastavitelný třetí rozměr?

Technologie 3D tisku není zrovna novinkou, ale v posledních letech se její rozvoj zrychluje. Z velké části i díky zájmu nové generace "kutilů", kteří lépe pracuji s počítačem než ručním nářadím. V podstatě amatérsky vzniká pestrá škála předmětů, třeba včetně "vytištěných" letadel (psali jsme zde).

V 3D tiskárnách předměty vznikají z prášku (to je nejběžnější výchozí surovina). Jsou ihned dokonale tvarované bez nutnosti dalšího opracovávání, polotovarů a mezistupňů. Většina 3D tiskáren, které by soukromník mohl mít doma, nenabízí příliš velké možnosti a umožňuje dnes pouze tvorbu velmi jednoduchých předmětů.

Některé jednoduché modely tiskáren vás vyjdou na více než deset tisíc korun, pokud jste ochotni a schopní udělat velkou část práce sami. Komerční modely jsou k mání zhruba od nějakých padesáti tisíc korun, a pokud chcete opravdu kvalitní, tak i více. Ale ceny mají kam klesat. S dostatečně přátelským a jednoduchým softwarem a použitím jednoduché konstrukce se mohou snadno stát masovou záležitostí.

Na internetu je dostupná řada návodů (tj. souborů) na výrobu nejrůznějších předmětů, od bot dokonce až po jízdní kolo. Šikovný uživatel počítače s jejich pomocí dokáže vytvořit předměty zdaleka přesahující jeho manuální schopnosti.

Technologie využívají ve stále větší míře i profesionálové. A nejde jenom o možnost objednat a nechat si vytisknout drobné předměty přímo na objednávku, jak jsme psali zde. Jeden slavný automobilový sběratel díky 3D tiskárně sehnal náhradní díly, které jinak nebyly k dostání (anglická zpráva zde).

Tištěné trojrozměrné díly používají například ve svých produktech už v podstatě všichni výrobci letadel, včetně Boeingu. Vážně namáhané části se tímto způsobem zatím nevytváří (technici jsou konzervativní a zkušeností je zatím málo).

3D tisky jsou populární i v úplně jiném oboru: medicíně. 3D tiskárnu totiž lze snadno naplnit biologickými tkáněmi či dokonce živými buňkami. Tímto způsobem vznikly už například věrné obdoby lidských cév (více zde) nebo kostí (více zde). Jak takový proces vypadá, si můžete prohlédnout v dnes už slavném projevu lékaře Anthonyho Ataly na jedné z TED konferencí (video je zde, podívejte se na časy 7:20. A 11.20, pokud chcete vidět, jak takový "náhradní díl" vypadá ve skutečnosti).

Podle některých analytiků se ovšem technologie 3D tisku ve velkém neuchytí. Největší dopad 3D tiskáren by pak mohla mít v něčem jiném: umožní výrobcům podstatně rychleji vyrábět prototypy. I to by mohlo ale představovat zajímavý pokrok.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Najdete na iDNES.cz