Model pirátské lodi z loga stránek Pirate Bay byl jedním z prvních sdílených 3D "výkresů" v nové kategorii "Physibles".

Model pirátské lodi z loga stránek Pirate Bay byl jedním z prvních sdílených 3D "výkresů" v nové kategorii "Physibles".

Piráti nově nabízí ke stažení i výrobky. Můžete si je vytisknout zdarma

  • 90
Proslulé stránky PirateBay (Pirátská zátoka) přidaly do svého "portfolia" novou kategorii: skutečné předměty. Přesněji výkresy pro tisk předmětů na 3D tiskárnách. Stahování autorským právem chráněného obsahu tak dostává doslova nový rozměr.

Švédští piráti jdou s dobou. Slavná stránka The Pirate Bay spjatá se švédskou Pirátskou stranou rozšířila svou nabídku o zcela novou kategorii "produktů". Začátkem února založila novou kategorii, tzv. "fyzikálie" (Physibles). Do ní spadají softwarové návody na vytváření skutečných předmětů na tzv. 3D tiskárnách.

Pokud máte takové zařízení doma, a počet jejich majitelů stoupá, stačí příslušný soubor stáhnout, otevřít v daném programu a zadat tisk. Za chvíli vám tak může ležet na stole předmět, který byste vlastními rukama vytvořili jen stěží.

V budoucnu si budeme tisknout i boty

V kategorii bylo zprvu jen několik předmětů, například model pirátské lodi, která je v logu stránek Pirate Bay. Rychle ovšem přibývají další a ne všechny budou z pohledu autorského práva tak bezkonfliktní. Na stránkách se například objevil i model tanku ze stolní hry, který jeho výrobce jinak prodává za necelých tisíc korun.

Zatím jde spíše o okrajovou záležitost, ale plány provozovatelů Pirate Bay do budoucna jsou velkolepé. Na svém blogu, oznamujícím spuštění nové kategorie, tvrdí, že "sdílení" 3D výkresů je budoucnost: "Do 20 let si budete stahovat i svoje nové boty", píší. Jaké škody si v takovém případě vyčíslí výrobci obuvi, to si lze dnes jen těžko představit.

Nezastavitelný třetí rozměr?

Technologie 3D tisku není zrovna novinkou, ale v posledních letech se její rozvoj zrychluje. Z velké části i díky zájmu nové generace "kutilů", kteří lépe pracuji s počítačem než ručním nářadím. V podstatě amatérsky vzniká pestrá škála předmětů, třeba včetně "vytištěných" letadel (psali jsme zde).

V 3D tiskárnách předměty vznikají z prášku (to je nejběžnější výchozí surovina). Jsou ihned dokonale tvarované bez nutnosti dalšího opracovávání, polotovarů a mezistupňů. Většina 3D tiskáren, které by soukromník mohl mít doma, nenabízí příliš velké možnosti a umožňuje dnes pouze tvorbu velmi jednoduchých předmětů.

Některé jednoduché modely tiskáren vás vyjdou na více než deset tisíc korun, pokud jste ochotni a schopní udělat velkou část práce sami. Komerční modely jsou k mání zhruba od nějakých padesáti tisíc korun, a pokud chcete opravdu kvalitní, tak i více. Ale ceny mají kam klesat. S dostatečně přátelským a jednoduchým softwarem a použitím jednoduché konstrukce se mohou snadno stát masovou záležitostí.

Na internetu je dostupná řada návodů (tj. souborů) na výrobu nejrůznějších předmětů, od bot dokonce až po jízdní kolo. Šikovný uživatel počítače s jejich pomocí dokáže vytvořit předměty zdaleka přesahující jeho manuální schopnosti.

Technologie využívají ve stále větší míře i profesionálové. A nejde jenom o možnost objednat a nechat si vytisknout drobné předměty přímo na objednávku, jak jsme psali zde. Jeden slavný automobilový sběratel díky 3D tiskárně sehnal náhradní díly, které jinak nebyly k dostání (anglická zpráva zde).

Tištěné trojrozměrné díly používají například ve svých produktech už v podstatě všichni výrobci letadel, včetně Boeingu. Vážně namáhané části se tímto způsobem zatím nevytváří (technici jsou konzervativní a zkušeností je zatím málo).

3D tisky jsou populární i v úplně jiném oboru: medicíně. 3D tiskárnu totiž lze snadno naplnit biologickými tkáněmi či dokonce živými buňkami. Tímto způsobem vznikly už například věrné obdoby lidských cév (více zde) nebo kostí (více zde). Jak takový proces vypadá, si můžete prohlédnout v dnes už slavném projevu lékaře Anthonyho Ataly na jedné z TED konferencí (video je zde, podívejte se na časy 7:20. A 11.20, pokud chcete vidět, jak takový "náhradní díl" vypadá ve skutečnosti).

Podle některých analytiků se ovšem technologie 3D tisku ve velkém neuchytí. Největší dopad 3D tiskáren by pak mohla mít v něčem jiném: umožní výrobcům podstatně rychleji vyrábět prototypy. I to by mohlo ale představovat zajímavý pokrok.